Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Plánovaná odstávka IS CEP – 27.3.2021   (26. 03. 2021)

Oznamujeme obchodnej verejnosti, že 27.3.2021 (sobota) bude v čase od 22:00 hod. do 22:30 hod. vykonaná plánovaná odstávka produkčného systému finančnej správy - IS CEP (Centrálny elektronický priečinok - Elektronické komunikačné rozhranie pre vybrané služby v rámci colných systémov) z dôvodu nasadenia optimalizácie systémového prostredia podateľne IS CEP do produkčnej prevádzky.

Prijali sme už takmer pol milióna daňových priznaní   (26. 03. 2021)

Daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok už podalo takmer pol milióna daňovníkov. Polovica z nich na splnenie tejto povinnosti využila elektronický spôsob. Klienti pritom využívajú aj možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania, okrem štandardného postupu oznamujú daňovníci odklad aj zjednodušenou formou emailom.

Medzinárodná protidrogová akcia Kuchyňa   (24. 03. 2021)

Finančná správa a Národná kriminálna agentúra(NAKA) Policajného zboru SR odhalili výrobňu omamných a psychotropných látok v obci Okoč. Zo Slovenska smerovali do Poľska, kde tamojší vyšetrovatelia aj vďaka slovenským orgánom zadržali dve osoby s poľským štátnym občianstvom.

Zmena podmienok vstupu na Ukrajinu   (24. 03. 2021)

Na základe oznámenia policajného pridelenca na Ukrajine od polnoci 23.3.2021 je pri vstupe na Ukrajinu potrebné preukázať sa negatívnym výsledkom PCR testu, nie starším, ako 72 hodín. Všetky doposiaľ prijaté výnimky pri vstupe na Ukrajinu zostávajú

Zmena podmienok vstupu na Ukrajinu   (24. 03. 2021)

Na základe oznámenia policajného pridelenca na Ukrajine od polnoci 23.3.2021 je pri vstupe na Ukrajinu potrebné preukázať sa negatívnym výsledkom PCR testu, nie starším, ako 72 hodín. Všetky doposiaľ prijaté výnimky pri vstupe na Ukrajinu zostávajú bez zmeny.

Predlžujeme úradné hodiny daňového call centra   (23. 03. 2021)

Finančná správa už tradične pred lehotou na podanie daňových priznaní rozširuje úradné hodiny na daňovom call centre. Na podanie daňového priznania k dani z príjmov ako aj dani z motorového vozidla za minulý rok zostáva daňovníkom už len niečo vyše týždňa.

Žilinskí colníci našli v poštových zásielkach drogy   (23. 03. 2021)

Colníci na žilinskej vyclievacej pošte s pomocou služobných psov našli v dvoch zásielkach drogy. Nálezy amfetaminu a extázy z Veľkej Británie potvrdili na mieste vykonané narkotesty.

Daňové priznanie k dani z príjmov podalo takmer 400 tisíc daňovníkov   (22. 03. 2021)

Už len týždeň a pol zostáva daňovníkom na to, aby si splnili svoju povinnosť a podali daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok. Do týchto dní si ju splnilo 394.217 daňovníkov, pričom viac ako polovica z nich podala daňové priznanie elektronicky. Zvyšok tvoria buď oznámenia o odklade alebo si klienti nechávajú splnenie svojej povinnosti, už tradične, na poslednú chvíľu.

Finančná správa apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať.   (19. 03. 2021)

Finančná správa apeluje na občanov, aby sa nenechali nachytať. Neznámy odosielateľ v mene finančnej správy naďalej rozposiela daňovníkom email, v ktorom ich láka na vrátenie určitej sumy po vyplnení priloženého formulára na vrátenie platby. Finančná správa takéto maily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne v žiadnom prípade nereagovali ani neposkytovali svoje údaje, aby občania zbytočne neprichádzali o svoje peniaze a nenaleteli podvodníkom, ktorí ich chcú len zneužiť. Finančná správa túto situáciu rieši, nakoľko neznámy útočník neustále presúva phishingový obsah na inú lokalitu.

Blíži sa posledný termín na zaplatenie cestnej dane   (19. 03. 2021)

Na podanie ako aj zaplatenie dane z motorových vozidiel (DzMV) zostávajú daňovníkom už iba dva týždne. Tohtoročný termín sa predĺžil a posunul z konca januára na 31. marec 2021.

Aktuálne je výkon služby v oblasti colného dohľadu na Pobočke colného úradu Ilava zabezpečený v štandardnom režime.   (18. 03. 2021)

Aktuálne, až do odvolania, pracuje Pobočka colného úradu Ilava v obmedzenom režime v dôsledku nepriaznivého vývoja pandemickej situácie. Obmedzenie sa vzťahuje na výkon colného dohľadu.

Zasiahli sme proti podvodníkom s čínskym textilom   (18. 03. 2021)

Finančná správa zasiahla proti podvodníkom s čínskym textilom. V rámci akcie Čínsky drak zadržal Kriminálny úrad finančnej správy v Prešovskom kraji štyroch členov organizovanej skupiny vrátane jedného príslušníka finančnej správy. Majú na svedomí obrovské úniky na cle a DPH. Celková výška škody predstavuje takmer 51 miliónov eur, obvineným hrozí trest odňatia slobody na 10 až 20 rokov.

Jednoduchší odklad daňového priznania   (17. 03. 2021)

Odklad daňového priznania bude výrazne jednoduchší. Finančná správa vychádza v ústrety klientom, ktorí s ňou komunikujú len „papierovou formou“. Po novom budú môcť požiadať o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania emailom. Klienti tak nielen ušetria čas, ale vyhnú sa aj frekventovaným miestam, čím znížia prípadné riziko nákazy koronavírusom. Návrh zákona, ktorým sa táto novinka zavádza, schválila v stredu vláda, odobriť ho musí ešte parlament, ktorý návrh prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Obnovenie prevádzky na Pobočke colného úradu Michalovce   (12. 03. 2021)

Pobočka Colného úradu Michalovce, časť colná, bude od 15. marca 2021 opäť otvorená v štandardnom režime.

Pálenka z minuloročného ovocia   (12. 03. 2021)

Jednou z mála činností, do ktorých pandémia výrazne nezasiahla, je pestovateľské pálenie ovocia v registrovaných páleniciach. V Žilinskom kraji za druhý polrok minulého roka vyrobili viac ako 108 tis. litrov 100 % alkoholu. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka to predstavuje nárast o 33 %.

Plánovaná odstávka Informačného systému kontrolných známok - 12.03.2021   (12. 03. 2021)

Oznamujeme verejnosti, že 12.03.2021 v čase od 19.00 hod. do 20.00 hod., bude z dôvodu nasadenia novej verzie vykonaná odstávka informačného systému ISKZ.

Pozor na podvodný email   (11. 03. 2021)

Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Zasielajú im podvodný email. Ponúkajú im vrátenie sumy vo výške 136,99 eura, ak vyplnia priložený formulár. Finančná správa takéto maily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje.

Odstávka elektrickej energie v KM Zlaté Moravce - 11.03.2021   (10. 03. 2021)

Z dôvodu odstávky distribúcie elektrickej energie do objektu DÚ Nitra, kontaktné miesto Zlaté Moravce, Hviezdoslavova 183, Zlaté Moravce budú 11.03.2021 od 07:30 hod. do 16:30 hod. služby finančnej správy poskytované z tohto pracoviska pre klientov DÚ Nitra nedostupné.

Elektronická komunikácia vám ušetrí čas a vyhnete sa radom   (10. 03. 2021)

Už iba niečo vyše troch týždňov zostáva našim klientom na podanie daňového priznania. Finančná správa ich preto vyzýva, aby tak urobili čo najskôr. Podať daňové priznanie je možné aj z pohodlia domova. Komunikovať s finančnou správou elektronicky totiž môže ktokoľvek. Okrem toho, že šetrí klientom čas, počas zákazu vychádzania sa daňovníci takto môžu vyhnúť lokalitám s väčším počtom ľudí.

Plánovaná odstávka informačných systémov CIS - 13.3.2021   (09. 03. 2021)

Oznamujeme obchodnej verejnosti, že 13.3.2021 (sobota) bude v čase od 22:00 hod. do 00:00 hod. vykonaná plánovaná odstávka produkčných systémov finančnej správy v oblasti colnej - IS DS / eDovoz (Deklaračný systém) a IS CEP (Centrálny elektronický priečinok - Elektronické komunikačné rozhranie pre vybrané služby v rámci colných systémov) z dôvodu inštalácie novej verzie systémov do produkčnej prevádzky.