Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Ako si vybaviť EORI číslo   (11. 03. 2022)

Vývoz humanitárnej pomoci na Ukrajinu nepodlieha množstevným obmedzeniam, potrebné je však podať colné vyhlásenie (CV). To má niekoľko foriem a pre colné konanie je dôležité aj registračné číslo alebo EORI číslo. Odporúčame, aby si poskytovatelia pomoci pre Ukrajinu tieto povinnosti vybavili ešte pred príchodom na hraničný priechod, alebo tovar odovzdali humanitárnej organizácii, ktorá má už pridelené EORI číslo.

Zapájame sa do pilotného projektu ETACA   (11. 03. 2022)

Finančná správa sa zapája do pilotného projektu Európskej komisie s názvom ETACA (European Trust and Cooperation Approach), ktorý sa spúšťa v marci tohto roka. Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je zjednodušiť a podporiť vzájomnú spoluprácu založenú na väčšej dôvere a transparentnosti medzi daňovníkmi a daňovými správami, ako aj medzi daňovými správami navzájom.

Aktualizácia aplikácie VRP   (10. 03. 2022)

Používanie bezplatnej aplikácie virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) prostredníctvom operačného systému Android bude možné len po nainštalovaní si aktualizovanej verzie. Dostupná je od dnešného dňa na portáli finančnej správy. Dôvodom je vypršanie platnosti certifikátu 17. marca tohto roka. Výmenu certifikátu uskutoční finančná správa 16. marca. Zároveň informujeme, že od tohto dátumu nebude možné využívať aplikáciu VRP pre mobilné operačné systémy iOS. Webovej verzia aplikácie VRP sa zmena nedotkne.

S vojnovými utečencami z Ukrajiny k nám prichádzajú aj spoločenské zvieratá   (10. 03. 2022)

Od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine bolo cez cestné hraničné priechody na slovensko-ukrajinskej hranici prepravených 408 spoločenských zvierat. V prípade ich dovozu bola zo strany Európskej únie udelená výnimka, ak existujú nedostatky v dokladoch zvierat.

Odhalili sme falošného policajta   (09. 03. 2022)

Ozbrojeným príslušníkom finančnej správy sa podarilo odhaliť falošného policajta. Na diaľnici R7 vo vysokej rýchlosti predbiehal autá, pričom si vynucoval právo prednostnej jazdy s použitím svetelnej signalizácie červeno-modrej farby. Vzhľad vozidla však nenaznačoval, že by malo ísť o služobné vozidlo niektorého z ozbrojených zborov SR.

Nedostupnosť telefonického spojenia na pracoviskách CÚ Banská Bystrica   (09. 03. 2022)

Colný úrad Banská Bystrica oznamuje, že z dôvodu technickej poruchy telefónnej ústredne sú od 09.03.2022 až do odstránenia poruchy nedostupné pevné linky na Colnom úrade Banská Bystrica – centrála, PCÚ Banská Bystrica a PCÚ Banská Bystrica – Pošta.

Plánovaná údržba VRP - 08.03.2022   (07. 03. 2022)

Vážení klienti, oznamujeme Vám, že 8.3.2022 v čase od 01:00 do 02:00 z dôvodu plánovanej údržby môže byť nedostupný systém VRP.

Humanitárna pomoc pre Ukrajinu   (07. 03. 2022)

Cez hraničné priechody vo Vyšnom Nemeckom a v Ubli bolo na Ukrajinu prepravených už viac ako 3 085 ton humanitárnej pomoci.

Na preplatkoch k DzMV sme vyplatili už 2,14 milióna eur   (07. 03. 2022)

Finančná správa (FS) už spracovala takmer všetky podané daňové priznania (DP) k dani z motorových vozidiel (DzMV) za zdaňovacie obdobie roka 2021. Daňovníkom vrátila na preplatkoch z tejto dani 2,14 milióna eur. Počet podaných DP k DzMV v tomto roku medziročne vzrástol o 5 280.

Daňovníkov upozorníme na nesprávny odpočet daňovej straty   (04. 03. 2022)

Finančná správa prichádza s ďalším proklientskym opatrením. Bude kontaktovať daňovníkov, ktorí si nesprávne uplatnili zníženú sadzbu dane z príjmov, či odpočet daňovej straty. Daňovníci totiž majú možnosť tieto chyby ešte napraviť a v lehote do konca marca tohto roka podať dodatočné daňové priznanie a zároveň sa vyvarovať podobných chýb pri podávaní daňového priznania za rok 2021.

Humanitárna pomoc môže smerovať od polnoci aj cez HP Ubľa   (03. 03. 2022)

Humanitárna pomoc na Ukrajinu bude môcť od dnešnej polnoci smerovať aj cez hraničný priechod Ubľa- Malyj Bereznyj, nielen HP Vyšné Nemecké. Naďalej platí, že pre potreby ukrajinských colných orgánov je potrebné, aby organizácie pripravili súpis prepravovaného tovaru, ktorý je potrebné riadne precliť na Ukrajine.

Na východnej hranici robíme maximum   (03. 03. 2022)

Finančná správa od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine vyvíja maximálne úsilie, aby bol zabezpečený plynulý prechod štátnej hranice pre cestujúcich aj humanitárny tovar. Vďaka koordinovanému postupu všetkých zložiek sa len od 1.3.2022 do 11-tej hodiny dnešného dňa cez hraničný priechod Vyšné Nemecké podarilo prepustiť na ukrajinskú stranu 282 vozidiel s humanitárnou pomocou. Pomocnú ruku verejnosti podáva finančná správa aj prostredníctvom informačnej kampane na sociálnych sieťach, ale aj na portáli finančnej správy, kde bola sprístupnená špeciálna podstránka k situácii na Ukrajine a kde nájdu ľudia všetky dôležité informácie prehľadne na jednom mieste.

Daňové priznanie je potrebné podať do konca marca   (03. 03. 2022)

Daňové priznanie (DP) k dani z príjmov za rok 2021 je potrebné podať do konca marca tohto roka a do tohto termínu je potrebné daň aj zaplatiť. Možné je tak urobiť aj z pohodlia domova, potrebné je mať len zriadenú elektronickú komunikáciu s finančnou správou.

Plánovaná údržba Portálu FS – 03.03.2022   (03. 03. 2022)

Oznamujeme verejnosti, že 03.03.2022 od 18:00 hod. do 23:59 hod. bude prebiehať plánovaná údržba Portálu FS. V uvedenom čase môže dochádzať ku krátkodobým výpadkom Portálu FS a aplikácií eDane.

Výpadok na call centre finančnej správy   (02. 03. 2022)

Ospravedlňujeme sa, evidujeme výpadok na call centre finančnej správy. Momentálne nefungujú telefonické linky, prosíme Vás preto, aby ste sa na call centrum so svojimi otázkami obracali prostredníctvom emailu (aplikácia Live Agent). Na odstránení výpadku pracujeme.

Plánovaná údržba Portálu FS – 01.03.2022   (01. 03. 2022)

Oznamujeme verejnosti, že 01.03.2022 od 18:00 hod. do 23:59 hod. bude vykonávaná plánovaná údržba Portálu FS.

Upozorňujeme na povinnosť priznať príjem z predaja nehnuteľností   (01. 03. 2022)

Finančná správa v týchto dňoch rozposiela 5678 daňovníkom listy, v ktorých ich upozorňuje na povinnosť podať daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľností a zaplatenie dane. Týka sa to daňovníkov, ktorí v rokoch 2019, 2020 a 2021 predali rodinné domy alebo byty. Ide o preventívnu akciu, ktorú finančná správa zrealizovala aj v minulom roku a prostredníctvom ktorej chce zlepšiť dobrovoľné plnenie daňových povinností.

Preprava humanitárnej pomoci na Ukrajinu   (28. 02. 2022)

Humanitárna pomoc na Ukrajinu bude od pondelka smerovať výhradne cez hraničný priechod Vyšné Nemecké. Pre potreby kontroly ukrajinských colných orgánov je potrebné, aby organizácie pripravili súpis prepravovaného tovaru, ktorý je potrebný riadne precliť na Ukrajine. V záujme finančnej správy je, aby bol humanitárny tovar Ukrajine doručený čo najskôr a čo s najhladším priebehom.

Humanitárna pomoc pre Ukrajinu   (27. 02. 2022)

Finančná správa informuje, že v prípade humanitárnej pomoci pre Ukrajinu je pre potreby colnej kontroly zo strany ukrajinských colných orgánov potrebné spísať a mať k dispozícii súpis prepravovaného tovaru.

Aplikácia Over doklad bude dočasne nedostupná   (25. 02. 2022)

Finančná správa oznamuje verejnosti, že mobilná aplikácia Over doklad bude z technických príčin od utorka 1.3.2022 nedostupná pre operačné systémy Android a iOS. Pravosť pokladničných dokladov si môže verejnosť overovať prostredníctvom webovej služby. Na opätovnom sprístupnení intenzívne pracujeme.