Pokračuj v čítaní Prejdi na hlavný informačný obsah stránky Prihlásenie Registrácia Vyhľadať Kontakty Občania Podnikatelia a organizácie Daňoví a coľní špecialisti Elektronické služby Ľavé menu stránky Obsah Pätička stránky
Server W4

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Štartujeme novú éru v boji proti daňovým podvodom   (11. 06. 2020)

Ľahšie odhaľovanie podvodov, efektívnejšie daňové kontroly či prísnejší trestný zákon pre oblasť krátenia daní. To je časť z nových opatrení, s ktorými prichádza návrh novely daňového poriadku. Pripravilo ho Ministerstvo financií SR v spoluprácu s finančnou správou. Cieľom je do konca volebného obdobia znížiť daňovú medzeru zo súčasných 17,5 % na európsky priemer, ktorý je na úrovni 10 % - 12 %.

Plánovaná odstávka Ústredného portálu verejnej správy www.slovensko.sk – 11.06.2020   (10. 06. 2020)

Oznamujeme verejnosti, že dňa 11.06.2020 od 00:00 hod. do 06:00 hod. bude prebiehať technická odstávka Ústredného portálu verejnej správy. Z tohto dôvodu nebude v uvedenom čase dostupné prihlasovanie na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk, preto sa používatelia Portálu FS nebudú môcť dočasne registrovať na Portál FS a prihlásiť do svojej osobnej internetovej zóny pomocou eID karty a KEP. Prihlásenie pomocou ID a hesla a podpisovanie dokumentov EZ bude funkčné.

V teréne takmer 30 000 kontrolórov z radov občanov   (05. 06. 2020)

Aplikáciu Over doklad využíva čoraz viac klientov finančnej správy. Dokonca počas pandémie ich počet vzrástol o ďalšie štyri tisícky. V teréne sa dnes pohybuje celkovo 30 000 ďalších kontrolórov z radov občanov. Rastie aj počet overených dokladov. Finančná správa našla v databáze fotografií zaslaných cez Over doklad aj niekoľko vtipných fotografií.

Sťahovanie Pobočky colného úradu Humenné   (05. 06. 2020)

Colný úrad Prešov informuje verejnosť o sťahovaní Pobočky colného úradu Humenné.

Finančná správa ponúka firmám v čase koronakrízy bezplatné školenia   (04. 06. 2020)

Finančná správa, v snahe pomôcť svojim klientom v čase koronakrízy, opäť spúšťa bezplatné školenia. Školenia sú špecificky zamerané na firmy a na zmeny, ktoré sa ich týkajú v čase pandémie. V júni naplánovala zatiaľ šesť termínov v troch mestách na Slovensku.

Na pošte zaistili zásielku s bažantími pierkami   (03. 06. 2020)

Na vyclievacej pošte v Žiline zaistili príslušníci finančnej správy zásielku s bažantími pierkami. Dôvodom bolo chýbajúce povolenie, ktoré mal dovozca tohto druhu tovaru predložiť v rámci prísnych opatrení zabraňujúcich obchodu s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín.

Na neplatení preddavkov ušetrili klienti už 13 mil. eur   (03. 06. 2020)

Finančná správa aj počas koronakrízy vychádza daňovníkom čo najviac v ústrety, preto na tému preddavkov rozposlala informačný softwarning. V ňom upozorňuje na potenciálne životné situácie a poskytuje odporúčania klientom, ako majú konať. Upozorňuje napríklad na možnosť neplatiť preddavky vôbec. Túto možnosť využilo zatiaľ za mesiac máj viac ako 430 daňových subjektov, ktorí ušetrili viac ako 13 mil. eur.

Podiel zo zaplatenej dane môžete stále darovať   (03. 06. 2020)

Darovať podiel zo zaplatenej dane je stále možné. Daňové úrady spracúvajú vyhlásenia o poukázaní podielu zaplatenej dane podaných zamestnancami do konca apríla a daňovníkmi v daňových priznaniach podaných do konca marca. V zmysle zákona sa darované financie dostanú na účet prijímateľov do troch mesiacov v závislosti od zákonných termínov.

Ľudovít Makó končí vo funkcii riaditeľa KÚFS   (01. 06. 2020)

Prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová odvolala dnes z funkcie riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovíta Makóa. Ľudovít Makó končí vo funkcii riaditeľa KÚFS s účinnosťou od 02.06.2020. Za jeho prácu a výsledky, ktoré KÚFS pod jeho vedením dosiahol, mu patrí poďakovanie.

Kvalitnejšie služby vďaka nonstop colnému call centru   (29. 05. 2020)

Finančná správa opäť rozširuje svoje služby pre klientov. Informácie v colnej oblasti bude na call centre poskytovať nonstop. Ide o ďalšie z proklientskych opatrení, ktoré finančná správa v ostatných mesiacoch zavádza. K skvalitneniu servisu finančná správa pristúpila nielen pre zvyšujúci sa počet klientov, ale aj pre plánované zmeny v preclievaní tovaru v Európskej únii.

Úradné hodiny na pobočke Colného úradu Nitra   (28. 05. 2020)

Colný úrad Nitra oznamuje, že úradné hodiny na pobočke Colného úradu v Nitre (na colno-pohraničnej pobočke 6165, Trnavská cesta 3561, 950 50 Nitra) budú odo dňa 01.06.2020 v štandardnom režime t. j.:

Plánovaná odstávka informačných systémov CIS - 30.05.2020   (28. 05. 2020)

Oznamujeme obchodnej verejnosti, že 30.5.2020 (sobota) bude v čase od 22:00 hod. do 00:00 hod. vykonaná plánovaná odstávka produkčných systémov finančnej správy v oblasti colnej - IS DS / eDovoz (Deklaračný systém) a IS CEP (Centrálny elektronický priečinok - Elektronické komunikačné rozhranie pre vybrané služby v rámci colných systémov) z dôvodu inštalácie nových verzií systémov do prevádzky.

Nová komunikačná služba finančnej správy sa osvedčila   (27. 05. 2020)

Nová komunikačná služba finančnej správy, ktorá funguje od konca marca 2020, sa postupne stáva plnohodnotným komunikačným kanálom. Komunikáciu prostredníctvom služby „Skype for business“ si pochvaľujú nielen klienti, ale aj konzultanti na call centre. Finančná správa túto formu komunikácie využila už v desiatkach prípadov.

Plánovaná odstávka Informačného systému VRP - Virtuálna registračná pokladnica.   (27. 05. 2020)

Oznamujeme verejnosti, že dňa 27.05.2020 v čase od 22.00 hod. do 22.20 hod., bude z dôvodu plánovanej údržby vykonaná odstávka informačného systému VRP.

Obmedzenie prevádzky na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod v nákladnej doprave   (26. 05. 2020)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, pracovisko nákladná doprava, bude v dňoch 1.–6.6.2020 obmedzená prevádzka.

Dočasné obmedzenie pri predkladaní tovaru na PCÚ Komárno   (26. 05. 2020)

Colný úrad Nitra informuje deklarantskú verejnosť, že z dôvodu zmeny organizácie dopravy miestnej komunikácie Veľkodunajské nábrežie a čiastočnej uzávierky cesty I/64 v Komárne, bude na PCÚ Komárno do 31.08.2020 dočasne zmenené miesto na predkladanie tovaru pri jeho dovoze, vývoze a tranzite z a do tretích krajín. Zmena sa týka len nákladných motorových vozidiel s celkovou hmotnosťou nad 3,5 t.

Namiesto mazacieho oleja objavili naftu   (22. 05. 2020)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Žilina zadržali na Orave poľskému vodičovi cisternu s viac ako 31 000 litrami minerálneho oleja. Pomocou prístroja na identifikáciu látok zistili, že sa v nej namiesto deklarovaného mazacieho oleja nachádza nafta. Únik na spotrebnej dani vyčíslili na vyše 12 000 eur.

Spolupráca NBÚ s finančnou správou   (21. 05. 2020)

Národný bezpečnostný úrad a finančná správa sa dohodli na bližšej spolupráci. Riaditeľ úradu Roman Konečný a prezidentka finančnej správy Lenka Wittenbergerová podpísali dohodu ešte začiatkom mája, účinnosť nadobudla 14. mája 2020.

Namiesto prípravkov proti vlhkosti prevážal desiatky tisíc anabolík   (20. 05. 2020)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava našli pri kontrole osobného motorového vozidla 20 000 kusov ampuliek a 60 000 kusov piluliek s látkami s anabolickým alebo iným hormonálnym účinkom. Vodič však tvrdil, že preváža prípravky proti vlhkosti. Teraz mu hrozí niekoľkoročný trest odňatia slobody.

Praktické informácie pre výrobcov a podnikateľov o eKase   (15. 05. 2020)

Finančná správa rozšírila svoje informačné služby v projekte eKasa. Na svojom portáli zverejnila praktické informácie pre podnikateľov či výrobcov pokladničných riešení. Klienti finančnej správy tak získajú prehľad o životných situáciách a periodicite vybraných úkonov, ktoré musia podnikatelia či výrobcovia pokladničných riešení pravidelne vykonávať. Aj napriek tomu, že ide o informácie známe už z certifikačného procesu či podávania žiadostí o kódy pokladnice, finančná správa chce na tieto povinnosti pravidelne upozorňovať.