Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Jantár, alkohol, cigarety, ale aj elektro odpad, padáky či tetovacie strojčeky   (21. 12. 2022)

Za jedenásť mesiacov tohto roka príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce len na našej východnej hranici odhalili 2 673 prípadov porušení právnych predpisov a udelili 915 blokových pokút v celkovej výške 62.373 eur. Zabránili tak nezákonnému dovozu tovaru, únikom na cle a daniach a zároveň prispeli k ochrane trhu, spotrebiteľa aj životného prostredia.

Úprava úradných hodín v piatok 23.12.2022   (20. 12. 2022)

Finančná správa z dôvodu úsporných opatrení na zníženie spotreby energií vo verejných budovách pristupuje v piatok 23. decembra 2022 k úprave úradných hodín na daňových úradoch. V tento deň budú fungovať len podateľne, a to v čase od 8. hodiny do 11. hodiny. Počas vianočných sviatkov nebude fungovať nonstop colné call centrum.

Počas novembra sme zistili 192 porušení zákona o e-kase   (16. 12. 2022)

Kontrolóri finančnej správy v novembri tohto roka preverili 883 podnikateľských subjektov, z toho 611 formou online monitorovania na mieste a 328 formou kontrolných nákupov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice zistili v 192 prípadoch. Najčastejšie sa subjekty dopustili porušenia zákona tým, že neevidovali tržby.

Finančná správa a Maltézska pomoc Slovensko doviezli na Ukrajinu humanitárnu pomoc v hodnote takmer 25 tisíc eur   (14. 12. 2022)

Finančná správa je od začiatku vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine v prvej línii. Okrem plnenia služobných úloh na hranici pomohla zasiahnutým občanom v susednej krajine aj finančne. Príslušníci a zamestnanci finančnej správy vyzbierali interne 13.400 eur, ktoré boli následne darované Maltézskej pomoci Slovensko na nákup humanitárnej pomoci. Charitatívna organizácia, ktorá ľuďom zasiahnutým vojnou pomáha už od jej vypuknutia, túto sumu navýšila a spolu s finančnou správou doviezla humanitárnu pomoc v hodnote takmer 25 tisíc eur do Kirovohradskej oblasti na Ukrajine.

Zaistené balíky s výrobkami z krokodílov   (14. 12. 2022)

Žilinskí príslušníci finančnej správy na vyclievacej pošte zaistili zásielky, ktoré obsahovali výrobky z chránených živočíchov. Išlo o remienky na hodinky z aligátorov a kožený klobúk s krokodílím lemom. Adresátom týchto exemplárov pri preclievaní chýbali povinné „CITES“ povolenia.

Colný úrad Michalovce ponúka bezodplatne palety na humanitárne účely   (13. 12. 2022)

Humanitárne organizácie a charitatívne združenia môžu bezodplatne získať drevené palety. Ponúka ich Colný úrad Michalovce. K dispozícii je celkovo 812 kusov drevených paliet, ktoré môžu byť poskytnuté na humanitárne účely.

Vo VRP2 sme pridali podporu pre platobné terminály   (13. 12. 2022)

Bezplatná aplikácia Virtuálna registračná pokladnica 2 (VRP2) na evidenciu tržieb prešla aktualizáciou. Finančná správa neustále pracuje na jej vylepšení a najnovšie bola pridaná podpora pre platobné POS terminály SumUp. Ich použitie je možné v Android verzii aplikácie pri tvorbe pokladničného dokladu a úhrade faktúry.

Kontrolóri odhalili vydávanie falošných pokladničných bločkov   (09. 12. 2022)

Kontrolóri žilinského Daňového úradu spolu s Colným úradom Žilina majú za sebou úspešnú kontrolnú akciu zameranú na evidenciu tržieb v systéme e-kasa. Pri kontrole podnikateľského subjektu obchodujúcim s mäsovými výrobkami kontrolóri odhalili, že niektoré vydávané pokladničné doklady nie sú evidované v systéme e-kasa klient. Podnikateľský subjekt tak vydával aj falošné doklady, ktoré nevstupovali do jeho tržieb. Navyše sa počas akcie pokúsil o externý zásah do evidenčného systému.

Prepadnutý tovar sme odovzdali, predali i zlikvidovali   (08. 12. 2022)

Colný úrad Michalovce vykonal ďalšie realizácie prepadnutého tovaru. Jantár odovzdal Puncovému úradu SR, dopravné prostriedky predal v dražbe, prípravky na ochranu rastlín a alkoholické nápoje zlikvidoval.

Aktívnym používateľov KEP-u odporúčame výmenu OP   (08. 12. 2022)

Finančná správa pripomína klientom, ktorí aktívne používajú kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) a ich občiansky preukaz (OP) bol vydaný pred 20. júnom 2021, že platnosť certifikátov pre KEP uložených na čipe ich dokladu končí 31. decembra 2022. Klienti majú dve možnosti: požiadať o vydanie nového biometrického OP alebo si po 1. januári 2023 nahrať na starý OP nový typ certifikátu, ktorý bude dostupný na základe pripravovanej vyhlášky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR o uznaných spôsoboch autorizácie. Občianske preukazy vydáva Ministerstvo vnútra SR na všetkých oddeleniach dokladov na Slovensku.

Dočasné obmedzenie činnosti na Pobočke colného úradu Trnava NS   (07. 12. 2022)

Colný úrad Trnava dočasne mení od 06. decembra 2022 úradné hodiny na Pobočke colného úradu Trnava NS.

Predávajúcich na digitálnych platformách sa registrácia netýka   (06. 12. 2022)

Od januára budúceho roka začne na Slovensku platiť novela zákona o medzinárodnej pomoci a spolupráci pri správe daní, ktorou sa do slovenskej legislatívy implementovala eurosmernica DAC7. Novela prináša nové povinnosti najmä pre prevádzkovateľov digitálnych platforiem, nie však pre samotných predávajúcich. Tým nevyplývajú zo zákona žiadne nové povinnosti. Finančná správa tiež zdôrazňuje, že digitálne platformy budú informácie o predávajúcich nahlasovať prvýkrát až v roku 2024 za rok 2023.

Občania majú záujem o biometrické občianske preukazy s bezkontaktným čipom   (06. 12. 2022)

Policajné oddelenia dokladov počas štvrtka a piatka prijali vyše 6800 žiadostí o vydanie občianskeho preukazu. Ministerstvo vnútra začalo vydávať biometrické občianske preukazy s duálnym čipom od 1. decembra, teda o mesiac skôr oproti pôvodnému zámeru.

Rok v znamení vojny, úspor a projektov   (01. 12. 2022)

Vypuknutie vojenského konfliktu na Ukrajine, nové projekty, pokračujúci úspešný boj s daňovými únikmi, či dosahovanie úspor vo viacerých oblastiach. Pred tieto úlohy bola v roku 2022 postavená finančná správa (FS) a podarilo sa jej ich zvládnuť. Dokazujú to dosiahnuté čísla. Napríklad len za oblasť vymáhania za rok 2022 do štátneho rozpočtu pritečie odhadom 300 miliónov eur, úspory v IT oblasti na prevádzkových nákladoch predstavujú jeden milión eur a výber daní sa zvýšil medziročne o 2 miliardy eur.

Falzifikáty odevov sa už na trh nedostanú   (30. 11. 2022)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava zaistili počas minulej noci na hraničnom priechode (HP) Čunovo viac ako 100 kusov falzifikátov oblečenia svetoznámych značiek. Ak by sa dostali na trh a predali zákazníkom ako originálne výrobky, škoda by predstavovala viac ako 37 000 eur.

Optimalizácia kontaktných miest daňových úradov k 1.12.2022   (30. 11. 2022)

Napredovanie elektronickej komunikácie, pokles počtu spravovaných subjektov, či menej fyzických návštev klientov priviedli finančnú správu k prehodnoteniu fungovania niektorých kontaktných miest daňových úradov na Slovensku. K 1. decembru tohto roka presúva agenda 13 spolu s ich zamestnancami v rámci krajov do väčšej pobočky. V prípade dvoch KM DÚ dôjde k transformácii na pobočku daňového úradu. Benefitovať z toho budú nielen klienti ale aj štát, nakoľko sa znížia náklady na prevádzku a prenájom budov. Klienti sa nemusia straty kontaktu obávať. Komunikovať s finančnou správou môžu cez viaceré kanály, ktoré bude naďalej posilňovať.

Namiesto hydiny nelegálne cigarety za 6,2 milióna eur   (28. 11. 2022)

Namiesto chovu hydiny vyrábali nelegálne cigarety. Takýto biznis v plnej prevádzke sa podarilo prekaziť Kriminálnemu úradu finančnej správy (KÚFS) na východe Slovenska. V rámci akcie pod krycím názvom Plavec zadržali ozbrojení príslušníci priamo pri čine 20 osôb. Z hľadiska výšky škody pre štát ide o historický záchyt. Únik na spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov bol vyčíslený až na 6,2 milióna eur. Ide o najväčší záchyt od roku 2018.

Upozorňujeme na nesprávne uplatnený daňový bonus na dieťa   (25. 11. 2022)

Viac ako 3.000 daňovníkov dostane v nadchádzajúcich dňoch listy, v ktorých ich finančná správa upozorní na nesprávne uplatnený daňový bonus (DB) na vyživované dieťa za roky 2018, 2019 a 2020. V prípade nezrovnalostí majú do konca kalendárneho roka čas na podanie daňového priznania (DP) a zaplatenie vzniknutého rozdielu na dani z príjmu. Ide už o tretiu takúto preventívnu akciu, ktorou chce finančná správa zlepšiť dobrovoľné plnenie daňových povinností .

Komunikovať s nami môžete z pohodlia domova   (23. 11. 2022)

S finančnou správou môže elektronicky z pohodlia domova komunikovať ktokoľvek. Potrebné je k tomu sa len zaregistrovať na portáli finančnej správy (PFS), alebo s daňovým úradom uzatvoriť tzv. dohodu o elektronickom doručovaní v prípade fyzických osôb. Nápomocné je aj call centrum finančnej správy, ktoré ročne vybaví státisíce dopytov.

Jena si zaslúži pochvalu   (23. 11. 2022)

Služobný pes Jena, ktorý pomáha príslušníkom finančnej správy na Colnom úradu Bratislava, si zaslúži pochvalu. V úkrytoch autobusu z Moldavska vyňuchal počas kontrolnej akcie na hraničnom priechode (HP) Čunovo desiatky fliaš moldavského koňaku a balení cigariet, ku ktorým osádka auta nemala potrebné doklady.