Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Zaistili sme falzifikáty parfumov a kozmetiky   (29. 04. 2021)

Ozbrojeným príslušníkom Colného úradu Nitra sa podarilo zaistiť 792 kusov prepravovaných parfumov a kozmetických výrobkov. Za prepravu tovaru, ktorý porušil práva duševného vlastníctva, hrozí vodičovi prepadnutie tovaru a pokuta až do výšky 5.100 eur.

Posledné dni na darovanie 2 %   (29. 04. 2021)

Už iba do konca týždňa majú zamestnanci čas na darovanie 2 % alebo 3 % tretiemu sektoru zo zaplatených daní z príjmov. Finančná správa pripomína, že darovať percentá neziskovým organizáciám je možné len na predpísanom tlačive.

Nedostupnosť Informačného systému VRP - Virtuálna registračná pokladnica   (28. 04. 2021)

Oznamujeme verejnosti, že dňa 29.04.2021 v čase od 23:00 hod. do 23:55 hod., bude z dôvodu plánovanej údržby vykonaná odstávka informačného systému VRP. Podnikatelia majú možnosť evidovať tržbu počas odstávky prostredníctvom paragónov, ktoré následne zaevidujú do VRP po obnovení prevádzky.

Dva úspešné záchyty na východe Slovenska   (28. 04. 2021)

Kriminálnemu úradu finančnej správy sa opäť podarili dva úspešné záchyty na východe Slovenska. V oboch prípadoch zaistili cigarety bez platných kontrolných známok. V prvom prípade sa pokúšal páchateľ cigarety prepašovať dronom na územie Slovenska z Ukrajiny, v druhom našli nelegálne cigarety počas domovej prehliadky

Pripravujeme sa na nové pravidlá pre preclievanie   (28. 04. 2021)

Finančná správa sa intenzívne pripravuje na nové pravidlá pre preclievanie. Začnú platiť od 1. júla a sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce. Nakupujúci budú musieť povinne preclievať všetky zásielky z tzv. tretích krajín vrátane podávania colných vyhlásení. Zároveň pribudne povinnosť zaplatiť aj daň z pridanej hodnoty (DPH) pri tovare v zásielkach s nízkou hodnotou. Zmeny sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce.

Plánovaná odstávka informačných systémov CIS (1.5.2021)   (27. 04. 2021)

Oznamujeme obchodnej verejnosti, že dňa 1.5.2021 (sobota) bude v čase od 22:00 hod. do 00:00 hod. vykonaná plánovaná odstávka produkčných systémov finančnej správy v oblasti colnej - IS DS / eDovoz (Deklaračný systém) a IS CEP (Centrálny elektronický priečinok - Elektronické komunikačné rozhranie pre vybrané služby v rámci colných systémov) z dôvodu inštalácie novej verzie systémov do prevádzky.

Odklad daňového priznania emailom využilo 23.758 daňovníkov   (27. 04. 2021)

Daňovníci mohli v tomto roku oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania finančnej správe emailom. Urobilo tak 23.758 daňovníkov. Nie každý takýto email však mohla finančná správa spracovať. Dôvodom sú chyby, ktoré daňovníci pri tomto zjednodušenom spôsobe robili. Daňové úrady budú tieto prípady riešiť individuálne.

Zaistili sme nelegálny tabak za 1,08 milióna eur   (23. 04. 2021)

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy zlikvidovali v Nitrianskom kraji nelegálnu výrobňu cigariet. Pri zásahu zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali dve osoby ukrajinskej národnosti. Úspešný záchyt zrealizovali počas tohtotýždňovej razie v obci Veľké Bedzany. Predpokladaný únik na spotrebnej dani z tabaku bol vyčíslený predbežne na 1,08 milióna eur.

Akcia Bažant odhalila nelegálne cigarety   (22. 04. 2021)

Viac ako stotisíc cigariet bez platnej kontrolnej známky a zadržaná peňažná hotovosť vo výške 90 tisíc eur. To je výsledok ďalšej úspešnej akcie pod názvom Bažant. Akciu zrealizoval Kriminálny úrad finančnej správy vo Vranove nad Topľou.

Spustili sme saldokonto   (15. 04. 2021)

Daňovníci budú mať od dnes lepší prehľad o svojich daňových povinnostiach. Finančná správa pre svojich klientov spustila prezeranie údajov osobného účtu, tzv. saldokonto. Táto nová elektronická služba finančnej správy bude dostupná online a overenie údajov bude pre klientov zadarmo. Využiť by ju mohlo približne 750 tisíc daňových subjektov, ktorí s finančnou správou komunikujú elektronicky. Ďalším proklientskym opatrením, na ktorom finančná správa pracuje, bude zavedenie obojsmernej komunikácie.

Plánovaná údržba Portálu FS – 14.04.2021   (14. 04. 2021)

Oznamujeme verejnosti, že dňa 14.04.2021 v čase od 22:00 hod. do 23:59 hod. bude prebiehať plánovaná údržba Portálu FS. V uvedenom čase bude portál FS a jeho služby nedostupné. Nedostupné bude aj podávanie pomocou aplikácie eDane. Ospravedlňujeme sa za prípadné komplikácie.

Nové pravidlá pre preclievanie   (14. 04. 2021)

Od 1. júla tohto roka budú platiť nové pravidlá pre preclievanie. Nakupujúci budú musieť povinne preclievať všetky zásielky z tzv. tretích krajín. Zároveň pribudne povinnosť zaplatiť aj daň z pridanej hodnoty (DPH) pri tovare v zásielkach s nízkou hodnotou. Zmeny sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce.

eKasy čaká výmena autentifikačných údajov   (13. 04. 2021)

Podnikatelia, ktorí používajú na evidenciu tržieb eKasu by nemali zabudnúť na výmenu autentifikačných údajov (AU). Postupne dochádza k ukončeniu ich platnosti. Výmenu môžu podnikatelia urobiť ešte pred uplynutím platnosti týchto údajov. Používateľov VRP sa táto povinnosť netýka.

Plánovaná odstávka Ústredného portálu verejnej správy www.slovensko.sk 14.04.2021 - 15.04.2021   (13. 04. 2021)

Oznamujeme verejnosti, že v dňoch 14.04.2021 od 22:00 hod. do 15.04.2021 do 04:00 hod. bude prebiehať technická odstávka Ústredného portálu verejnej správy. Z tohto dôvodu nebude v uvedenom čase dostupné prihlasovanie na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk, preto sa používatelia Portálu FS nebudú môcť dočasne registrovať na Portál FS a prihlásiť do svojej osobnej internetovej zóny pomocou eID karty a KEP. Prihlásenie pomocou ID a hesla a podpisovanie dokumentov EZ bude funkčné.

Pre klientov spúšťame saldokonto   (12. 04. 2021)

Finančná správa pripravila pre daňovníkov ďalšie proklientske opatrenie. Posilňuje elektronickú komunikáciu a vo štvrtok spustí prezeranie údajov osobného účtu, tzv. saldokonto. Vďaka nemu budú mať klienti finančnej správy prehľad o stave svojho osobného účtu. Saldokonto bude dostupné pre všetkých klientov, ktorí majú aktívnu elektronickú schránku na portáli finančnej správy.

Naďalej pozor na podvodné e-maily   (09. 04. 2021)

Finančná správa apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať. Neznámy odosielateľ v mene finančnej správy naďalej rozposiela daňovníkom email, v ktorom ich láka na vrátenie určitej sumy po vyplnení priloženého formulára na vrátenie platby. Finančná správa takéto maily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne v žiadnom prípade nereagovali ani neposkytovali svoje údaje, aby občania zbytočne neprichádzali o svoje peniaze a nenaleteli podvodníkom, ktorí ich chcú len zneužiť. Finančná správa túto situáciu rieši, nakoľko neznámy útočník neustále presúva phishingový obsah na inú lokalitu.

Plánovaná údržba Portálu FS - 06.04.2021   (01. 04. 2021)

Oznamujeme verejnosti, že 06.04.2021 od 18:00 hod. do 23:59 hod. bude prebiehať plánovaná údržba Portálu FS.

Nezabudnite na výmenu autentifikačných údajov v eKase   (01. 04. 2021)

Po dvoch rokoch od štartu projektu eKasa si musia podnikatelia vymeniť autentifikačné údaje (AU) nahraté v online registračných pokladniciach (ORP). Finančná správa preto dnes zasiela softwarningové upozornenia, v ktorých takmer 76 tisíc používateľom eKasy opäť pripomenie túto povinnosť. Výmenu môžu podnikatelia urobiť ešte pred uplynutím platnosti týchto údajov. Používateľov VRP sa táto povinnosť netýka.

Prijali sme vyše 682 tisíc daňových priznaní   (01. 04. 2021)

Viac ako 682 tisíc daňovníkov si splnilo svoju zákonnú povinnosť a podalo v termíne do 31. marca tohto roka (vrátane) daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok. Viac ako 277 tisíc daňovníkov využilo možnosť posunúť si lehotu na splnenie tejto povinnosti štandardným spôsobom, pričom využívali aj zjednodušenú formu, a to oznamovanie emailom. Zaznamenali sme aj ďalšie zvýšenie elektronického podávania daňových priznaní.