Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Súčinnostná kontrolná akcia dopadla dobre   (29. 01. 2016)

Na hraničný priechod Drietoma sa počas včerajšieho dňa zamerala pozornoť colníkov z viacerých colných úradov. V rámci kontrolnej akcie preverili 145 motorových vozidiel.

Tisícky náhradných dielov do áut skončilo v sklade colného úradu   (29. 01. 2016)

Colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) a Colného úradu Banská Bystrica zaistili tisícky falošných náhradných dielov do automobilov. Zadržané „fejky“ majú hodnotu viac ako 220 tisíc eur. Prípad je jedinečný nie len na Slovensku ale v celom našom regióne.

Zásielky s ruskými a bieloruskými cigaretami skončia v spaľovni   (29. 01. 2016)

V zásielkach z Ruska a Bieloruska prišlo na vyclievaciu poštu do Žiliny počas uplynulých dvoch mesiacov takmer 5 000 kusov nelegálnych cigariet. Bol k nim pribalený aj ďalší nezvyčajný tovar. K príjemcovi nedorazili.

Colný úrad Bratislava ponúka bezodplatne tovar na humanitárne účely   (28. 01. 2016)

Colný úrad Bratislava oznamuje humanitárnym organizáciám, že môže bezodplatne poskytnúť tovar na humanitárne účely. V ponuke je 41 kusov drevených paliet vhodných na vykurovanie obytných alebo neobytných priestorov.

Učíme colníkov z Azerbajdžanu   (28. 01. 2016)

Colníci finančnej správy patria v oblasti odhaľovania rádioaktívnych materiálov medzi svetových špecialistov. Svoje dlhoročné skúsenosti v týchto dňoch odovzdávajú kolegom z Azerbajdžanu. Slúži na to špeciálne tréningové centrum na hraničnom priechode Vyšné Nemecké.

Kritériá pre odpočítanie dane   (27. 01. 2016)

Novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) prináša pre podnikateľov, platiteľov DPH, od 1. januára 2016 mnoho noviniek. Jednou z nich je aj zavedenie kritérií, na základe ktorých platiteľ dane určí pomer použitia tovarov a služieb na podnikateľské účely a na iné účely ako na podnikanie.

Nelegálny tabak na východe   (26. 01. 2016)

300 kíl nelegálneho rezaného tabaku a dvoch páchateľov dnes okolo obeda zadržali colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) v obci Čaklov. Finančný únik na daniach je viac ako 21 000 eur.

Daň z mot. vozidiel už o pár dní   (26. 01. 2016)

Na podanie daňového priznania k dani z motorových vozidiel zostáva daňovníkom, už len pár dní. Daňové priznania musia tento rok podať najneskôr 1. februára 2016. Daňové úrady budú posledné dva dni dostupné pre podnikateľov dlhšie.

Plánovaná odstávka informačných systémov CIS – 30.1.2016   (26. 01. 2016)

Oznamujeme obchodnej verejnosti, že  dňa  30.1.2016 (sobota)  bude  v čase od 08:00 hod. do  24:00 hod.  vykonaná plánovaná odstávka  produkčných systémov Finančnej správy SR v oblasti colnej - ISST-DS (Deklaračný systém), NTA (Národný Tranzitný systém) a EKR-CIS (systém pre Elektronické komunikačné rozhranie), TARIC (Systému pre správu taríf),  SPD (systém pre správu spotrebných daní/EMCS), EKR-CIS (Elektronické komunikačné rozhranie pre colné systémy), IS CEP (Centrálny elektronický priečinok), Intrastat,  LIEH (Oznamovacia povinnosť) z dôvodu realizácie relokácie  informačných systémov do nového dátového centra.

Bezplatné daňové príručky sú k dispozícii   (25. 01. 2016)

Finančná správa pripravila pre verejnosť bezplatné publikácie „Sprievodca daňami“ a „Postupy účtovania“. Sú voľne dostupné na stiahnutie na portáli finančnej správy a prinášajú komplexný prehľad platnej legislatívy v oblasti daní a účtovníctva.

Obojsmerná elektronická komunikácia pri správe SPD   (25. 01. 2016)

Colný úrad Trenčín k dnešnému dňu eviduje 1 200 daňových subjektov, s ktorými komunikuje výlučne elektronicky. Obojsmerná elektronická komunikácia sa uplatňuje od januára tohto roku vo vzťahu k podnikateľom z oblasti správy spotrebných daní, ktorí sú platiteľmi DPH, k daňovým poradcom alebo advokátom, ktorí zastupujú daňový subjekt v oblasti správy spotrebných daní  alebo k tým subjektom, ktorí o to požiadali.

Informácia o prerušení prevádzky na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod   (22. 01. 2016)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod bude dňa 25.01.2016 v predpokladanom čase od 8:00 hod. do 10:00 hod. prerušená prevádzka na ukrajinskej strane hraničného priechodu.

Nové podmienky pre vrátenie nadmerného odpočtu   (22. 01. 2016)

Novela zákona o DPH zavádza zmiernenie podmienok pre skoršie vrátenie nadmerného odpočtu (NO) v skrátenej 30-dňovej lehote po uplynutí lehoty na podanie daňového priznania. Nové podmienky na účely posúdenia disciplíny platiteľa a následné rýchlejšie vrátenie nadmerného odpočtu sa v zmysle prechodného ustanovenia prvýkrát použijú na zdaňovacie obdobie december 2015. Na druhej strane sa sprísňuje postup voči osobám, ktoré neumožnia vykonať daňovú kontrolu nadmerného odpočtu.

Prípad „Ariela“   (21. 01. 2016)

Na podvodoch s DPH chceli zbohatnúť podnikaví Bratislavčania. Dnes v ranných hodinách ich zadržali v obci Tomášov. Skončili v rukách daňovej kobry. Predbežná škoda je viac ako 3,2 mil. eur.

Kontrolný výkaz DPH zaujal aj Poľsko   (21. 01. 2016)

Počas uplynulých dvoch dní odovzdávali experti finančnej správy na čele s viceprezidentkou finančnej správy a štátnym tajomníkom MF SR naše skúsenosti v oblasti boja proti podvodom. Najviac zaujal kontrolný výkaz DPH, ktorý po našom vzore tento rok zaviedli aj v susednom Česku.

Ako uplatňovať osobitnú úpravu DPH?   (20. 01. 2016)

Novela zákona o dani z pridanej hodnoty (DPH) zaviedla od 1. januára 2016 významnú zmenu - osobitnú úpravu uplatňovania DPH na základe prijatia platby. Podnikatelia môžu odvádzať DPH do štátneho rozpočtu až vtedy, keď im uhradí faktúru ich odberateľ. Cieľom zavedenia osobitnej úpravy je zlepšiť podmienky pre podnikanie malých firiem, ktorým ich odberatelia neuhradia faktúry za dodané tovary alebo služby.

Pozor na kúpu cez internet, môže vás to vyjsť draho!   (20. 01. 2016)

Nejeden z nás pri pohľade na cenovku v obchode rozmýšľa ako ušetriť. Mnohí s úmyslom ušetriť nejaké to euro, stavia na kúpu cez internet. V domnienke, že táto kúpa ho vyjde oveľa lacnejšie. Pozor, nie vždy sa to oplatí.

Plná moc   (19. 01. 2016)

Plná moc/splnomocnenie/plnomocenstvo je bežne používaný súhlas, v ktorom splnomocniteľ poverí inú osobu na vykonanie určitej záležitosti, či rozhodnutia v jeho mene.

Automobilový priemysel pomáha napĺňať štátnu aj európsku kasu   (18. 01. 2016)

Odvody financií do štátneho rozpočtu za minulý rok vyčíslili žilinskí colníci za svoj úrad na 553 mil. eur. Peniaze zahrnuté do tejto sumy pochádzajú z výberu cla, spotrebných daní a DPH pri dovoze tovaru z tretích krajín.

V Trnavskom kraji skončilo v rukách colníkov takmer 90 000 falzifikátov   (18. 01. 2016)

Počas roka 2015 odhalili colníci v Trnavskom kraji takmer 90 000 kusov tovaru, pri ktorom vzniklo podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva. Ak by sa  tento dostal na trh a predával ako originály majiteľom ochranných známok by vznikla škoda vyše  8 miliónov eur.