Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Prijali sme už vyše 633 tisíc daňových priznaní   (31. 03. 2021)

Dnes je posledný deň na podanie daňového priznania k dani z príjmu za minulý rok. Túto povinnosť si zatiaľ splnilo 633.951 daňovníkov. Viac ako polovica z nich na podanie daňového priznania využila elektronický spôsob. Klienti pritom využívajú aj možnosť oznámiť odklad okrem štandardného postupu aj zjednodušenou formou, a to emailom.

Oznámiť odklad daňového priznania emailom môžu všetci daňovníci   (30. 03. 2021)

Oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania emailom budú môcť všetky daňové subjekty, teda aj povinne elektronicky komunikujúci klienti. Túto zmenu schválil v utorok parlament. Cieľom tohto opatrenia je rozšíriť a zjednodušiť klientom komunikáciu s finančnou správou v čase pandémie. Návrh zákona ešte musí podpísať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Už len tri dni na podanie daňového priznania   (29. 03. 2021)

Na podanie daňového priznania k dani z príjmu za minulý rok zostávajú už len posledné tri dni. Túto povinnosť si zatiaľ splnilo 547.083 daňovníkov z celkového počtu približne 1,2 milióna daňových priznaní. Ak klienti nemôžu podať daňové priznanie pre pandémiu koronavírusu, stále môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania.

“McDane“ sú späť   (26. 03. 2021)

Daňové priznanie bude možné v tomto roku podať bez toho, aby ste vystúpili z auta. Preberanie daňových priznaní formou drive in bude zabezpečené na najfrekventovanejšom daňovom úrade v bratislavskej Petržalke v dňoch od 30. marca do 31. marca. Dostupnejšie v posledných troch marcových dňoch budú aj ostatné daňové úrady na Slovensku, ktoré budú mať predĺžené úradné hodiny.

Prijali sme už takmer pol milióna daňových priznaní   (26. 03. 2021)

Daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok už podalo takmer pol milióna daňovníkov. Polovica z nich na splnenie tejto povinnosti využila elektronický spôsob. Klienti pritom využívajú aj možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania, okrem štandardného postupu oznamujú daňovníci odklad aj zjednodušenou formou emailom.

Medzinárodná protidrogová akcia Kuchyňa   (24. 03. 2021)

Finančná správa a Národná kriminálna agentúra(NAKA) Policajného zboru SR odhalili výrobňu omamných a psychotropných látok v obci Okoč. Zo Slovenska smerovali do Poľska, kde tamojší vyšetrovatelia aj vďaka slovenským orgánom zadržali dve osoby s poľským štátnym občianstvom.

Predlžujeme úradné hodiny daňového call centra   (23. 03. 2021)

Finančná správa už tradične pred lehotou na podanie daňových priznaní rozširuje úradné hodiny na daňovom call centre. Na podanie daňového priznania k dani z príjmov ako aj dani z motorového vozidla za minulý rok zostáva daňovníkom už len niečo vyše týždňa.

Žilinskí colníci našli v poštových zásielkach drogy   (23. 03. 2021)

Colníci na žilinskej vyclievacej pošte s pomocou služobných psov našli v dvoch zásielkach drogy. Nálezy amfetaminu a extázy z Veľkej Británie potvrdili na mieste vykonané narkotesty.

Daňové priznanie k dani z príjmov podalo takmer 400 tisíc daňovníkov   (22. 03. 2021)

Už len týždeň a pol zostáva daňovníkom na to, aby si splnili svoju povinnosť a podali daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok. Do týchto dní si ju splnilo 394.217 daňovníkov, pričom viac ako polovica z nich podala daňové priznanie elektronicky. Zvyšok tvoria buď oznámenia o odklade alebo si klienti nechávajú splnenie svojej povinnosti, už tradične, na poslednú chvíľu.

Blíži sa posledný termín na zaplatenie cestnej dane   (19. 03. 2021)

Na podanie ako aj zaplatenie dane z motorových vozidiel (DzMV) zostávajú daňovníkom už iba dva týždne. Tohtoročný termín sa predĺžil a posunul z konca januára na 31. marec 2021.

Aktuálne je výkon služby v oblasti colného dohľadu na Pobočke colného úradu Ilava zabezpečený v štandardnom režime.   (18. 03. 2021)

Aktuálne, až do odvolania, pracuje Pobočka colného úradu Ilava v obmedzenom režime v dôsledku nepriaznivého vývoja pandemickej situácie. Obmedzenie sa vzťahuje na výkon colného dohľadu.

Zasiahli sme proti podvodníkom s čínskym textilom   (18. 03. 2021)

Finančná správa zasiahla proti podvodníkom s čínskym textilom. V rámci akcie Čínsky drak zadržal Kriminálny úrad finančnej správy v Prešovskom kraji štyroch členov organizovanej skupiny vrátane jedného príslušníka finančnej správy. Majú na svedomí obrovské úniky na cle a DPH. Celková výška škody predstavuje takmer 51 miliónov eur, obvineným hrozí trest odňatia slobody na 10 až 20 rokov.

Jednoduchší odklad daňového priznania   (17. 03. 2021)

Odklad daňového priznania bude výrazne jednoduchší. Finančná správa vychádza v ústrety klientom, ktorí s ňou komunikujú len „papierovou formou“. Po novom budú môcť požiadať o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania emailom. Klienti tak nielen ušetria čas, ale vyhnú sa aj frekventovaným miestam, čím znížia prípadné riziko nákazy koronavírusom. Návrh zákona, ktorým sa táto novinka zavádza, schválila v stredu vláda, odobriť ho musí ešte parlament, ktorý návrh prerokuje v skrátenom legislatívnom konaní.

Obnovenie prevádzky na Pobočke colného úradu Michalovce   (12. 03. 2021)

Pobočka Colného úradu Michalovce, časť colná, bude od 15. marca 2021 opäť otvorená v štandardnom režime.

Pálenka z minuloročného ovocia   (12. 03. 2021)

Jednou z mála činností, do ktorých pandémia výrazne nezasiahla, je pestovateľské pálenie ovocia v registrovaných páleniciach. V Žilinskom kraji za druhý polrok minulého roka vyrobili viac ako 108 tis. litrov 100 % alkoholu. V porovnaní s rovnakým obdobím predchádzajúceho roka to predstavuje nárast o 33 %.

Pozor na podvodný email   (11. 03. 2021)

Finančná správa upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Zasielajú im podvodný email. Ponúkajú im vrátenie sumy vo výške 136,99 eura, ak vyplnia priložený formulár. Finančná správa takéto maily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje.

Odstávka elektrickej energie v KM Zlaté Moravce - 11.03.2021   (10. 03. 2021)

Z dôvodu odstávky distribúcie elektrickej energie do objektu DÚ Nitra, kontaktné miesto Zlaté Moravce, Hviezdoslavova 183, Zlaté Moravce budú 11.03.2021 od 07:30 hod. do 16:30 hod. služby finančnej správy poskytované z tohto pracoviska pre klientov DÚ Nitra nedostupné.

Elektronická komunikácia vám ušetrí čas a vyhnete sa radom   (10. 03. 2021)

Už iba niečo vyše troch týždňov zostáva našim klientom na podanie daňového priznania. Finančná správa ich preto vyzýva, aby tak urobili čo najskôr. Podať daňové priznanie je možné aj z pohodlia domova. Komunikovať s finančnou správou elektronicky totiž môže ktokoľvek. Okrem toho, že šetrí klientom čas, počas zákazu vychádzania sa daňovníci takto môžu vyhnúť lokalitám s väčším počtom ľudí.

Pracujeme na zlepšení opatrení pre klientov   (09. 03. 2021)

Finančná správa chce zlepšiť vzťahy so svojimi klientami. Pri prijímaní opatrení sa chce riadiť skúsenosťami z praxe, aby nové opatrenia uľahčovali život poctivým daňovníkom. Napomôcť má tomu aj nový poradca pre vzťahy s daňovníkmi.

Dajte si pozor na správny odpočet daňovej straty   (08. 03. 2021)

Pri podávaní daňových priznaní za rok 2019 niektorí daňovníci uviedli nesprávny odpočet daňovej straty. Finančná správa našla pochybenia v 126 prípadoch. V rámci proklientskeho prístupu však bola ústretová a subjekty telefonicky vyzvala na podanie dodatočného daňového priznania. Daňovníkom zároveň odporúčame, aby si vyplnené daňové priznanie pred jeho odoslaním vždy dôkladne skontrolovali. Vyhnú sa tak možným chybám.