Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Falošné zberateľské kartičky   (20. 04. 2023)

Zberateľské kartičky Pokémon sú stále v kurze. S ich napodobeninami sa príslušníci finančnej správy stretávajú pri záchytoch tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva. Bratislavskí colníci naposledy zaistili 3 508 balíkov týchto známych kariet v hodnote viac ako 22 tisíc eur.

Kontrola odhalila balenia cigariet s neplatným označením   (19. 04. 2023)

V prevádzke na Liptove zabezpečili príslušníci finančnej správy balenia cigariet s kontrolnou známkou, ktorej platnosť už skončila. Boli medzi nimi značky LM FIRST CUT, PALL MALL, Winston compact long aj LUCKY STRIKE GOLD SUN.

Počas marca sme zistili 165 porušení zákona o e-kase   (18. 04. 2023)

Kontrolóri finančnej správy v marci tohto roka preverili 517 podnikateľských subjektov, z toho 43 formou online monitorovania na mieste a 482 formou kontrolných nákupov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice zistili v 165 prípadoch. Najčastejším porušením zákona je naďalej neevidovanie tržieb.

Žiadny podnet od občanov neskončí v koši   (18. 04. 2023)

Mať na svojej strane verejnosť znamená riešiť aj na prvý pohľad nevinné oznámenie tak, ako sa na príslušníkov finančnej správy patrí. Jeden z takých prípadov oznámenia od verejnosti riešili ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra práve v tieto dni.

Koraly si z Egypta nevozte   (14. 04. 2023)

Príslušníci finančnej správy z Pobočky Colného úradu (CÚ) Bratislava Letisko – Cestovný styk sa od začiatku roka stretli s viacerými prípadmi dovozu neživých exemplárov morských koralov najmä z Egypta. Obnovenie letov do danej dovolenkovej destinácie po pandemickom období má za následok aj záchyt suvenírov, ktorých vývoz z krajiny pôvodu nie je povolený.

Namiesto hnojiva tony nelegálneho tabaku   (13. 04. 2023)

Namiesto hnojiva viac ako 5,4 tony nelegálneho tabaku. Takúto trestnú činnosť sa podarilo odhaliť príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy v rámci akcie Drotár v Žilinskom kraji. Priamo na mieste činu zadržali dve osoby, pričom jeden z páchateľov má byť súčasťou organizovaného zločinu, ktorý sa zaoberá nelegálnym obchodom s cigaretami. Predbežne vyčíslená škoda pre štát predstavuje 647 tisíc eur.

Ako darovať 2 % z daní   (12. 04. 2023)

Daňovníci majú aj tento rok možnosť darovať 2 % zo svojich daní neziskovým organizáciám, občianskym združeniam či nadáciám. Fyzické a právnické osoby, ktoré podávali daňové priznanie, tak mohli urobiť priamo v daňovom priznaní. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie dane, predložia daňovému úradu vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane. Vyhlásenie je možné podať iba na štruktúrovanom tlačive určenom finančnou správou, ktoré nájdu na portáli finančnej správy v Katalógu formulárov.

Predĺženie platnosti certifikátu pre uznaný spôsob autorizácie   (11. 04. 2023)

14. marca 2023 bolo zverejnené aktualizované Výkladové stanovisko Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky k Vyhláške č. 511/2022 Z. z. o uznaných spôsoboch autorizácie.

Colný úrad Michalovce ponúka bezodplatne palety na humanitárne účely   (11. 04. 2023)

Humanitárne organizácie a charitatívne združenia môžu bezodplatne získať drevené palety. Ponúka ich Colný úrad Michalovce. K dispozícii je celkovo 756 kusov drevených paliet, ktoré môžu byť poskytnuté na humanitárne účely.

Prvému štvrťroku dominovali záchyty falzifikátov aj porušenia e-kasy   (11. 04. 2023)

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra v prvom štvrťroku 2023 vykonali viac ako 6000 cestných kontrol a vyše 50 úspešných zásahov voči porušovateľom práv duševného vlastníctva, či nelegálnym dovozom rôzneho tovaru.

Colný úrad sa pri kontrolách zameral aj na zábavné podniky   (06. 04. 2023)

Prešovský colný úrad v uplynulých mesiacoch kontroloval zábavné podniky vo svojich okolitých mestách, ktoré vykonal v súčinnosti s orgánmi PZ SR. Zameral sa najmä na dodržiavanie ustanovení zákonov o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, spotrebnej dani z tabakových výrobkov a zákona o používaní registračnej pokladnice. Pri kontrolách v zábavných podnikoch príslušníkom finančnej správy asistovali aj služobné psy.

Predbežné opatrenia majú význam   (06. 04. 2023)

Medzirezortná spolupráca sa vypláca. Dôkazom toho je prípad developerskej spoločnosti, pri ktorom sa finančnej správe vďaka spolupráci so Slovenskou informačnou službou podarilo včas identifikovať podozrivé aktivity a do štátneho rozpočtu získať viac ako 677 tisíc eur.

Ochrana domáceho trhu s obilím   (04. 04. 2023)

S cieľom ochrániť slovenský trh pred lacnejším obilím z Ukrajiny sa dohodli zástupcovia Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR (MPRV SR), jeho podriadených organizácií a finančnej správy na spoločnom postupe pri kontrolách obilia prichádzajúceho cez hranice Slovenskej republiky. MPRV SR aj naďalej deklaruje podporu Ukrajine s vývozom obilia do tretích krajín, zároveň však chráni záujmy domácich pestovateľov obilia a európsky trh, na jeho vstupe cez naše územie.

Prijali a načítali sme do systému viac ako 852 tisíc daňových priznaní   (04. 04. 2023)

Finančná správa k dnešnému dňu prijala a načítala do systému 852.504 daňových priznaní (DP) k dani z príjmov za rok 2022. V porovnaní s vlaňajškom sa zvýšil počet podaných odkladov na podanie daňového priznania, a to o 11.429. Finančná správa už podané DP spracováva.

Podozrivý tovar v prevádzkach textilu   (04. 04. 2023)

Banskobystrickí ozbrojení príslušníci finančnej správy v mesiaci február v rámci kontrolnej činnosti zaistili množstvo kusov tovaru podozrivého z porušovania práv duševného vlastníctva. Držiteľom práv by predajom tohto tovaru vznikla škoda takmer 105.740 eur. Zaistený tovar bude z dôvodu porušovania práv duševného vlastníctva, ako aj z dôvodu možného ohrozenia zdravia spotrebiteľov zničený pod colným dohľadom.

Kontrolná akcia sa skončila s nálezmi   (03. 04. 2023)

S viacerými priestupkami voči dodržiavaniu colných a daňových predpisov sa stretli príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava počas kontrolnej akcie na diaľničnom odpočívadle D2 Závod v smere do Českej republiky. Počas piatich hodín hliadka zaistila 110 spotrebiteľských balení cigariet (SBC) a 71 fliaš alkoholu.

Prerušenie dodávky elektrickej energie - 04.04.2023   (31. 03. 2023)

V utorok 4. apríla 2023 bude Colný úrad Trenčín v čase od 07,30 do 15,30 hod. fungovať v obmedzenom režime. Dôvodom je vykonávanie plánovaných prác na zariadeniach distribučnej sústavy.

Zvýšenie sadzby spotrebnej dane na alkoholický nápoj, ktorým je lieh   (31. 03. 2023)

Od 1. apríla 2023 nadobúda účinnosť novela zákona o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, ktorou sa zvyšuje sadza spotrebnej dane na lieh o 30 percent. V súčasnosti platná základná sadzba spotrebnej dane 1 080 eur na hektoliter 100 % alkoholu tak po novom bude 1 404 eur.

Colný úrad Trenčín má novú hovorkyňu   (30. 03. 2023)

Colný úrad Trenčín má novú hovorkyňu.

Akcia Barón odhalila podnikavcov s „fejkami“   (30. 03. 2023)

Predávať fejky sa nevypláca. A to ani cez internet. Dôkazom toho je akcia pod krycím názvom Barón, v rámci ktorej príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy na východe Slovenska odhalili obchodníkov s textilnými výrobkami, ktoré vykazujú podozrenie z porušovania duševného vlastníctva k ochranným známkam svetoznámych značiek. Zadržali 4 osoby, ktoré tento tovar skladovali v rodinnom dome a predávali ho cez internet. Podľa predbežných odhadov majú zadržané výrobky hodnotu viac ako 133 tisíc eur.