Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Cielený softwarning priniesol milióny do rozpočtu   (27. 01. 2023)

Zasielanie softwarningových správ sa vypláca. Pomáhajú nielen daňovým subjektom, ale aj finančnej správe v lepšom výbere daní. Finančná správa koncom vlaňajška týmto spôsobom upozornila 696 daňových subjektov na to, že výsledok daňovej kontroly môže mať vplyv na výšku ich dane z príjmov za kontrolované zdaňovacie obdobie. Na základe týchto upozornení subjekty dobrovoľne dodatočne priznali dva milióny eur a znížili vykázanú daňovú stratu o viac ako 1,1 milióna eur.

Objednávateľovi poslali z Číny stovky napodobenín emblémov na automobily   (27. 01. 2023)

Stovky emblémov na automobily, ktoré si z Číny objednal muž z oravského regiónu, skončili v rukách príslušníkov finančnej správy na žilinskej vyclievacej pošte. Zaistili ich po tom ako pri kontrole zistili, že vykazujú znaky falzifikátov.

Neohlásenú hotovosť za viac ako 1,5 mil. EUR zaistili od začiatku roka colníci na Letisku Praha   (26. 01. 2023)

Počas prvých troch týždňov zistili príslušníci Colnej správy ČR na medzinárodnom Letisku Václava Havla v Prahe takmer tri desiatky prípadov neohláseného cezhraničného prevozu finančnej hotovosti. Súhrnne tak zaistili rôzne platobné meny (prevažne české koruny, americké doláre, eurá, vietnamské dongy) v prepočte za 1 534 819 EUR.

Finančná správa odovzdala ceny Merkúr 2022   (26. 01. 2023)

Finančná správa ocenila najväčších platiteľov dane z príjmu za zdaňovacie obdobie roka 2021. Spolu deväť spoločností získalo ocenenie Merkúr 2022 za najvyššiu zaplatenú daň z príjmov zo všetkých spoločností registrovaných na daňových úradoch v jednotlivých krajoch, ako aj v rámci Daňového úradu pre vybrané daňové subjekty (DÚ VDS). Finančná správa udelila aj ďalšiu cenu - Skokan roka.

ÚVHS sa predstaví svojim novým klientom   (26. 01. 2023)

Úrad pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS) sa predstaví svojim novým klientom. Dnes 26. januára sa uskutoční Deň otvorených dverí, počas ktorého oboznámi spoločnosti, ktoré sa dostali pod jeho správu, s činnosťou úradu a predstaví im aj vybrané zmeny v daňových zákonoch v tomto roku. Aj týmto spôsobom chce ÚVHS informovať svojich nových klientov o možnostiach spolupráce so správcom dane.

Medzinárodný deň colníctva   (26. 01. 2023)

Od roku 1983 si 26. január pripomíname ako Medzinárodný deň colníctva na počesť výročia prvého zasadnutia Rady pre colnú spoluprácu. Každoročne sa k oslavám pridávajú aj príslušníci colnej časti finančnej správy. Generálny tajomník Svetovej colnej organizácie (WCO) Kunio Mikuryia udeľuje čestné uznania tým, ktorí prispeli k naplneniu cieľom určenej témy.

Automatický výpočet daňového bonusu   (25. 01. 2023)

Vypĺňanie daňového priznania (DP) za rok 2022 elektronickou formou na portáli finančnej správy (PFS) tento rok privítajú predovšetkým daňovníci, ktorým vzniká nárok na daňový bonus na dieťa. Finančná správa zapracovala legislatívne podmienky vzniku nároku na daňový bonus v rámci vecných a logických kontrol pre vyplnenie elektronického dokumentu. Na základe príjmu, počtu detí, ich veku a ďalších vstupných údajov po dvojkliku na príslušnom riadku majú automaticky predvyplnenú sumu daňového bonusu.

Pozor na podpisovanie občianskym preukazom vydaným do 20. júna 2021   (23. 01. 2023)

Vzhľadom na blížiace sa prvé daňové povinnosti v tomto roku finančná správa dáva opätovne do pozornosti zmeny v prípade občianskych preukazov s čipom vydaných do 20. júna 2021. Platnosť certifikátov pre kvalifikovaný elektronický podpis uložených na čipe z dôvodu bezpečnosti vypršala 31.12.2022. V prípade, ak si daňovník nevymenil občiansky preukaz za nový, je potrebné, aby si na starý OP nahral nový typ certifikátu.

Cigarety aj alkohol sa cez hranice nedostali   (20. 01. 2023)

Viac ako 170 spotrebiteľských balení cigariet a 120 fliaš alkoholu zadržali príslušníci Colného úradu (CÚ) Bratislava na diaľničnom hraničnom priechode Čunovo – Rajka. Našli ich pri kontrole batožinového priestoru dodávky prichádzajúcej z Moldavska. Posádka vozidla nevedela preukázať pôvod a spôsob ich nadobudnutia, preto skončili v rukách colníkov.

Pripravujeme novinku: preddavky a dane bude možné zaplatiť už aj kartou   (19. 01. 2023)

Finančná správa pripravuje pre svojich klientov novinku. Preddavky a dane bude možné čoskoro už uhradiť aj platbou kartou cez portál finančnej správy (PFS). V súčasnosti sa uskutočňuje pilotné testovanie. Finančná správa preto hľadá 20 daňových subjektov, ktoré si budú môcť túto novinku odskúšať medzi prvými, a to v dňoch 23.1.2023 a 24.1.2023 na úhrade dane z pridanej hodnoty (DPH).

Predvianočné nákupy sa podpísali pod rast tržieb   (17. 01. 2023)

Ľudia pred Vianocami nakupovali viac ako v predošlom roku. Odzrkadlilo sa to v decembrových tržbách, ktoré finančná správa eviduje v systéme e-kasa. V posledný mesiac roku 2022 tržby medziročne vzrástli o 23,2 %, medzimesačne stúpli o 13,7 %. Vyplýva to z údajov zverejnených na OpenData portáli finančnej správy.

Colný úrad Prešov odviedol v roku 2022 do rozpočtu vyše 142 miliónov eur   (17. 01. 2023)

Colný úrad Prešov odviedol na cle, DPH a spotrebných daniach za minulý rok do štátneho rozpočtu SR finančné prostriedky vo výške 142 131 652,44 eur. V porovnaní s minulým rokom ide o nárast vo výbere finančných prostriedkov vo výške viac ako 7,7 milióna eur.

Už o mesiac nové povinnosti pri preprave tovarov podliehajúcich spotrebnej dani v systéme EMCS   (16. 01. 2023)

Už o necelý mesiac (13.02.2023) nadobudnú účinnosť nové pravidlá vyplývajúce zo zákona o spotrebnej dani z minerálneho oleja. Pre podnikateľov sa rozšíria povinnosti používať systém EMCS aj pri preprave pohonných látok v daňovom voľnom obehu v rámci Slovenska. Okrem tejto povinnosti sa súčasne v každom členskom štáte Európskej únie zavádza od 13.02.2023 povinnosť (vyplývajúca z právnych predpisov Európskej únie) používať systém EMCS aj pri preprave ostatných tovarov podliehajúcich spotrebnej dani v daňovom voľnom obehu medzi členskými štátmi EÚ na podnikateľské účely (do konca roka 2023 prechodne nahraditeľná doterajším „papierovým“ postupom). Z tohto dôvodu finančná správa opätovne pripomína, že za účelom získania prístupu do systému EMCS je potrebné uzatvoriť s Finančným riaditeľstvom SR dohodu.

Colný úrad Nitra ponúka bezodplatne palety na humanitárne účely   (16. 01. 2023)

Colný úrad Nitra zverejňuje informáciu pre humanitárne organizácie a charitatívne združenia o bezodplatnej ponuke drevených paliet. V ponuke je 702 kusov určených na vykurovanie obytných alebo neobytných priestorov.

Psovodi z CÚ Bratislava majú za sebou úspešný rok   (16. 01. 2023)

Psovodom finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava sa za minulý rok podarilo odhaliť viac ako 30 000 ks cigariet, 21,2 kilogramov tabaku, 5 500 g marihuany aj finančnej hotovosti sume takmer 45 000 eur dovážanej na územie Slovenska bez oznámenia. Pričinilo sa o to osem služobných psov, ktorí pomáhali piatim bratislavským psovodom pri záchytoch pašovaného tovaru.

Drogy si u taxikára zabudol zákazník   (11. 01. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice skontrolovali v Spišskej Novej Vsi počas nočnej služby vozidlo taxislužby a po nasadení služobného psa zistili u taxikára nelegálnu držbu pervitínu.

Vianočné predaje sa neobišli bez problémov   (11. 01. 2023)

Viac ako 600 elektronických registračných pokladníc používaných na vianočných trhoch skontrolovali v decembri 2022 príslušníci finančnej správy (FS). Porušenie zákona zistili v približne 200 prípadoch, za čo museli predajcom uložiť sankcie v sume vyššej ako 42.000 eur.

Halucinogénne huby a iné drogy v balíkoch zo zahraničia   (11. 01. 2023)

Žilinskí príslušníci finančnej správy za minulý rok zachytili počas kontrolných akcií 21 prípadov, pri ktorých odhalili výskyt omamných a psychotropných látok. Najviac ich bolo v poštových zásielkach zo zahraničia.

Daňovníkom sme zaslali predvyplnené DP k DzMV   (10. 01. 2023)

Finančná správa už piatykrát zaslala daňovníkom elektronicky vygenerované predvyplnené daňové priznania k dani z motorových vozidiel (DP DzMV) za zdaňovacie obdobie 2022 do elektronickej schránky na portáli finančnej správy.

Novinka: zjednodušená registrácia a pridelenie DIČ   (09. 01. 2023)

Finančná správa má pre svojich klientov novinku. Od 1. januára tohto roka funguje zjednodušená registrácia a pridelenie daňového identifikačného čísla (DIČ) pre osoby zapísané v Živnostenskom registri a Obchodnom registri. Ide o ďalšie nové proklientske opatrenie finančnej správy, ktorým sa zníži administratívne zaťaženie pre daňové subjekty.