Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Čas na podanie daňového priznania je do 2.novembra   (30. 09. 2020)

Termín pre podanie daňového priznania k dani z príjmu za rok 2019 sa blíži. Daňové priznanie musia daňovníci podať a daň aj zaplatiť do 2.novembra 2020. Finančná správa podá pomocnú ruku tým, ktorí daň nebudú schopní uhradiť. Posilní aj služby call centra a rozšíri úradné hodiny na daňových úradoch.

Na Orave sme našli utečenca zo Sudánu   (30. 09. 2020)

Príslušníci finančnej správy zo Stanice colného úradu Trstená našli pri hraničnom priechode na Orave osobu bez dokladov totožnosti. Má ísť o 29 - ročného muža zo severnej časti Sudánu.

Plánovaná odstávka Informačného systému ISKZ – Informačný systém kontrolných známok   (24. 09. 2020)

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu plánovanej údržby na infraštruktúre, bude vykonaná odstávka systému ISKZ dňa 26.09.2020 v čase od 08:00 hod. do 16:00 hod.

Priebežné výsledky kontrolnej akcie „Beauty“   (24. 09. 2020)

Tematicky zamerané kontrolné akcie finančnej správy prinášajú výsledky. Kým počas akcie „Turista“ zistila finančná správa porušenia pri vydávaní pokladničných dokladov až v takmer 50% kontrolovaných prípadov, priebežné výsledky akcie „Beauty“ naznačujú, že podnikatelia sú uvedomelejší a pokladničné doklady svojim klientom vydávajú. Kontrolóri finančnej správy zistili doteraz porušenia v približne 12% prípadov.

Pre septembrové daňové povinnosti predlžujeme úradné hodiny na call centre   (23. 09. 2020)

Koniec septembra je posledným termínom na vyžiadanie si vrátenia dane zo zahraničia (iných členských štátov EÚ). Platitelia DPH zase podávajú štandardné mesačné daňové priznania. Call centrum finančnej správy bude preto daňovníkom k dispozícii počas predĺžených úradných hodín.

Plánovaná odstávka Informačného systému VRP - Virtuálna registračná pokladnica.   (23. 09. 2020)

Oznamujeme verejnosti, že dňa 23.09.2020 v čase od 22.00 hod. do 22.05 hod., bude z dôvodu plánovanej údržby vykonaná odstávka informačného systému VRP.

Plánovaná odstávka Informačného systému kontrolných známok - 18.09.2020   (17. 09. 2020)

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu plánovanej údržby na infraštruktúre, bude vykonaná odstávka systému ISKZ od 18.09.2020, v čase od 16.00 hod. do 20.09.2020, do 22.00 hod.

Výsledky výberových konaní na manažérske pozície vo vedení finančnej správy   (16. 09. 2020)

Finančná správa realizovala v uplynulých dňoch výberové konania na vybrané manažérske pozície. Úspešným uchádzačom, ktorý sa umiestnil na prvom mieste na pozíciu generálneho riaditeľa sekcie informatiky, sa stal Ing. Lukáš Sojka, riaditeľom Kriminálneho úradu finančnej správy (KUFS) sa stal plk. Mgr. Miroslav Homola, výberové konanie na generálneho riaditeľa sekcie inšpekcie a vnútornej kontroly nebolo úspešné a bude sa opakovať.

Colníci naháňali zlodeja peňazí   (14. 09. 2020)

Muža, ktorý prepadol čerpaciu stanicu na Kysuciach a ušiel, spozorovala hliadka príslušníkov finančnej správy zo žilinského colného úradu v neďalekom lesnom poraste. Odcudzenú finančnú hotovosť mal vo vrecku nohavíc.

MIFI spustilo výberové konanie na prezidenta finančnej správy   (10. 09. 2020)

Ministerstvo financií SR pod vedením Eduarda Hegera plní ďalší sľub a vyhlasuje výberové konanie na pozíciu prezidenta finančnej správy. Rovnako ako v prípade výberu predsedu Rady pre rozpočtovú zodpovednosť MF SR otvoreným procesom tvorí správny precedens smerom do budúcnosti.

Vyjadrenie k medializovaným informáciám o „vzbure“ zamestnancov finančnej správy   (10. 09. 2020)

Finančná správa sa chce ostro ohradiť voči medializovaným informáciám, ktoré sa snažia navodiť dojem, že na finančnej správe dochádza k „vzbure zamestnancov pre personálne výmeny“.

Plánovaná odstávka Ústredného portálu verejnenej správy www.slovensko.sk – 10.09.2020   (08. 09. 2020)

Oznamujeme verejnosti, že dňa 10.09.2020 od 00:00 hod. do 06:00 hod. bude prebiehať technická odstávka Ústredného portálu verejnej správy. Z tohto dôvodu nebude v uvedenom čase dostupné prihlasovanie na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk, preto sa používatelia Portálu FS nebudú môcť dočasne registrovať na Portál FS a prihlásiť do svojej osobnej internetovej zóny pomocou eID karty a KEP. Prihlásenie pomocou ID a hesla a podpisovanie dokumentov EZ bude funkčné.

Taxana oslavuje dva roky   (07. 09. 2020)

Chatbot Taxana je súčasťou finančnej správy už dva roky. Chatbot zaviedla finančná správa ako prvá štátna inštitúcia. Od spustenia sa Taxana stala plnohodnotným komunikačným nástrojom finančnej správy so svojimi klientami a zároveň tvárou finančnej správy, ktorú finančná správa využíva aj v rôznych kampaniach.

Preclievanie poštových zásielok na pracovisku v Žiline   (04. 09. 2020)

Na vyclievaciu poštu do Žiliny príde hlavne z Číny denne okolo 3500 zásielok. Príslušníci finančnej správy ich kontrolujú nielen kvôli dovozným platbám, ale aj na ochranu vnútorného trhu pred nelegálnym tovarom.

Čo sa od januára zmení pre Brexit?   (04. 09. 2020)

Finančná správa spustila aktualizovanú podstránku „Brexit“ na portáli finančnej správy. Nájdete tam všetky colné a daňové informácie o tom, ako sa zmení vzájomný režim medzi Európskou úniou a Veľkou Britániou od nového roka. Na čo sa teda musíme pripraviť? Ako to bude vyzerať pri uplatňovaní colných predpisov, či už pri obchodných transakciách, poštových zásielkach, alebo bežnej turistike?

Pozornosť budeme venovať aj salónom krásy   (03. 09. 2020)

Finančná správa vyhodnotila augustovú akciu „Turista“, ktorá bola zameraná na dodržiavanie zákona o elektronickej registračnej pokladnici, a teda vydávanie pokladničných dokladov na turisticky zaujímavých miestach. Vzhľadom na vysoké percento zistených porušení bude finančná správa v takýchto kontrolných akciách pokračovať. Počas septembra sa sústredí najmä na prevádzky poskytujúce skrášľovacie procedúry, manikúru, pedikúru, kozmetiku, vlasovú starostlivosť a pod., a to v rámci akcie „Beauty“. To však neznamená, že v pozornosti bude mať len salóny krásy. Naopak, kontrolovať bude naďalej aj všetky ostatné prevádzky.