Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Inšpekcia prešetrila medializované informácie o riaditeľovi KÚFS   (28. 09. 2018)

Inšpekcia finančnej správy prešetrila medializované informácie o potenciálnom konflikte záujmov riaditeľa Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovíta Makóa, ktoré zverejnil Denník N 19.09.2018. Z prešetrovania vyplýva, že riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy neporušil zákon.

Informácia o zvýšených čakacích dobách na slovensko-ukrajinských cestných hraničných priechodoch   (28. 09. 2018)

 Informácia o zvýšených čakacích dobách na slovensko-ukrajinských cestných hraničných priechodoch v dôsledku nefunkčnosti informačných systémov ukrajinskej strany.   

Rokovania s OLAF-om budú pokračovať   (27. 09. 2018)

Prezident finančnej správy František Imrecze sa stretol v Haagu s najvyššími predstaviteľmi Európskeho úradu pre boj proti podvodom (OLAF). Rokoval s generálnym riaditeľom OLAF Ville Itälä a šéfom inšpektorov Ernestom Bianchim, ktorý potvrdil, že slovenská finančná správa je spoľahlivým partnerom. Na stretnutí sa finančná správa a OLAF dohodli na presných krokoch ďalšieho postupu.

Pre septembrové daňové povinnosti call centrum dostupné aj cez víkend   (27. 09. 2018)

Koniec septembra nie je len termínom na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov, ale rovnako aj posledným termínom na vyžiadanie si vrátenia dane zo zahraničia (iných členských štátov EÚ). Call centrum finančnej správy bude preto daňovníkom k dispozícii aj cez víkend, počas piatku a pondelka navyše počas predĺžených úradných hodín.

Daňovníkom bude radiť TAXANA   (27. 09. 2018)

Finančná správa spustí napoludnie najväčšiu novinku tohto roka v oblasti proklientskych opatrení finančnej správy – chatbot. Chatbot aplikácia bude slúžiť na zabezpečenie automatizovanej komunikácie medzi občanmi a finančnou správou, a to tak prostredníctvom portálu finančnej správy, ako aj na Facebooku. Daňovníkom bude teda okrem pracovníkov call centra finančnej správy radiť aj Taxana.

Personálne zmeny vo vedení finančnej správy   (26. 09. 2018)

Novou prezidentkou finančnej správy sa od 1. októbra stáva Ing. Lenka Wittenbergerová, ktorá sa celý pracovný život venuje oblasti daní. Na finančnej správe doteraz zastávala pozíciu generálnej riaditeľky sekcie daňovej. Z postu prezidenta finančnej správy odchádza Ing. František Imrecze, ktorý viedol finančnú správu takmer od jej vzniku – finančná správa vznikla v 2012 zlúčením colnej a daňovej správy.

Kontrolóri z Nitry mali prijať úplatok   (24. 09. 2018)

Vyšetrovateľ národnej protikorupčnej jednotky vzniesol obvinenie pre zločin prijímania úplatku a pre zločin zneužívania právomoci verejného činiteľa voči dvom kontrolórom Daňového úradu Nitra, pracovisko Nové Zámky. Podľa polície si mali kontrolóri Pavol P. a Nina Z. vyžiadať úplatok 50-tisíc eur za prehliadnutie zistených nedostatkov pri výkone daňovej kontroly. Finančná správa na prípade spolupracuje s políciou, korupciu vo vlastných radoch totiž netoleruje. Voči obom obvineným zamestnancom podnikla kroky na postavenie mimo službu.

Slovensko nie je preclievacím hubom pre podhodnotený textil   (21. 09. 2018)

Slovensko v žiadnom prípade nie je preclievacím hubom pre podhodnotený textil, ako sa to snaží naznačiť opozícia. Nárast dovezených textilných výrobkov na prelome rokov 2017 a 2018 finančná správa zastavila a prijala potrebné opatrenia na jeho opätovné zníženie.

Deň colníkov na Hlavnom námestí už v sobotu   (21. 09. 2018)

Už zajtra (v sobotu 22.09.2018) od 14.30 do 17.00 hod. na Hlavnom námestí v Bratislave budú môcť návštevníci spoznať prácu finančnej správy. Počas tradičného podujatia Národný deň colníkov môžu návštevníci vidieť zásah kukláčov, colnícke psy budú vyhľadávať drogy a pašovaný tovar, predvedie sa Čestná jednotka finančnej správy, pripomenieme si aj 100.výročie vzniku Československa.

Reakcia riaditeľa KÚFS na vyhlásenia opozície   (20. 09. 2018)

Riaditeľ Kriminálneho úradu finančnej správy Ľudovít Makó reaguje na vyjadrenia opozície, ktoré odzneli na brífingu OĽaNO 19.09.2018.

Colníci odhalili u podnikateľa v Bytči viaceré porušenia zákonov   (19. 09. 2018)

Žilinskí colníci našli v malej bytčianskej prevádzke zameranej na predaj potravín viacero druhov tabakových výrobkov bez povinných kontrolných známok. Umiestnené boli na rozličných miestach v predajni. Okrem toho odhalili aj podvody pri evidovaní tržby cez elektronickú registračnú pokladnicu. 

Deň colníkov na Hlavnom námestí   (18. 09. 2018)

V sobotu 22.09.2018 od 14.30 do 17.00 hod. na Hlavnom námestí v Bratislave budú môcť návštevníci spoznať prácu finančnej správy. Počas tradičného podujatia Národný deň colníkov môžu návštevníci vidieť zásah kukláčov,colnícke psy budú vyhľadávať drogy a pašovaný tovar, predvedie sa Čestná jednotka finančnej správy, pripomenieme si aj 100.výročie vzniku Československa.

Počet elektronicky komunikujúcich sa každý deň zvyšuje   (17. 09. 2018)

Počet elektronicky komunikujúcich daňových subjektov s finančnou správou sa každý deň zvyšuje. Aktuálne je na elektronickú komunikáciu s finančnou správou zaregistrovaných 555 021 daňových subjektov.

Naši psovodi uspeli v medzinárodnej konkurencii   (14. 09. 2018)

Psovodi colných správ z Česka, Maďarska, Rakúska,  Poľska, Ukrajiny a Slovenska, z Policajného zboru SR, Vojenskej polície a Zboru väzenskej a justičnej stráže sa tento týždeň stretli vo Veľkom Mederi. Zmerali si sily na XIV. ročníku otvorených majstrovstiev služobných psov finančnej správy vo vyhľadávaní drog a tabakových výrobkov – Memoriál Milana Kadlecaja. V konkurencii 27 účastníkov z piatich krajín dosiahli psovodi slovenskej finančnej správy vynikajúce výsledky.

Ekonómom bude pri vzdelávaní pomáhať finančná správa   (14. 09. 2018)

Finančná správa prehlbuje spoluprácu s akademickou obcou. Podpísala Memorandum o porozumení a spolupráci s Ekonomickou univerzitou v Bratislave. Cieľom deklarovaného partnerstva je efektívne prepojiť akademické vzdelávanie s praxou.

 

Viac ako 20 000 daňovníkov musí podať odložené daňové priznanie   (13. 09. 2018)

Daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2017 bolo potrebné odovzdať v riadnom termíne do 3. apríla. Možnosť odložiť si podanie daňového priznania až o šesť mesiacov (do 1.10.) využilo 20 178 daňovníkov. Na podanie daňového priznania im zostávajú necelé tri týždne. Pozor si musia dať na elektronickú komunikáciu.

Pri darovaných percentách zo zaplatených daní padajú rekordy   (12. 09. 2018)

Neziskovým organizáciám, občianskym združeniam a nadáciám darovali 2% zo svojich zaplatených daní fyzické a právnické osoby tento rok rekordnú sumu. Na svojich účtoch majú neziskovky už viac ako 66 miliónov eur. Suma však ešte nie je konečná. Narásť môže aj po odovzdaní odložených daňových priznaní k dani z príjmov za rok 2017, ktoré odovzdajú subjekty do konca septembra.

Zakročili sme už voči viac ako 500 nelegálnym webom   (11. 09. 2018)

Finančná správa identifikovala a zakročila už voči viac ako 500 webovým stránkam so zakázanou ponukou. V zozname webových sídiel s nelegálnym hazardom je momentálne 202 webstránok. Počet prevádzkovateľov, ktorí ešte pred zaradením do zoznamu zareagovali na výzvu finančnej správy a prestali zakázanú ponuku poskytovať, sa navýšil. Nelegálnu činnosť tak ukončilo 243 subjektov.

F. Imrecze: Informácia, že máme zaplatiť 300 miliónov, je absolútny nezmysel   (10. 09. 2018)

Európska komisia nevedie voči Slovensku žiadne konanie a nevymáha od Slovenska žiadne peniaze. Rovnako ako aj ďalšie krajiny EÚ vedieme dialóg s OLAF – om (Európsky úrad pre boj proti podvodom), nakoľko máme rozdielne názory na metódu určenia cien ázijského tovaru. Rázne odmietol prezident finančnej správy František Imrecze zavádzajúce a nepravdivé informácie, že Slovensko musí zaplatiť 300 mil. eur za to, že colníci sa spolu s dovozcami údajne podieľali na colných podvodoch.

Prezident finančnej správy podáva trestné oznámenie   (10. 09. 2018)

Prezident finančnej správy František Imrecze podáva trestné oznámenie na poslanca NR SR Jozefa Rajtára (SaS) pre trestný čin krivého obvinenia na Generálnu prokuratúru SR.