Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Nový Colný kódex Únie   (31. 10. 2013)

V týchto dňoch vstupuje do platnosti nový Colný kódex európskeho spoločenstva. Dokument je základným predpisom v oblasti colného práva a riadia sa ním colné úrady vo všetkých členských štátoch.

Novinky v zákone o ERP - uchovávanie údajov   (30. 10. 2013)

Údaje z registračnej pokladne je potrebné uchovávať 5 alebo 10 rokov. Lehoty stanovuje novela zákona, ktorá bude platiť od 1. januára 2014. Všetky novinky, ktoré zákon zavádza, smerujú k zníženiu krátenia prijatých tržieb a v konečnom dôsledku k zníženiu únikov na daniach.

Väčšia bezpečnosť na bratislavskom letisku   (29. 10. 2013)

Letisko M. R. Štefánika bude opäť o čosi bezpečnejšie. Vďaka spolupráci Slovenska s USA bude na medzinárodnom letisku nainštalovaný systém určený na diskrétnu detekciu rádioaktívnych a jadrových látok. Pôjde o prvý systém tohto typu nainštalovaný v krajinách východného bloku Európy.

Ako vymeniť starú (dohodu o elektronickej komunikácii) za novú?   (28. 10. 2013)

Od nového roka čakajú platcov DPH zmeny. S daňovým či colným úradom budú komunikovať už len elektronicky. Finančná správa preto vyzýva podnikateľov, aby si prišli podpísať dohody o elektronickej komunikácii alebo si zriadili zaručený elektronický podpis.

Za tretí štvrťrok zachytili colníci „fejky“ za viac ako 3 milióny eur   (25. 10. 2013)

Colníci počas leta a v septembri zhabali falzifikáty značkových vecí za 3 241 868,90 eur. Tieto zadržané veci pochádzajú z importu – teda boli zachytené skôr, akosa dostali na slovenský a tým aj európsky trh. Celkovo sme na importe zachytili 5 998 kusov výrobkov.

Novinky v zákone o ERP   (25. 10. 2013)

Presné pravidlá ako postupovať pri odňatí certifikátu fiskálnej pokladni či efektívnejší boj proti daňovým podvodom v segmente pokladníc. Aj to prináša novela zákona o elektronickej registračnej pokladnici (ERP), ktorú schválil parlament. Nové pravidlá budú platiť 1. 1. 2014.

Trnavskí colníci zaistili „fejkové“ hračky a zimné bundy   (23. 10. 2013)

Trnavskí colníci v Dunajskej Strede a v Brodskom zaistili takmer 12 000 falzifikátov. Okrem toho neprepustili do predaja viac ako 5 000 hračiek a slnečných okuliarov, ktoré nespĺňali normy EU. Odhadovaná škoda zaistených falzifikátov bola vyčíslená na takmer pol milióna eur.

Čínsky tovar pred prešovským obchodným domom   (23. 10. 2013)

Colníci z Prešova zaistili pred prešovským obchodným domom 583 ks tovaru, u ktorého je podozrenie, že ide o falzifikát. Občan Českej republiky tvrdil, že tovar kúpil za výhodnú cenu na tržnici v Brne a na Slovensku ho mal v úmysle predať. Odhadovaná škoda, ktorá by vznikla predajom takéhoto tovaru ako originálnych výrobkov, bola vyčíslená na takmer 40 000 eur.

Skontrolovali sme viac ako 9 000 prevádzok   (22. 10. 2013)

Od začiatku kalendárneho roka vykonali zamestnanci finančnej správy 9 326 kontrol elektronických registračných pokladníc (ERP). Podnety nám nahlásili aj občania, ktorí posielali svoje bločky na pokladnica@financnasprava.sk.

Finančná správa varuje pred zneužitím odhodených bločkov!   (21. 10. 2013)

Finančná správa upozorňuje občanov, aby si dávali pozor na bločky, ktoré dostanú pri nákupe a následne ich odhodia. Na strednom Slovensku sme totiž zaznamenali prípady ich zneužitia. Cudzie osoby si zobrali odhodený blok a vydávali nákup za svoj. Situáciu musela riešiť polícia.

Dano a Tana uspeli - medzinárodný úspech „štvornohých colníkov“   (18. 10. 2013)

Dano a Tana uspeli na medzinárodných majstrovstvách psovodov v Českej republike. V kategórii vyhľadávania drog skončil Dano s psovodom Ľubomírom Petrušom na skvelom treťom mieste. Tana s psovodom Petrom Prokopom, ktorí sa špecializujú na vyhľadávanie tabaku, sa umiestnili na ôsmej priečke.

Skontrolovali sme pokladnice na jarmoku v Štúrove   (17. 10. 2013)

Viac ako polovica predajcov na tradičnom štúrovskom jarmoku nedodržiavala zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Zamestnanci finančnej správy preverili 33 stánkov - chyby našli v 18 z nich.

Pašerák zaútočil na colníka   (16. 10. 2013)

Colníci z Michaloviec v spolupráci s políciou zadržali v Kráľovskom Chlmci (okr. Trebišov) páchateľa, ktorý nelegálne prepravoval 142 000 cigariet. Tie neboli označené slovenskými kontrolnými známkami. Pri zásahu sa colníci nevyhli streľbe, nakoľko pašerák zaútočil na colníka a následne sa snažil v aute ujsť. Finančný únik predstavuje 20 388,360 eur.

Pomôcka pre podnikateľov   (15. 10. 2013)

Finančná správa pripravila pre podnikateľov pomôcku. Ide o odporučený vzor tlačiva, ktoré poslúži platcom DPH pri vedení a doručovaní záznamov o aute, ktoré si kúpili v EÚ a používajú ho na podnikanie. Platitelia dane tak budú mať jednoduchšiu prácu pri jeho zostavovaní. Vzor je k dispozícii na www.financnasprava.sk.

Obmedzenie prevádzky na PCÚ Dobrá Terminál kombinovanej dopravy   (11. 10. 2013)

Na Pobočke colného úradu Dobrá, Terminál kombinovanej dopravy, bude čiastočne obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia distribúcie elektriny.

Po zásahu daňovej kobry hrozia ďalším osobám vysoké tresty   (11. 10. 2013)

Opäť sa ukázala účinnosť daňovej kobry, ktorá zasahovala v ďalších prípadoch daňovej trestnej činnosti a v tejto práci bude pokračovať. Efektívnou spoluprácou Finančnej správy s Policajným zborom tak dochádza k odhaleniu nových, ale aj starších prípadov a ochrane štátneho rozpočtu, teda peňazí nás všetkých.

Lepšia ochrana verejnosti pred nebezpečnou rádioaktivitou   (11. 10. 2013)

Špeciálne upravené vozidlo na zisťovanie jadrových a rádioaktívnych materiálov dostal dnes do svojej správy Colný úrad Žilina. Ide o dar amerického ministerstva energetiky a jeho celková hodnota je približne 100-tisíc dolárov (74-tisíc eur).

Novinky v elektronickej komunikácii   (10. 10. 2013)

Od nového roka čakajú platcov DPH zmeny. S daňovým či colným úradom budú komunikovať už len elektronicky. Finančná správa preto vyzýva podnikateľov, aby si prišli podpísať dohody o elektronickej komunikácii alebo si zriadili zaručený elektronický podpis.

Milióny nelegálnych cigariet boli v sklade v Michalovciach   (10. 10. 2013)

Colníci z kriminálneho úradu finančnej správy zaistili cca 8,5 mil. cigariet a dvoch pašerákov. Únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov je vo výške viac ako 770 000 eur.

Finančná správa varuje pred falošným kontrolórom!   (09. 10. 2013)

Na východe Slovenska „úraduje“ falošný daňový kontrolór. Muž volá z utajeného telefónneho čísla a informuje podnikateľov, že vykonáva v ich firme daňovú kontrolu. Pri nej údajne objavil nedoplatky a vyzýva subjekt, aby daň doplatil. Finančná správa žiada každého občana, ktorý sa stretne s podobným postupom, aby nič neplatil a takéto konanie nahlásil. Finančná správa komunikuje v takýchto prípadoch výlučne poštou.