Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Viacero úspešných záchytov na východnej hranici   (31. 05. 2021)

Nielen cigarety a alkohol, ale aj jantár či predmety historickej hodnoty. Aj takýto tovar sa pokúšajú prepašovať ľudia cez hranicu. Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce v uplynulom týždni zaznamenali až 19 prípadov porušení colných a daňových predpisov. Podarilo sa im tak zabrániť nielen možnému úniku na cle a daniach, ale zároveň prispeli aj k ochrane spotrebiteľov a vnútorného trhu.

Stopli sme zásielku bižutérie, ktorá obsahovala nebezpečné ťažké kovy   (28. 05. 2021)

: Príslušníci finančnej správy stopli balík zo Singapuru, v ktorom sa nachádzalo 178 kusov viacerých druhov šperkov. Dôvodom boli prekročené hodnoty nebezpečných ťažkých kovov, ktoré v nich namerali pomocou röntgenového spektrometra. Keby sa dovážaná bižutéria dostala na trh, pre spotrebiteľov by jej používanie predstavovalo zdravotné riziko.

Státisíce pašovaných cigariet v nákladnom vlaku   (27. 05. 2021)

Príslušníci finančnej správy majú za sebou ďalší úspešný záchyt. Na širokorozchodnej trati v Maťovciach odhalili vyše 300 tisíc kusov pašovaných cigariet ukrytých pod nákladom železnej rudy v železničných vagónoch. Podarilo sa im tak zabrániť možnému únik na cle a daniach vo výške viac ako 56 tisíc eur.

Pozor na prevoz finančnej hotovosti   (27. 05. 2021)

Dva prípady prevozu väčšej sumy finančných prostriedkov riešili tento týždeň príslušníci finančnej správy na Pobočke Colného úradu Bratislava Letisko – Cestovný styk. Cestujúci z Kyjeva po pristátí na letisku M. R. Štefánika neohlásili pri vstupe na územie EÚ hraničnému colnému úradu, že prevážajú hotovosť v hodnote 10 tisíc eur.

Ukrajinec sa pokúsil prepašovať marihuanu   (24. 05. 2021)

Namiesto vitamínov droga. Príslušníkom finančnej správy sa podarilo počas víkendu zabrániť pokusu prepašovať marihuanu cez slovensko-ukrajinskú hranicu. Počas štandardnej colnej kontroly zadržali občana ukrajinskej národnosti, ktorý mal pri sebe dve plastové tuby označené ako Vitamín C a Calcium Excel. Namiesto vitamínov však obsahovali 36 gramov marihuany.

Platiť treba nielen včas, ale aj správne   (24. 05. 2021)

Nepríjemnostiam alebo prípadnému vymáhaniu nedoplatku sa vyhnete, ak bude vaša platba za colný dlh alebo daňový nedoplatok jednoznačne identifikovaná. Colný úrad Trenčín totiž v poslednom období zaznamenal, najmä u veľkých spoločností, platenie viacerých colných dlhov alebo daňových nedoplatkov jednou súhrnnou platbou. Je to nežiadúci jav, ktorý môže v konečnom dôsledku viesť až k zbytočnému začatiu vymáhacieho konania.

Prerušenie sieťového pripojenia na pobočke Colného úradu Prešov   (24. 05. 2021)

Na pobočke Colného úradu Prešov bude dňa 24.05.2021 obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia sieťového pripojenia. Výkon práce tak bude obmedzený.

Prísnejšie pravidlá pre hotovosť   (20. 05. 2021)

Kontrola peňažnej hotovosti sa od 3. júna sprísni. Po novom bude potrebné predložiť oznámenie o prevoze aj pri zasielaní peňazí poštou či nákladnou dopravou z Európskej únie do tretích krajín alebo opačne. Hlásenie o odosielateľovi, príjemcovi, pôvode peňazí či o ich pravdepodobnom použití má odosielateľ alebo príjemca doručiť finančnej správe do 30 dní. Pri podozrení, že majú súvis so spáchaním trestného činu, ich bude môcť finančná správa zadržať.

Na preclievanie budete potrebovať eID   (19. 05. 2021)

Zásielky z tretích krajín s tovarom do 150 eur bez zákazov a obmedzení sa budú od 1. júla tohto roka preclievať zjednodušeným spôsobom. Finančná správa od tohto dátumu spustí nový portál v rámci celoeurópskeho projektu eCommerce. Zjednodušené preclievanie však bude podmienené zriadením elektronickej komunikácie s colnými orgánmi. Na tieto úkony budú klienti potrebovať elektronický občiansky preukaz s čipom.

Pozor na ďalších podvodníkov   (17. 05. 2021)

Objavili sa ďalší podvodníci, ktorí sa vydávajú za finančnú správu. Snažia sa od daňovníkov vylákať ich osobné údaje. Vytvorili na to falošnú webstránku vydávajúcu sa za portál finančnej správy. Klientom odporúčame, aby na túto stránku neklikali a neposkytovali žiadne svoje údaje.

Finišujeme s novým preclievaním   (17. 05. 2021)

Finančná správa sa intenzívne pripravuje na nové pravidlá pre preclievanie všetkých zásielok z tretích krajín. Začnú platiť od 1. júla a sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce. Zásielky v hodnote do 150 eur bez zákazov a obmedzení budú môcť klienti precliť zjednodušeným spôsobom.

V potravinách na Liptove si zákazníci mohli načierno kúpiť tabakovú zmes   (14. 05. 2021)

V predajni potravín na Liptove ponúkali zákazníkom tabakovú zmes neznámeho pôvodu a bez pokladničného dokladu. Pri kontrole to zistili trstenskí colníci, ktorí na mieste zabezpečili 11 500 g tejto sušenej suroviny.

Nočné hodiny neukryli prepravu falzifikátov známych značiek   (13. 05. 2021)

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra zaistili 4.297 kusov falzifikátov textilných výrobkov. Vzniklo pri nich podozrenie z porušovania duševného vlastníctva k ochranným známkam rôznych spoločností. Cena originálnych výrobkov na domácom trhu by predstavovala sumu cca 348.400 eur.

Daňovníci získali na preplatkoch vyše 300 miliónov eur   (13. 05. 2021)

Finančná správa už vrátila klientom na preplatkoch z daní a bonusoch viac ako 300 miliónov eur. Ide o daňovníkov, ktorí podali daňové priznanie v riadnom termíne do konca marca, a jeho výsledkom bol preplatok z dane z príjmu za rok 2020. Klienti dostali späť svoje peniaze na účet v zákonnej lehote do 10. mája.

Obmedzenie prevádzky na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod v nákladnej doprave - 17. až 19.05.2021   (12. 05. 2021)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, pracovisko nákladná doprava, bude v dňoch 17. - 19.5.2021 obmedzená prevádzka. Dôvodom je údržba a úradné overenie váh. Za obmedzenie sa vopred ospravedlňujeme.

Aktualizovali sme Index daňovej spoľahlivosti   (12. 05. 2021)

Finančná správa aktualizovala hodnotenie daňových subjektov v rámci Indexu daňovej spoľahlivosti. Novým spoľahlivým subjektom oznámi hodnotenie v najbližších dňoch a budú im prináležať viaceré benefity. Nový index zasiela finančná správa po tom, čo v januári odložila hodnotenie daňových subjektov z dôvodu prijatých opatrení proti pandémii koronavírusu. Pandémia totiž v minulom roku posunula lehoty na podávanie daňových priznaní, prehľadov, hlásení či zastavila evidenciu nedoplatkov.

Prerušenie sieťového pripojenia na pobočke Colného úradu Prešov   (12. 05. 2021)

Na pobočke Colného úradu Prešov bude dňa 13.05.2021 obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia sieťového pripojenia. Výkon práce tak bude obmedzený.

Pandémia okresala tržby kaderníctvam a fitness centrám   (11. 05. 2021)

Prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia z konca minulého roka viedli k zatvoreniu väčšiny obchodov, reštaurácií a služieb. Prejavilo sa to v poklese tržieb aj v počte vydaných pokladničných dokladov evidovaných v systéme finančnej správy e-kasa. Výrazný výpadok tržieb zaznamenali kaderníctva, fitness centrá a reštaurácie. Naopak, maloobchod ako celok výraznejší pokles tržieb neevidoval.

Prerušenie sieťového pripojenia na Colnom úrade Prešov   (11. 05. 2021)

Na Colnom úrade Prešov bude dňa 11.05.2021 obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia sieťového pripojenia. Výkon práce na útvaroch colného úradu tak bude obmedzený.

Tržby v e-kase sa vracajú na úroveň spred pandémie   (07. 05. 2021)

Tržby aj počet vydaných pokladničných dokladov sa postupne vracajú na úroveň obdobia spred pandémie. Dokazujú to najnovšie štatistiky finančnej správy zo systému e-kasa. Už v apríli tohto roka bol denný priemer tržieb na úrovni 68,7 milióna eur, čo je približne rovnaká úroveň ako na začiatku minulého roka, keď ešte neplatili prísne protiepidemické opatrenia.