Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Plánovaná odstávka Ústredného portálu verejnej správy - 08. až 09.03.2023   (07. 03. 2023)

Oznamujeme verejnosti, že od 08.03.2023 od 22:00 hod. do 09.03.2023 do 04:00 hod. sa uskutoční technická odstávka Ústredného portálu verejnej správy.

Úspešné razie voči dílerom drog   (06. 03. 2023)

Zaistenie takmer 20 kg omamných a psychotropných látok (OPL) je výsledkom protidrogových akcií, ktoré v uplynulých týždňoch vykonali príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v spolupráci Policajným zborom (PZ) SR. Zo zaisteného množstva by bolo možné vyrobiť asi 30.000 jednotlivých dávok OPL, pričom ich cena na čiernom trhu by sa pohybovala v rozmedzí od 75.000 do 375.000 eur.

Obmedzenie prevádzky na slovensko-ukrajinských hraničných priechodoch   (06. 03. 2023)

Finančná správa oznamuje cestujúcim, prepravcom a podnikateľskej verejnosti, že dňa 7. marca 2023 v čase od 8:00 do 22:00 hod. bude na všetkých slovensko-ukrajinských hraničných priechodoch obmedzená prevádzka, a to z dôvodu inovácie Schengenského informačného systému a ďalších informačných systémov využívaných pri hraničnej kontrole na vonkajších hraniciach vo všetkých členských štátoch Európskej únie.

V súvislosti s predmetnou inováciou musí dôjsť k nevyhnutným technickým odstávkam informačných systémov, čím môže na hraničných priechodoch dôjsť k predĺženiu vybavovacieho procesu a vzniku dlhších čakacích dôb.

Daňové priznanie je potrebné podať do konca marca   (03. 03. 2023)

Daňové priznanie (DP) k dani z príjmov za rok 2022 je potrebné podať do konca marca tohto roka a do tohto termínu je potrebné daň aj zaplatiť. Možné je tak urobiť aj z pohodlia domova, potrebné je mať len zriadenú elektronickú komunikáciu s finančnou správou. Klienti komfortnejšie zaplatia aj samotnú daň, nakoľko finančná správa od polovice februára umožňuje platbu daní platobnou kartou.

Colníci kontrolujú aj taxíky   (03. 03. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice vykonávajú každý deň kontroly na cestách v rámci svojho územného obvodu. Medzi ich oprávnenia patrí okrem iného aj kontrola vozidiel taxislužieb podľa zákona o cestnej doprave, pričom za prvé dva mesiace tohto roka zistili 96 porušení, za ktoré uložili v blokovom konaní pokuty vo výške 2.710 eur.

Klientov opäť upozorňujeme na priznanie príjmu z predaja nehnuteľností   (02. 03. 2023)

Finančná správa opäť spúšťa listovú kampaň, ktorou chce podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností. V najbližších dňoch dostane 7315 daňovníkov listy, v ktorých ich upozorní na povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti. Týka sa to daňovníkov, ktorí predali napríklad rodinný dom, chatu, garáž alebo byt do piatich rokov od ich nadobudnutia. Finančná správa túto preventívnu akciu spúšťa už tretíkrát, nakoľko predošlé priniesli do štátneho rozpočtu 13,6 milióna eur.

Nedostupnosť aplikácií EU CTP - 02.03.2023   (01. 03. 2023)

Z dôvodu zmeny v rámci poskytovania autentifikačných a autorizačných služieb pre prístup do aplikácií EU CTP budú 2.3.2023 nedostupné aplikácie.

Aktualizovali sme aplikáciu VRP2   (28. 02. 2023)

Finančná správa dnes aktualizovala bezplatnú aplikáciu VRP2, ktorú podnikatelia používajú na evidenciu tržieb. Novinky sa týkajú úpravy obrazovky evidencie paragónu či pokladničného dokladu, pridania podpory pre vyhľadávanie bez diakritiky, ďalšieho platobného terminálu GP tom (Android) a iných menších vylepšení jej funkcionalít.

Prevádzka vydávala falošné pokladničné doklady   (28. 02. 2023)

Reštaurácia v jednej z bratislavských mestských častí vydávala zákazníkom falošné pokladničné doklady. Overili si to príslušníci finančnej správy formou skrytých kontrolných nákupov. Podnik disponoval jednou registračnou pokladnicou, pričom pracovníci vydávali zákazníkom falošné doklady prevažne za úhradu v hotovosti. Všetci podnikatelia pritom musia systém eKasa používať od 1. júla 2019.

Call centrum vlani pomohlo vyše 402 tisíc klientom   (27. 02. 2023)

Call centrum finančnej správy ročne pomáha státisícom klientov. Svedčia o tom štatistiky dopytov za minulý rok. Prostredníctvom telefonických hovorov, e-mailov a online chatu pomohli odborní konzultanti call centra v 402.125 prípadoch. V minulom roku dominovali otázky k legislatívnym zmenám a k colným povinnostiam v súvislosti s vypuknutím vojnového konfliktu na Ukrajine. Konzultanti zvládli tiež nápor dopytov k finančnej pomoci seniorom 60 + za absolvované očkovanie.

Plánovaná odstávka informačných systémov CIS (28.2.2023)   (24. 02. 2023)

Oznamujeme obchodnej verejnosti, že dňa 28.2.2023 (utorok) bude v čase od 22:00 hod. do 00:00 hod. vykonaná plánovaná odstávka produkčných systémov finančnej správy v oblasti colnej - IS DS / eDovoz (Deklaračný systém) z dôvodu inštalácie novej verzie systémov do produkčnej prevádzky.

Už rok v prvej línii na východnej hranici   (24. 02. 2023)

Finančná správa je už rok od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine v prvej línii. Príslušníci na východnej hranici plnia viaceré náročné úlohy. Počas uplynulého roka bol operatívne posilňovaný výkon služieb, prijímané boli opatrenia k zabezpečeniu plynulosti vývozu humanitárnej pomoci na Ukrajinu. V neposlednom rade príslušníci finančnej správy pomáhali aj ľuďom utekajúcim pred vojnou, či už priamo na hranici alebo viacerými zbierkami.

Odhalený nelegálny biznis s tabakom do vodných fajok   (23. 02. 2023)

Vyše 366 kilogramov nelegálneho tabaku do vodných fajok a spôsobená škoda štátu viac ako 37 tisíc eur. Takýto nelegálny biznis sa podarilo odhaliť Kriminálnemu úradu finančnej správy. V rámci akcie pod krycím názvom Gróf zadržali v Bratislave páchateľa, ktorý s týmto tabakom obchodoval. Hrozí mu za to trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Dane môžete po novom platiť kartou   (22. 02. 2023)

Klienti môžu dane po novom platiť komfortnejšie. Finančná správa v spolupráci so Štátnou pokladnicou od dnešného dňa spustila do ostrej prevádzky online úhradu 15 druhov daní cez portál finančnej správy (PFS).

Daňový nedoplatok uhradíte už aj kartou   (21. 02. 2023)

Vzniknutý daňový nedoplatok je po novom možné uhradiť už aj platobnou kartou. Finančná správa v snahe uľahčiť dlžníkom úhradu nedoplatku vybavila svojich exekútorov POS terminálmi. Uhradiť daňový nedoplatok týmto spôsobom je možné, len ak presiahne sumu 170 eur.

Tri miliardy do štátneho rozpočtu   (21. 02. 2023)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava za rok 2022 odviedli do štátneho rozpočtu takmer 3 miliardy eur. Z tejto sumy predstavoval výber spotrebných daní (SDP) 1,8 miliardy, výber DPH bol vo výške približne 1 miliardy a cla na úrovni 9,3 milióna eur. V porovnaní s rokom 2021 ide o nárast príjmov do štátneho rozpočtu v sume 278 miliónov.

Nárast počtu daňových priznaní aj vďaka softwarningu   (20. 02. 2023)

Zasielanie softwarningových upozornení daňovým subjektom sa finančnej správe vypláca. Dôkazom toho je nárast počtu podaných daňových priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typu B, vďaka čomu štát vybral viac na dobrovoľne priznanej dani z príjmov.

Colníci našli drogy počas bežnej kontroly   (17. 02. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice kontrolovali v stredu pred polnocou v Košiciach vodiča osobného motorového vozidla. V jeho príručnej taške objavili zelenú sušinu neznámeho pôvodu a nádobu s obsahom bielej látky.

Za desaťročie vybavili na žilinskej vyclievacej pošte 8,2 milióna zásielok   (17. 02. 2023)

Za desať rokov práce na vyclievacej pošte v Žiline skontrolovali príslušníci finančnej správy 8,2 milióna zásielok. Boli medzi nimi zakázané živé pavúky, výrobky z chránených živočíchov aj veľa nebezpečných vecí.

Zverejnili sme formulár na platenie odvodu z nadmerných príjmov   (16. 02. 2023)

Platiteľom odvodu z nadmerných príjmov je na portáli finančnej správy dostupný editovateľný formulár Oznámenia, prostredníctvom ktorého si budú plniť povinnosti voči štátu. Stiahnuť si ho môžu z Katalógu formulárov. Finančná správa pracuje na tom, aby bolo možné formulár vypĺňať elektronicky aj priamo na portáli finančnej správy.