Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Odhalili sme nelegálnu prepravu včiel   (21. 07. 2023)

Príslušníci Colného úradu Michalovce majú za sebou nezvyčajný záchyt. Podarilo sa im odhaliť nelegálnu prepravu 2 664 živých včiel, ktoré mal vodič vo svojom vozidle v batožinovom priestore v kartónovej krabici. Nemal k nim ale žiadne sprievodné doklady ani veterinárne certifikáty.

Novinky v aplikácii VRP 2   (20. 07. 2023)

Finančná správa aktualizovala bezplatnú aplikáciu Virtuálna registračná pokladnica 2 (VRP 2) na evidenciu tržieb. Novinky sa týkajú ukladania použitých mailových adries do zariadenia pri posielaní dokladu mailom a vypnutia zaokrúhľovania pre typ položky - vrátené obaly, vrátenie tovaru, oprava ako aj ďalších menších vylepšení a opráv jej funkcionalít.

Na správne vypĺňanie colných vyhlásení sme upozornili aj softwarningom   (19. 07. 2023)

Finančná správa sa v praxi stretáva s viacerými chybami v niektorých odsekoch colného vyhlásenia (CV). Pripravila preto informačný materiál, ktorý pomôže deklarantom odstrániť ich, čím sa do budúcnosti vyhnú možnému predĺženiu colného konania a tým neskoršiemu prepusteniu tovaru príjemcovi. Na tieto skutočnosti upozornila deklarantov aj pomocou softwarningu.

Posilnenie východnej hranice   (18. 07. 2023)

Posilnenie výkonu činností na východnej hranici, koncentrácia na nové úlohy, zlepšenie služieb pre verejnosť, či pretrhnutie klientelistických väzieb. Takého zmeny prinesie spojenie Colného úradu Košice s Colným úradom Michalovce.

Na Orave likvidovali zhabaný alkohol   (14. 07. 2023)

Príslušníci finančnej správy z CÚ Žilina likvidovali zadržaný alkohol. Niektorý pochádzal z neznámeho zdroja, ďalšiemu chýbali platné kontrolné známky.

Podpora VRP 2 pre staršie verzie Androidov končí   (13. 07. 2023)

Bezplatná aplikácia VRP 2 na evidenciu tržieb, ktorú prevádzkuje finančná správa, nebude dostupná pre zariadenia s operačným systémom Android 5.0.x a nižšie. K ukončeniu podpory by malo dôjsť budúci mesiac. Dôvodom je postupné obmedzovanie podpory spoločnosťou Google. Finančná správa preto odporúča užívateľom, aby používali zariadenia s vyšším operačným systémom.

Do štátnej pokladnice odviedli 395 mil. eur   (12. 07. 2023)

Firmy zo Žilinského kraja za prvých šesť mesiacov tohto roka odviedli do štátnej pokladnice 395 miliónov eur. Sumu, v ktorej je zarátané clo, DPH z dovozu a spotrebné dane, vyčíslil žilinský colný úrad pričom zaznamenal 11 % medziročný nárast.

Cezhraničná spolupráca sa vypláca: rozložili sme „cigaretový“ gang   (11. 07. 2023)

Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) na východe Slovenska odhalil nelegálnu výrobňu cigariet, za ktorou stála organizovaná skupina a mala cezhraničný presah. Zločin totiž páchala aj na území Českej republiky, Poľska a Rakúska. Kriminalistom FS sa ju podarilo rozložiť vďaka spolupráci s orgánmi týchto krajín. Celkovo KÚFS zadržal sedem osôb, ktoré mali výrobou nelegálnych cigariet Slovenskej republike podľa predbežných odhadov spôsobiť škodu vo výške približne jedného milióna eur.

Finančná správa zaistila napodobeniny značkového oblečenia a obuvi   (10. 07. 2023)

Uplynulý týždeň príslušníkom finančnej správy v Prešove neunikol pozornosti pri kontrolách nekvalitný módny tovar. Odevy, obuv a rôzne módne doplnky zaistili v troch prevádzkach v celkovej hodnote viac ako 6 000 eur.

Dbajte na správne vypĺňanie colných vyhlásení   (07. 07. 2023)

Colné vyhlásenia (CV) nie sú vždy vyplnené správne. Finančná správa preto s cieľom zabezpečiť jednotný a správny postup vydala pre odbornú verejnosť usmernenie, ktoré im pomôže tieto chyby odstrániť. Deklarantom odporúča materiál dôkladne preštudovať, aby sa vyhli možným komplikáciám počas colného konania.

Nové oznámenia o indexe zašleme do konca júla 2023   (04. 07. 2023)

Finančná správa (FS) začína rozposielať nové oznámenia o indexe daňovej spoľahlivosti. Do konca júla tohto roka ho dostanú tie daňové subjekty, u ktorých došlo k zmene hodnotenia, prípadne sa stali nehodnotenými. Po polročnom prepočte nové oznámenie dostane 21.702 daňovníkov.

Spúšťame kontrolnú akciu Horúce leto   (03. 07. 2023)

Kontrolóri finančnej správy aj počas tohto leta zintenzívnia kontroly zamerané na evidenciu tržieb v systéme e-kasa. Okrem bežne kontrolovaných prevádzok sa viac zamerajú na sezónne prevádzky a letné festivaly.

Colný úrad nápomocný pri odhaľovaní environmentálnej kriminality   (30. 06. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice vykonávali počas stredajšieho rána kontrolu motorových vozidiel pri výkupe kovov a šrotu za obcou Haniska pri Košiciach. V maďarskej dodávke objavili veľké množstvo použitých autobatérií rôzneho typu a značiek.

Posledné tri dni na podanie odložených daňových priznaní   (28. 06. 2023)

Daňovníci majú posledné tri dni na podanie daňového priznania (DP). Už 30. júna 2023 totiž uplynie lehota tým, ktorí finančnej správe oznámili trojmesačný odklad.

Nepoučiteľný pašerák cigariet skončil v rukách KÚFS   (27. 06. 2023)

Kriminálny úrad finančnej správy na východe Slovenska odhalil ďalší nelegálny biznis s cigaretami. Priamo pri čine zadržal dvojicu páchateľov, ktorí prevážali až 1,5 milióna kusov cigariet bez označenia platnou kontrolnou známkou. V prípade jedného z mužov ide o opakovaného recidivistu, ktorý bol za rovnaký skutok v minulosti aj právoplatne odsúdený.

Pestovať nelegálne rastliny sa nevypláca   (22. 06. 2023)

Záhradníčiť sa nie vždy oplatí. Najmä, ak sa rozhodnete pestovať rastlinu, ktorá patrí medzi omamné a psychotropné látky (OPL). Presvedčil sa o tom muž z okresu Čadca, ktorého odhalil a zadržal priamo pri čine Kriminálny úrad finančnej správy v spolupráci s políciou. V prípade dokázania viny mu hrozí trest odňatia slobody vo výške 3 až 10 rokov.

Falošné kartičky Pokémon   (21. 06. 2023)

Takmer 2000 falošných balení zberateľských kartičiek Pokémon odhalili ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava. Našli ich vo viacerých prevádzkach v mestách Trnava a Senica.

Od 1. júla 2023 bude na portáli finančnej správy zverejnená nová verzia KV DPH   (21. 06. 2023)

Finančná správa pripravila novú verziu aktuálneho vzoru kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty (KV DPH), ktorý bude k dispozícii od 1. júla tohto roka. Dôvodom je zavedenie zníženej sadzby DPH na 5 % zo základu dane, ktorá má prispieť k zlepšeniu prostredia na výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania.

V obchodoch našli už aj napodobeniny elektronických cigariet   (20. 06. 2023)

Príslušníci finančnej správy zaznamenali v Žilinskom kraji nový druh výrobkov zneužívaných na falšovanie. Ide o elektronické cigarety. Od začiatku tohto roka pre podozrenie na falzifikáty zaistili viac ako 3 000 rôznych výrobkov, z ktorých bola takmer tretina elektronických cigariet.

Nezabudnite na odložené daňové priznania   (19. 06. 2023)

Koniec júna je opäť termínom na podanie daňového priznania (DP). Túto povinnosť si bude musieť splniť približne 277 tisíc daňovníkov, ktorým zostávajú len dva týždne. Už 30. júna 2023 im totiž uplynie trojmesačný odklad na podanie daňového priznania a zaplatenie dane z príjmu.