Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Falzifikátmi značkového tovaru spôsobili škodu takmer 50 tisíc eur   (07. 07. 2022)

Žilinskí príslušníci finančnej správy od začiatku roka zaistili 951 kusov/párov napodobenín značkového tovaru. Vyčíslená hodnota originálov vecí im najviac podobným predstavuje sumu 47 730 eur.

K dispozícii je aktualizovaná verzia VRP 2   (06. 07. 2022)

Finančná správa vníma dopyty podnikateľov k novej aplikácii VRP 2, uskutočnila preto jej aktualizáciu. V rámci nej bola opravená tlač na podporovaných mobilných termotlačiarňach a tiež bola zapracovaná zmena v zaokrúhľovaní pri vytváraní pokladničného dokladu. V prípade potreby je možné realizovať úpravy v krátkom čase aj vďaka tomu, že aplikácia je vo vlastníctve štátu.

Ako tlačiť doklady z VRP 2   (01. 07. 2022)

Nová aplikácia VRP 2 podporuje tlač pokladničných dokladov vo formáte A4, A5 a A6 a na podporovaných mobilných tlačiarňach. Finančná správa odporúča podnikateľom, aby si nastavili rovnaký formát pre tlač v aplikácii VRP 2 ako aj v samotnej tlačiarni. Viac sa o podporovaných mobilných tlačiarňach dozvedia zo zverejnenej príručky na portáli finančnej správy. V prípade problémov s ostatnými tlačiarňami, ktoré nie sú v nej uvedené, je potrebné, aby podnikatelia kontaktovali predajcu tlačiarne.

Posledný deň na podanie odloženého daňového priznania   (30. 06. 2022)

Na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov ako aj zaplatenie dane za rok 2021 zostávajú posledné hodiny. Tým, ktorí si túto povinnosť nechali na posledný deň, sú k dispozícii konzultanti call centra na linkách do dnešnej polnoci.

Aplikácia VRP 2 je už dostupná   (29. 06. 2022)

Finančná správa dnes zverejnila novú aplikáciu Virtuálna registračná pokladnica 2 (VRP 2) na evidenciu tržieb, ktorá bude mať aj funkciu zaokrúhľovania. Od 1. júla nadobúda účinnosť novela zákona o cenách, ktorou sa obmedzí obeh jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku. Stiahnuť si ju je možné z platformy Google Play, dostupná je aj cez webové rozhranie.

Nahrávanie tovarov do VRP 2 bez obáv   (28. 06. 2022)

Podnikatelia, ktorí doteraz používali na evidovanie tržieb aplikáciu Pokladnica, sa nemusia obávať nahrávania tovarov do novej aplikácie VRP 2. V tomto smere sa pre nich nič nemení. Všetky tovary a služby budú po prihlásení automaticky dostupné aj vo VRP 2. Na portáli finančnej správy je už dostupná aj používateľská príručka, ktorá podnikateľom pomôže zorientovať sa vo všetkých funkcionalitách.

Vylepšili sme náš OpenData portál   (28. 06. 2022)

Finančná správa vylepšila svoj OpenData portál. Okrem novej grafiky disponuje responzívnym dizajnom, verejnosť po novom môže grafy zdieľať na sociálnych sieťach, pribudlo aj počítadlo datasetov, štatistiky API či história datasetov.

Tlač dokladov z VRP 2 bez zmeny   (27. 06. 2022)

Nová bezplatná aplikácia pre evidenciu tržieb VRP 2, ktorú finančná správa spúšťa od 1. júla tohto roku, disponuje všetkými dôležitými funkcionalitami ako jej predchodkyňa. Pri tlačení dokladov z VRP 2 sa nevyžaduje žiadna špeciálna tlačiareň, aplikácia podporuje tlač aj na mobilných tlačiarňach a doklady môžu podnikatelia tlačiť tak ako doposiaľ vo formátoch A4, A5 alebo A6.

Pozor zmena: Vývoz osobných áut na Ukrajinu cez Vyšné Nemecké od dnešnej polnoci   (25. 06. 2022)

Finančná správa informuje verejnosť, že vývoz osobných vozidiel fyzickými osobami na Ukrajinu bude od dnešnej polnoci možný aj cez hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. Finančná správa sa na tom dohodla s ukrajinskou stranou s cieľom skrátiť čakacie doby a odľahčiť nápor na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj.

Predĺžené úradné hodiny call centra   (24. 06. 2022)

Finančná správa bude svojim klientom v posledných júnových dňoch nápomocná pri podávaní odložených daňových priznaní (DP) za rok 2021. Od pondelka 27. júna do štvrtka 30. júna budú klientom k dispozícii konzultanti call centra v predĺžených prevádzkových hodinách.

Vývoz osobných áut na Ukrajinu od pondelka aj cez Vyšné Nemecké   (24. 06. 2022)

Vývoz osobných vozidiel fyzickými osobami na Ukrajinu bude od pondelka 27.6.2022 od 0:00 hod. stredoeurópskeho času možný aj cez hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. Finančná správa chce týmto krokom odľahčiť nápor na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj.

VRP 2 dostupná v predstihu   (24. 06. 2022)

Nová aplikácia VRP 2 na evidenciu tržieb bude podnikateľom k dispozícii v predstihu. Finančná správa ju v Google Play zverejní už 29. júna, aby sa s ňou podnikatelia mohli oboznámiť a nemali obavy z neotestovania. Finančná správa je však aj v tomto smere nápomocná a okrem špecializovanej podstránky na portáli finančnej správy zodpovie otázky klientom aj call centrum.

Očakávame zvýšený nápor na cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj   (23. 06. 2022)

23.06.2022: Finančná správa očakáva opätovný zvýšený nápor na cestný hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj, cez ktorý je možné vyviezť osobné autá na prevozných značkách fyzickými osobami na Ukrajinu. Dôvodom je ďalšia zmena ukrajinskej legislatívy. Finančná správa s cieľom zabezpečiť čo najplynulejšie colné konanie upozorňuje, že pred príchodom na hraničný priechod je potrebné mať vybavené všetky colné formality.

Nezabudnite na odložené daňové priznania   (22. 06. 2022)

Koniec júna je opäť termínom na podanie daňového priznania. Túto povinnosť si bude musieť splniť 168.873 daňovníkov, ktorým zostáva už len niečo vyše týždňa času. Už 30. júna im totiž uplynie trojmesačný odklad na podanie daňového priznania a zaplatenie dane z príjmu.

Pozor na podvodný email   (21. 06. 2022)

Finančná správa opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Zasielajú im podvodný email, v ktorom ich informujú „o nedostatkoch v daňovom priznaní“. Finančná správa takéto emaily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje neznámym adresátom.

Všetky informácie k VRP 2 na jednom mieste   (17. 06. 2022)

Finančná správa na svojom portáli spustila špeciálnu podstránku k novej aplikácii na evidenciu tržieb VRP 2. Klienti na nej nájdu postupne všetky dôležité informácie prehľadne na jednom mieste. Nová aplikácia bude dostupná bezplatne v Google Play od 1. júla tohto roka.

Zistili sme 190 porušení zákona o e-kase   (16. 06. 2022)

16.06.2022: Kontrolóri finančnej správy v máji tohto roka preverili 754 podnikateľských subjektov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice zistili v 190 prípadoch. Najčastejšie sa dopustili porušenia zákona tým, že neevidovali tržby.

Ako na zabudnuté prihlasovacie údaje do VRP   (15. 06. 2022)

Finančná správa už 1. júla tohto roka sprístupní svoju novú aplikáciu na evidovanie tržieb VRP 2. Podnikatelia sa do nej budú prihlasovať rovnako ako do predošlej aplikácie Pokladnice. V prípade straty, alebo zabudnutia prihlasovacích údajov je však potrebné požiadať o pridelenie nových. Podnikateľom odporúčame, aby si to nenechávali na poslednú chvíľu, nakoľko pridelenie nových prihlasovacích údajov môže trvať niekoľko dní.

Spoločná kontrolná akcia   (14. 06. 2022)

Príslušníci finančnej správy z nitrianskeho colného úradu sa v uplynulom týždni zúčastnili dopravno- bezpečnostnej kontrolnej akcie zameranej na viaceré oblasti, okrem iného aj na prepravu nebezpečných vecí na základe Dohody o ADR. Išlo o súčinnostnú akciu s Policajným zborom. Výsledky priniesli pozitívne prekvapenie. Porušenie predpisov bolo zistené len v dvoch prípadoch. Cieľom týchto kontrol nie je len odhaľovať porušovanie predpisov, ale majú aj preventívny charakter.

Colný úrad Nitra prezentoval činnosť v materských a základných školách   (13. 06. 2022)

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra zavítali do materských a základných škôl v nitrianskom regióne, aby potešili najmenších a porozprávali školákom o svojej práci.