Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

VRP 2 dostupná v predstihu   (24. 06. 2022)

Nová aplikácia VRP 2 na evidenciu tržieb bude podnikateľom k dispozícii v predstihu. Finančná správa ju v Google Play zverejní už 29. júna, aby sa s ňou podnikatelia mohli oboznámiť a nemali obavy z neotestovania. Finančná správa je však aj v tomto smere nápomocná a okrem špecializovanej podstránky na portáli finančnej správy zodpovie otázky klientom aj call centrum.

Očakávame zvýšený nápor na cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj   (23. 06. 2022)

23.06.2022: Finančná správa očakáva opätovný zvýšený nápor na cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj, cez ktorý je možné vyviezť osobné autá na prevozných značkách fyzickými osobami na Ukrajinu. Dôvodom je ďalšia zmena ukrajinskej legislatívy. Finančná správa s cieľom zabezpečiť čo najplynulejšie colné konanie upozorňuje, že pred príchodom na hraničný priechod je potrebné mať vybavené všetky colné formality.

Nezabudnite na odložené daňové priznania   (22. 06. 2022)

Koniec júna je opäť termínom na podanie daňového priznania. Túto povinnosť si bude musieť splniť 168.873 daňovníkov, ktorým zostáva už len niečo vyše týždňa času. Už 30. júna im totiž uplynie trojmesačný odklad na podanie daňového priznania a zaplatenie dane z príjmu.

Pozor na podvodný email   (21. 06. 2022)

Finančná správa opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Zasielajú im podvodný email, v ktorom ich informujú „o nedostatkoch v daňovom priznaní“. Finančná správa takéto emaily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje neznámym adresátom.

Všetky informácie k VRP 2 na jednom mieste   (17. 06. 2022)

Finančná správa na svojom portáli spustila špeciálnu podstránku k novej aplikácii na evidenciu tržieb VRP 2. Klienti na nej nájdu postupne všetky dôležité informácie prehľadne na jednom mieste. Nová aplikácia bude dostupná bezplatne v Google Play od 1. júla tohto roka.

Zistili sme 190 porušení zákona o e-kase   (16. 06. 2022)

16.06.2022: Kontrolóri finančnej správy v máji tohto roka preverili 754 podnikateľských subjektov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice zistili v 190 prípadoch. Najčastejšie sa dopustili porušenia zákona tým, že neevidovali tržby.

Ako na zabudnuté prihlasovacie údaje do VRP   (15. 06. 2022)

Finančná správa už 1. júla tohto roka sprístupní svoju novú aplikáciu na evidovanie tržieb VRP 2. Podnikatelia sa do nej budú prihlasovať rovnako ako do predošlej aplikácie Pokladnice. V prípade straty, alebo zabudnutia prihlasovacích údajov je však potrebné požiadať o pridelenie nových. Podnikateľom odporúčame, aby si to nenechávali na poslednú chvíľu, nakoľko pridelenie nových prihlasovacích údajov môže trvať niekoľko dní.

Spoločná kontrolná akcia   (14. 06. 2022)

Príslušníci finančnej správy z nitrianskeho colného úradu sa v uplynulom týždni zúčastnili dopravno- bezpečnostnej kontrolnej akcie zameranej na viaceré oblasti, okrem iného aj na prepravu nebezpečných vecí na základe Dohody o ADR. Išlo o súčinnostnú akciu s Policajným zborom. Výsledky priniesli pozitívne prekvapenie. Porušenie predpisov bolo zistené len v dvoch prípadoch. Cieľom týchto kontrol nie je len odhaľovať porušovanie predpisov, ale majú aj preventívny charakter.

Colný úrad Nitra prezentoval činnosť v materských a základných školách   (13. 06. 2022)

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra zavítali do materských a základných škôl v nitrianskom regióne, aby potešili najmenších a porozprávali školákom o svojej práci.

Máme novú aplikáciu VRP 2   (13. 06. 2022)

Už od 1. júla tohto roka budú môcť podnikatelia na evidenciu tržieb využívať novú aplikáciu VRP 2. Dostupná bude od tohto dátumu v Google Play a okrem iného ponúkne aj funkciu zaokrúhľovania cien. Finančná správa vyvíjala aplikáciu interne, pričom výrazne ušetrila v porovnaní s vývojom a prevádzkou doterajšej aplikácie Pokladnica.

Preverili sme nesprávny odpočet daňovej straty   (08. 06. 2022)

Viac ako 85 % z 250 preverovaných daňových subjektov si nesprávne uplatnilo odpočet daňovej straty za rok 2020. Finančná správa dala daňovníkom možnosť tieto chyby odstrániť a podať dodatočné daňové priznanie. Niektorí však túto šancu nevyužili, za čo im hrozí daňová kontrola.

Zlikvidovali sme 2,5 tony cigariet a tabaku   (03. 06. 2022)

V košickej spaľovni pod colným dohľadom bolo dnes zlikvidovaných viac ako 2,5 tony cigariet a tabaku, ktorých hodnota presiahla 220.000 eur. Zaistili ich príslušníci Colného úradu Košice počas vykonaných kontrol v rokoch 2020 a 2021. Likvidácia je jediným možným zákonným spôsobom nakladania s nelegálnymi tabakovými výrobkami.

Nezákonný dovoz streliva   (03. 06. 2022)

Na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom zaznamenali príslušníci finančnej správy prípad nezákonného dovozu streliva. Išlo o 100 kusov nábojov do loveckých zbraní.

Brit zacítil u cestujúceho vo vlaku drogy   (03. 06. 2022)

Služobný pes Brit vyňuchal v batožine cestujúceho drogy. Stalo sa to v čase, keď žilinskí príslušníci finančnej správy spolu s príslušníkmi oddelenia sprevádzania vlakov OŽP PPZ vykonávali kontrolu vo vlaku.

Práva daňovníkov pri daňovej kontrole   (02. 06. 2022)

Komunikácia s daňovými úradmi dnes už z veľkej časti prebieha elektronicky. Najčastejšie prípady, kedy daňovníci prichádzajú do kontaktu s pracovníkmi daňových úradov nastávajú vtedy, keď sa u daňovníka otvorí daňová kontrola. Pre jej riadny priebeh je dôležité, aby v rámci celého procesu daňovej kontroly bol riadne uplatňovaný zákonný postup správcu dane.

Preverili sme uplatňovanie zníženej 15-% dane z príjmov   (02. 06. 2022)

Za zdaňovacie obdobie roka 2020 si až 94 % kontrolovaných daňovníkov nesprávne uplatnilo zníženú sadzbu dane z príjmov vo výške 15 %. Taký je výsledok kontrolnej akcie, v rámci ktorej finančná správa preverila 390 právnických (PO) a fyzických osôb (FO). Daňovníci boli následne vyzvaní k náprave, vďaka čomu sa finančnej správe podarilo pre štát dodatočne získať 1,1 milióna eur.

Prerušenie dodávky elektrickej energie   (01. 06. 2022)

Colný úrad Trenčín oznamuje, že dňa 02. júna 2022 (štvrtok) v čase od 07:30 hod. do 16:30 hod. bude prerušená dodávka elektrickej energie na Pobočke colného úradu Ilava, so sídlom Štúrova 384/28, 019 80 Ilava. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy, čo bude mať za následok nefunkčnosť všetkých počítačových systémov a telefonického spojenia. V nevyhnutných prípadoch je možné použiť nasledovné telefonické kontakty: 0915968012, 0918490313.

Podvod pri dovoze PC komponentov zo zahraničia   (01. 06. 2022)

Podvádzať sa nevypláca. Presvedčil sa o tom obchodník s počítačovými komponentami, ktorého praktiky s fiktívnymi faktúrami odhalili kontrolóri finančnej správy. Vďaka ich kvalitnej práci bol daňovému subjektu vyrubený rozdiel dane z príjmov vo výške viac ako 1,26 milióna eur.

Kontrolná akcia „Bižutéria“   (31. 05. 2022)

V rámci niekoľkotýždňovej súčinnostnej kontrolnej akcie „Bižutéria“ skontrolovali trenčianski príslušníci finančnej správy spolu s inšpektormi Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Trenčiansky kraj 10 prevádzok, v ktorých sa predáva bižutéria. Kontrola bola zameraná na zisťovanie prítomnosti zdraviu škodlivých kovov a zliatin v predávanej bižutérii.

Colný úrad zlikvidoval zaistený alkohol   (27. 05. 2022)

Colný úrad Michalovce zlikvidoval 327 litrov alkoholu. Likvidáciou tak prispel aj k ochrane trhu, spotrebiteľa a životného prostredia.