Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Posledné tri dni na podanie daňového priznania   (29. 03. 2022)

Daňovníkom vrátane dnešného dňa zostávajú posledné tri dni na podanie daňového priznania (DP) za rok 2021. Finančná správa je pre klientov nápomocná a okrem predĺžených úradných hodín na daňových úradoch a call centre bude od stredy 30. marca k dispozícii aj online poradňa. Naši konzultanti prostredníctvom Live Chatu pomôžu fyzickým osobám s vypĺňaním daňového priznania typu A ako aj s vypísaním oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania.

Daňové priznanie budete môcť v Petržalke podať aj z auta   (28. 03. 2022)

Daňové priznanie bude možné aj tento rok podať z auta. Preberanie formou „drive in“ bude daňovým subjektom k dispozícii na najfrekventovanejšom daňovom úrade v bratislavskej Petržalke v stredu 30. a vo štvrtok 31. marca. Počas posledných štyroch marcových dní sú posilnené kapacity aj na ostatných daňových úradoch po celom Slovensku a call centre finančnej správy.

Predlžujeme lehotu na zaslanie dotazníka ÚVHS   (28. 03. 2022)

Daňové subjekty majú viac času na zaslanie dotazníka zameraného na zmapovanie transakcií so závislými osobami. Úradu pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS) ho môžu zaslať až do konca apríla tohto roka namiesto pôvodného termínu 28. marca 2022. Aj vďaka jeho vyplneniu bude môcť ÚVHS získať viac informácií vo vzťahu k problematike transferových cien.

Spolupráca finančnej správy a PPA sa prehĺbi   (25. 03. 2022)

Finančná správa a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) budú výraznejšie spolupracovať. Obe strany sa k tomu zaviazali v Memorande o spolupráci, ktoré obe strany podpísali v piatok 25. marca. Táto spolupráca má do budúcnosti zamedziť napr. korupčným praktikám s dotáciami.

Pozor na uplatňovanie nezdaniteľnej časti na manžela/manželku   (24. 03. 2022)

Pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov za minulý rok je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane (NZČD) na manžela, či manželku. Platí to najmä v prípadoch, ak daňovník počas roka poberal tzv. pandemický rodičovský príspevok. Za toto obdobie totiž nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela, či manželku.

Už vyše 10 tisíc ton humanitárnej pomoci pre Ukrajinu   (24. 03. 2022)

Na Ukrajinu už bolo vyvezených viac ako 10 tisíc ton humanitárnej pomoci a z Ukrajiny prepravených tisícky zvierat do bezpečia na územie Slovenska. Vyplýva to z údajov na Open Data portáli, ktoré od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine zverejňuje finančná správa.

Predĺžené úradné hodiny   (22. 03. 2022)

Finančná správa vychádza v ústrety svojim klientom. Vzhľadom na to, že na konci marca sú už pravidelne vyťažené daňové úrady, predĺži finančná správa svoje úradné hodiny. K dispozícii bude v predĺžených prevádzkových hodinách klientom aj call centrum finančnej správy. Na podanie daňového priznania k dani z príjmov zostávajú už len približne dva týždne.

Záujemcovia si na tržnici mohli načierno kúpiť tabak   (22. 03. 2022)

Príslušníci finančnej správy na Orave za asistencie služobného psa našli na tržnici nelegálny tabak. Pre záujemcov, ktorí nepožadovali doklad o kúpe, ho majiteľ uchovával pod sedadlom dopravného prostriedku.

Prijali sme už takmer tretinu daňových priznaní   (21. 03. 2022)

Daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok už podalo 389.395 daňovníkov. V porovnaní s minulým rokom je nárast počtu podaných DP takmer štvornásobný. Daňovníkom na splnenie tejto povinnosti zostávajú necelé dva týždne.

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny na CÚ Trnava a PCÚ Trnava   (21. 03. 2022)

Colný úrad Trnava informuje podnikateľskú verejnosť, že dňa 22. marca 2022 v čase od 08:00 hod. do 11:00 hod. bude na Colnom úrade Trnava a Pobočke Colného úradu Trnava na adrese Piešťanská 3, 917 01 Trnava obmedzená prevádzka z dôvodu odstávky elektrickej energie. Dôsledkom tejto odstávky bude nefunkčnosť informačných systémov a pevných liniek. Dovolať sa bude možné v uvedenom čase na mobilné telefónne číslo stálej služby +421918 490 042.

Akcia Spartakus odhalila vyše 30 ton nelegálneho tabaku   (18. 03. 2022)

Vyše 30 ton nelegálneho tabaku, 10 zadržaných osôb a množstvo komponentov na výrobu cigariet bez platnej kontrolnej známky. Takýto výsledok priniesla rozsiahla akcia Spartakus, ktorú zrealizoval Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. Odhalením nelegálnej výrobni cigariet sa ozbrojeným príslušníkom finančnej správy podarilo zamedziť možnej škode, ktorá by štátu mohla vzniknúť až do výšky 3,5 milióna eur.

Prvé oznámenia o novom indexe daňovej spoľahlivosti   (17. 03. 2022)

Finančná správa v týchto dňoch doručí daňovým subjektom prvé oznámenia o novom indexe daňovej spoľahlivosti. Celkovo rozpošle postupne viac ako 600 tisíc oznámení. Po novom bude hodnotenie daňových subjektov verejne dostupné (v zozname zverejnenom do 30.9.2022) a vzhľadom na úpravu kritérií aj transparentnejšie.

Prerušenie dodávky elektrickej energie na PCÚ Púchov - 18.03.2022   (17. 03. 2022)

Colný úrad Trenčín oznamuje, že 18. marca 2022 (piatok) v čase od 08:30 hod. do 16:30 hod. bude prerušená dodávka elektrickej energie na Pobočke colného úradu Púchov, so sídlom Svätoplukova 1462, 020 01 Púchov. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy, čo bude mať za následok nefunkčnosť všetkých počítačových systémov a telefonického spojenia.

Otvorením hraníc sa v minulom roku zvýšil podiel nezdanených tabakových výrobkov na Slovensku, najväčší podiel bol zaznamenaný vo Veľkých Kapušanoch   (16. 03. 2022)

Podiel nezdanených tabakových výrobkov na Slovensku sa v roku 2021 medziročne zvýšil a dosiahol úroveň 4,4%. Najväčšie zastúpenie nezdanených produktov bol zaznamenaný vo Veľkých Kapušanoch, Starej Ľubovni a Kráľovskom Chlmci, kde bez zaplatenia dane bola identifikovaná každá tretia škatuľka. Vyplýva to z každoročnej analýzy Empty Pack Survey, ktorú pre tabakový priemysel spracovala spoločnosť Nielsen

Humanitárna pomoc pre Ukrajinu na OpenData   (14. 03. 2022)

Cez hraničné priechody vo Vyšnom Nemeckom a v Ubli bolo na Ukrajinu prepravených už 6.566.270 kilogramov humanitárnej pomoci. Od dnešného dňa nájde verejnosť tieto štatistiky na transparentnom OpenData portáli finančnej správy. Údaje budú aktualizované na dennej báze.

Nezabudnite si inštalovať aktualizovanú verziu VRP   (14. 03. 2022)

Používateľom virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) na mobilnom operačnom systéme Android pripomíname, že je potrebné, aby si do 16. marca tohto roka nainštalovali aktualizovanú verziu aplikácie. Dostupná je na portáli finančnej správy. Dôvodom je vypršanie platnosti komunikačného certifikátu 17. marca tohto roka a jeho aktualizácia. Zároveň informujeme, že od tohto dátumu nebude možné využívať aplikáciu VRP pre mobilné operačné systémy iOS. Webovej verzie aplikácie VRP sa zmena nedotkne.

Ako si vybaviť EORI číslo   (11. 03. 2022)

Vývoz humanitárnej pomoci na Ukrajinu nepodlieha množstevným obmedzeniam, potrebné je však podať colné vyhlásenie (CV). To má niekoľko foriem a pre colné konanie je dôležité aj registračné číslo alebo EORI číslo. Odporúčame, aby si poskytovatelia pomoci pre Ukrajinu tieto povinnosti vybavili ešte pred príchodom na hraničný priechod, alebo tovar odovzdali humanitárnej organizácii, ktorá má už pridelené EORI číslo.

Zapájame sa do pilotného projektu ETACA   (11. 03. 2022)

Finančná správa sa zapája do pilotného projektu Európskej komisie s názvom ETACA (European Trust and Cooperation Approach), ktorý sa spúšťa v marci tohto roka. Cieľom tejto medzinárodnej iniciatívy je zjednodušiť a podporiť vzájomnú spoluprácu založenú na väčšej dôvere a transparentnosti medzi daňovníkmi a daňovými správami, ako aj medzi daňovými správami navzájom.

Aktualizácia aplikácie VRP   (10. 03. 2022)

Používanie bezplatnej aplikácie virtuálnej registračnej pokladnice (VRP) prostredníctvom operačného systému Android bude možné len po nainštalovaní si aktualizovanej verzie. Dostupná je od dnešného dňa na portáli finančnej správy. Dôvodom je vypršanie platnosti certifikátu 17. marca tohto roka. Výmenu certifikátu uskutoční finančná správa 16. marca. Zároveň informujeme, že od tohto dátumu nebude možné využívať aplikáciu VRP pre mobilné operačné systémy iOS. Webovej verzia aplikácie VRP sa zmena nedotkne.

S vojnovými utečencami z Ukrajiny k nám prichádzajú aj spoločenské zvieratá   (10. 03. 2022)

Od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine bolo cez cestné hraničné priechody na slovensko-ukrajinskej hranici prepravených 408 spoločenských zvierat. V prípade ich dovozu bola zo strany Európskej únie udelená výnimka, ak existujú nedostatky v dokladoch zvierat.