Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Falzifikáty známych značiek stále „v kurze“   (09. 02. 2022)

Colný úrad Prešov v mesiaci január tohto roka zaistil pri kontrolách falzifikáty známych značiek. Napodobeniny textilu, obuvi a parfumov zaistil v celkovom počte 1 390 kusov.

Lepšie funkcionality pre užívateľov PFS   (09. 02. 2022)

Finančná správa prichádza na svojom portáli s viacerými novinkami, ktoré klientom prinesú vyšší komfort. Po novom sa zjednodušilo vyhľadávanie v zozname bankových účtov. Informácie o registrovanom platiteľovi DPH sú zverejnené kompletne. Aj týmto krokom chce finančná správa uľahčiť daňovým subjektom plnenie ich povinností.

Vylepšili sme náš OpenData portál   (08. 02. 2022)

OpenData portál finančnej správy má viaceré novinky. Okrem nových datasetov pribudla aj anglická verzia portálu a na úvodnej strane sú návštevníkom k dispozícii nové grafy so zaujímavými štatistikami. Nejde však o posledné zmeny, finančná správa pripravuje aj ďalšie vylepšenia s cieľom priniesť, čo najviac dostupných dát pre verejnosť.

Vyšší záujem o daňový bonus na zaplatené úroky   (07. 02. 2022)

Čoraz viac daňovníkov s hypotékou si uplatňuje daňový bonus na zaplatené úroky. Vlani za zdaňovacie obdobie roku 2020 tak urobilo 23.581 daňových subjektov v celkovej výške 5,6 milióna eur, čo medziročne predstavuje nárast o 1,7 milióna eur. Využiť túto nepriamu formu podpory od štátu v oblasti bývania môžu daňovníci aj v tomto roku. Potrebné je však predložiť potrebné dokumenty k ročnému zúčtovaniu dane, prípadne k daňovému priznaniu.

Call centrum vlani pomohlo vyše 400 tisíc klientom   (04. 02. 2022)

Call centrum finančnej správy ročne pomáha státisícom klientov. Svedčia o tom štatistiky dopytov za minulý rok. Prostredníctvom telefonických hovorov, e-mailov a online chatu pomohli odborní konzultanti call centra v 409.914 prípadoch. V minulom roku dominovali otázky ku koronaopatreniam, zavádzaniu e-commerce pravidiel, ale aj obojsmernej elektronickej komunikácii v daňovej oblasti. Konzultanti zvládli tiež nápor dopytov k očkovacej lotérii.

Takmer 100 tisíc odoslaných elektronických dokumentov na ÚPVS   (03. 02. 2022)

Finančná správa už mesiac komunikuje s daňovými subjektami kompletne elektronicky. Od 1. januára 2022 odoslala 157.797 zásielok, resp. úradných dokumentov, z toho 97.955 išlo na Ústredný portál verejnej správy (ÚPVS).

Jedna kontrola – viacero porušení predpisov   (02. 02. 2022)

Kontrola, ktorú vykonali príslušníci finančnej správy z trenčianskeho colného úradu koncom januára, nedopadla pre prevádzkovateľa novinového stánku dobre: dopustil sa hneď viacerých porušení predpisov. Jednak tých, ktoré sa uplatňujú v oblasti používania registračnej pokladnice ako aj tých, ktoré upravujú predaj tabaku a tabakových výrobkov.

Bratislavskí colníci na čele rebríčka výberu cla a daní   (01. 02. 2022)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava za rok 2021 odviedli do štátneho rozpočtu viac ako 2,6 miliardy eur. Z tejto sumy predstavoval výber spotrebných daní 1,7 miliardy, výber DPH bol asi 885 miliónov a cla na úrovni 7,2 milióna eur. Plán plnenia príjmov do štátneho rozpočtu prekročili o takmer 170 miliónov eur.

Emailové odklady daňových priznaní v tomto roku neplatia   (01. 02. 2022)

Odklad daňového priznania k dani z príjmov za rok 2021 je potrebné finančnej správe oznámiť štandardným zákonným spôsobom, a to buď elektronicky alebo v papierovej forme. Emailové odklady finančná správa v tomto roku neakceptuje. Išlo o opatrenie, ktoré bolo platné iba v minulom roku.

ÚVHS sa predstaví svojim novým klientom   (31. 01. 2022)

Úrad pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS) rozpošle 51 pridelimitovaným daňovým subjektom listy, v ktorých ich oboznámi s činnosťou úradu a predstaví im aj najvýznamnejšie zmeny v daňových zákonoch v tomto roku. Aj týmto spôsobom chce lepšie svojich nových klientov informovať o možnostiach spolupráce so správcom dane.

Posledný deň na podanie DP k dani z motorových vozidiel   (31. 01. 2022)

Dnes je posledný deň na podanie daňového priznania (DP) k dani z motorových vozidiel (DzMV) a daň je potrebné aj zaplatiť. Za nesplnenie tejto povinnosti sa môže daňovníkom vystaviť pokuta vo výške od 30 do 16 000 eur. Finančná správa rozposlala daňovníkom viac ako 186 tisíc predvyplnených daňových priznaní k tejto dani a uľahčila im tak plnenie si tejto povinností.

Na priznanie príjmu z predaja nehnuteľnosti je ešte stále čas   (28. 01. 2022)

Oneskorencom sa pomaly kráti lehota. Fyzické osoby, ktoré nemajú oprávnenie na podnikanie, majú už len do konca februára 2022 čas na to, aby podali riadne alebo dodatočné daňové priznanie za obdobie kalendárnych rokov 2016 až 2020 k dani z príjmov z predaja či prevodu vlastníctva nehnuteľností. Finančná správa upustí od uloženia sankcie za oneskorené zaplatenie dane alebo podanie daňového priznania.

Nezabudnite požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie   (27. 01. 2022)

Zamestnanec, ktorý mal v roku 2021 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže najneskôr do 15. februára tohto roka písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Nebude tak potom musieť sám podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v termíne do 31.03.2022, ak jeho zdaniteľné príjmy za rok 2021 presiahli sumu 2255,72 eura.

Medzinárodný deň colníctva   (26. 01. 2022)

Od roku 1983 si 26. január pripomíname ako Medzinárodný deň colníctva na počesť výročia prvého zasadnutia Rady pre colnú spoluprácu. Každoročne sa k oslavám pridávajú aj príslušníci colnej časti finančnej správy. Generálny tajomník Svetovej colnej organizácie (WCO) Kunio Mikuryia udeľuje čestné uznania tým, ktorí prispeli k naplneniu cieľom určenej témy.

Ospravedlňujeme sa za výpadok PFS   (25. 01. 2022)

Finančná správa od pondelka eviduje krátkodobé výpadky portálu finančnej správy, na ktorého odstránení pracuje s výrobcom systému. Klientom sa ospravedlňuje za vzniknuté komplikácie, situáciu dôkladne analyzuje a rieši tak, aby sa problém už nezopakoval.

Vasko odhalil podozrivý obsah v batohu a obale z liekov   (21. 01. 2022)

Služobný pes Vasko zo žilinského colného úradu zaňuchal v batohu aj v obale z liekov drogy. Stalo sa tak pri kontrole dopravného prostriedku na Kysuciach. Predtým tam príslušníci finančnej správy stopli muža, ktorý jazdil na vyradenom vozidle a mal zákaz sedieť za volantom.

Skončením roka sa výrobné obdobie v páleniciach neskončilo   (20. 01. 2022)

Výroba destilátov pre pestovateľov v páleniciach Trnavského kraja je v plnom prúde. Svedčí o tom množstvo doposiaľ vypáleného alkoholu a výška spotrebnej dane odvedená do štátneho rozpočtu. Od začiatku výrobného obdobia bolo doposiaľ v páleniciach Trnavského kraja vyrobených takmer 100 000 litrov čistého alkoholu a do štátneho rozpočtu odvedených vyše pol milióna eur. V južných častiach kraja prevláda marhuľovica, smerom na sever je to skôr slivovica.

Nelegálna preprava rezaného tabaku   (19. 01. 2022)

Viac ako 1,2 milióna eur sa podarilo zachrániť kriminalistom finančnej správy, ktorí v poľskom kamióne objavili 95 kartónových krabíc s rezaným tabakom. Jeho hmotnosť bola 15 666 kg. Nelegálnu prepravu sa Kriminálnemu úradu finančnej správy podarilo odhaliť v súvislosti so zrealizovanou akciou v Partizánskom v závere minulého roka.

Už vyše 42 tisíc odoslaných elektronických dokumentov   (18. 01. 2022)

18.01.2022: Komunikácia s finančnou správou sa pre daňové subjekty od 1. januára tohto roka zjednodušila. Finančná správa od spustenia obojsmernej elektronickej komunikácie (OBK) v daňovej oblasti odoslala daňovým subjektom 42.584 zásielok, resp. úradných dokumentov na Ústredný portál verejnej správy. Pripomíname, že základnou podmienkou pre úspešné doručenie je, aby mali klienti na ÚPVS aktivovanú schránku na doručovanie. Všetky dôležité informácie sú dostupné na špeciálnej podstránke k OBK-OD, ktorá bola aktualizovaná aj o najčastejšie otázky a odpovede.

Zlikvidovali sme falzifikáty, lieh aj tabak   (18. 01. 2022)

Príslušníci finančnej správy z trenčianskeho colného úradu v uplynulých dňoch likvidovali tovar, ktorý z rôznych dôvodov prepadol v prospech štátu, či už išlo o lieh, falzifikáty alebo tabak. V spaľovni skončili napríklad detské rúška s motívmi Minions alebo Pikachu.