Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Úspešná akcia DOGA   (22. 10. 2021)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy (OPFS) z Banskej Bystrice sa v uplynulých dňoch zapojili do súčinnostnej akcie s políciou zo Žiaru nad Hronom pod krycím názvom DOGA. Podarilo sa im odhaliť drogy ako aj osoby, ktoré jazdili pod vplyvom omamných a psychotropných látok.

Vodič nemal doklady od vozidla, kontrola odhalila dôvod   (21. 10. 2021)

Pri bežnej kontrole tovaru v dopravných prostriedkoch na bývalom hraničnom priechode na Kysuciach zastavili žilinskí príslušníci finančnej správy vozidlo s dvojčlennou posádkou. Po obhliadke zistili, že im chýbajú od neho doklady.

Cigarety, tabak, drogy aj zbraň   (20. 10. 2021)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce zaznamenali v uplynulých dňoch niekoľko úspešných záchytov. Podarilo sa im zabrániť nelegálnemu dovozu tovaru aj finančným únikom na cle a daniach.

Opakované kontroly pokladní majú význam   (18. 10. 2021)

Kontrolóri finančnej správy v septembri tohto roka preverili 778 podnikateľských subjektov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP) zistili v 140 prípadoch. V niektorých prípadoch sa podnikatelia nepoučili. Finančná správa totiž vykonala aj opakované kontroly v 22 prípadoch. Vo vyše polovici prípadov zistili kontrolóri opätovné porušenie zákona.

Ďalší nelegálny tabak, tentokrát až 27 ton   (15. 10. 2021)

Vyše 27 ton nelegálneho tabaku. Takýto záchyt sa podarilo zrealizovať Kriminálnemu úradu finančnej správy (KÚFS) v rámci akcie s krycím názvom Kopanice. Ide historicky o druhý najväčší záchyt množstva tabaku na Slovensku za posledné dva roky, ktorý sa podaril zrealizovať kriminalistom finančnej správy. Vďaka tejto akcii sa im podarilo zabrániť škode na spotrebnej dani z tabakových výrobkov vo výške 2,5 milióna eur.

Nepoučiteľný Ukrajinec opäť pašoval cigarety   (14. 10. 2021)

Príslušníci finančnej správy z Pobočky colného úradu Vyšné Nemecké odhalili ďalší pokus o nezákonný dovoz cigariet. Nepoučiteľný Ukrajinec sa v dodávke v špeciálne vybudovanom úkryte v bočnej stene pokúsil prepašovať 8 400 kusov cigariet.

Pervitín zadržaný v Škode Felicia počas bežnej kontroly   (12. 10. 2021)

Ozbrojeným príslušníkom finančnej správy z Colného úradu Košice sa podarilo zadržať pervitín. Odhalili ho počas bežnej kontroly, ktorú vykonávali v noci v Rožňave.

V Maťovciach sme opäť zadržali pašované cigarety   (11. 10. 2021)

Príslušníci finančnej správy odhalili ďalší pokus o pašovanie cigariet po širokorozchodnej železničnej trati v Maťovciach. Spolu 81 920 kusov cigariet bolo ukrytých pod železnými platňami, ktoré boli zasypané nákladom železnej rudy. Podarilo sa tak zabrániť možnému úniku na cle a daniach vo výške viac ako 13 tisíc eur.

Prekazený obchod s minerálnym olejom   (08. 10. 2021)

Ozbrojení príslušníci Colného úradu (CÚ) Nitra zaistili minerálny olej nadobudnutý podozrivým spôsobom. Odhadovaný únik na spotrebnej dane predstavuje sumu 2 208 eur.

Obmedzenie prevádzky na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod v nákladnej doprave   (07. 10. 2021)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod pracovisko nákladná doprava bude dňa 12.10.2021 obmedzená prevádzka.

Pomáhame vám pripraviť sa na daňovú kontrolu   (06. 10. 2021)

Daňová kontrola nemusí byť pre podnikateľov až takým strašiakom ako sa na prvý pohľad môže zdať. V záujme finančnej správy je pristupovať k daňovým subjektom korektne a celý proces kontroly im uľahčiť. Na portáli finančnej správy sme preto zverejnili informačný materiál, ktorého účelom je oboznámiť daňovníkov, aké doklady od nich môžu byť pri daňovej kontrole dane z príjmov právnickej osoby vyžadované a čo môžu očakávať zo strany daňového úradu. Aj vďaka tomuto materiálu ich už nemusia požiadavky kontrolórov zaskočiť.

Prevádzku colných IT systémov naďalej zabezpečí Ditec   (30. 09. 2021)

Colné informačné systémy pre finančnú správu do konca augusta budúceho roka bude naďalej zabezpečovať spoločnosť Ditec. Ide o kľúčový colný a daňový systém SR, pričom ohrozenie prevádzky by malo negatívny vplyv na celý zahraničný obchod. Uzatvorená zmluva rieši i vysporiadanie majetkových práv, aby v budúcnosti mohla byť prevádzka a rozvoj zaistená vlastnými kapacitami finančnej správy, prípadne aby mohli byť tieto služby transparentne súťažené na voľnom trhu.

Odporúčania z dôvodu zmeny podpisovej politiky NBÚ od 2.10.2021   (29. 09. 2021)

Zmena softvérových komponentov pre elektronickú komunikáciu – nová podpisová politika – účinnosť od 2.10.2021

Skrýša v dutinách autobusu   (29. 09. 2021)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava našli v autobuse s bulharskou poznávacou značkou 400 spotrebiteľských balení cigariet s bulharskou kontrolnou známkou. Objaviť ich pomohol služobný pes vycvičený na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov. Únik na spotrebnej dani predstavuje sumu približne tisíc eur.

Nelegálne cigarety ukryté v dodávke   (28. 09. 2021)

Kriminalisti finančnej správy našli v dodávke s poľským evidenčným číslom 1,5 milióna kusov cigariet bez kontrolnej známky. Uložené boli na šiestich paletách v 150 kartónových krabiciach. Finančný únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov predstavuje sumu presahujúcu 180 000 eur. Zadržaný Ukrajinec maďarskej národnosti bol vzatý do väzby.

Akcia Kuriér odhalila nelegálny tabak za 1,1 milióna eur   (27. 09. 2021)

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy majú za sebou ďalšiu úspešnú akciu. Pri zásahu pod krycím názvom Kuriér zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali tri osoby, ktorým za nelegálnu činnosť hrozí trest odňatia slobody na tri až 8 rokov. Predpokladaný únik na spotrebnej dani z tabaku bol vyčíslený na 1,1 milióna eur.

Daňovníci využívajú miernejšie podmienky odkladu platenia dane   (24. 09. 2021)

Finančná správa podala pomocnú ruku daňovníkom, ktorí sa dostali do nepriaznivej situácie v podobe zmiernenia podmienok pri odklade platenia dane a zaplatení dane v splátkach. Oba tieto inštitúty do septembra tohto roka využilo 2 751 daňovníkov, pričom celková suma odkladov a splátok predstavuje vyše 24,6 milióna eur.

Z Číny si objednal desiatky párov značkových tenisiek, poslali mu napodobeniny   (23. 09. 2021)

Na žilinskej vyclievacej pošte zaistili príslušníci finančnej správy 36 párov športovej obuvi, ktoré si objednal muž z Martina. Keďže sa preukázalo, že sú napodobeninami, zásielky z Číny mu už doručené nebudú.

Po kontrole pokladní tržba rastie   (22. 09. 2021)

Kontrolóri finančnej správy skontrolovali minulý mesiac 822 podnikateľských subjektov, pričom nedodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP) zistili v 139 prípadoch. Vinníkom udelili pokuty vo výške 35 210 eur.

Zaistili sme podozrivú športovú obuv   (20. 09. 2021)

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra zaistili 1.740 párov športovej obuvi známej značky. Vzniklo pri nich podozrenie z porušovania duševného vlastníctva. Cena originálnych výrobkov na domácom trhu by predstavovala sumu cca. 130.500 eur.