Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Na preclievanie budete potrebovať eID   (19. 05. 2021)

Zásielky z tretích krajín s tovarom do 150 eur bez zákazov a obmedzení sa budú od 1. júla tohto roka preclievať zjednodušeným spôsobom. Finančná správa od tohto dátumu spustí nový portál v rámci celoeurópskeho projektu eCommerce. Zjednodušené preclievanie však bude podmienené zriadením elektronickej komunikácie s colnými orgánmi. Na tieto úkony budú klienti potrebovať elektronický občiansky preukaz s čipom.

Pozor na ďalších podvodníkov   (17. 05. 2021)

Objavili sa ďalší podvodníci, ktorí sa vydávajú za finančnú správu. Snažia sa od daňovníkov vylákať ich osobné údaje. Vytvorili na to falošnú webstránku vydávajúcu sa za portál finančnej správy. Klientom odporúčame, aby na túto stránku neklikali a neposkytovali žiadne svoje údaje.

Finišujeme s novým preclievaním   (17. 05. 2021)

Finančná správa sa intenzívne pripravuje na nové pravidlá pre preclievanie všetkých zásielok z tretích krajín. Začnú platiť od 1. júla a sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce. Zásielky v hodnote do 150 eur bez zákazov a obmedzení budú môcť klienti precliť zjednodušeným spôsobom.

V potravinách na Liptove si zákazníci mohli načierno kúpiť tabakovú zmes   (14. 05. 2021)

V predajni potravín na Liptove ponúkali zákazníkom tabakovú zmes neznámeho pôvodu a bez pokladničného dokladu. Pri kontrole to zistili trstenskí colníci, ktorí na mieste zabezpečili 11 500 g tejto sušenej suroviny.

Nočné hodiny neukryli prepravu falzifikátov známych značiek   (13. 05. 2021)

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra zaistili 4.297 kusov falzifikátov textilných výrobkov. Vzniklo pri nich podozrenie z porušovania duševného vlastníctva k ochranným známkam rôznych spoločností. Cena originálnych výrobkov na domácom trhu by predstavovala sumu cca 348.400 eur.

Daňovníci získali na preplatkoch vyše 300 miliónov eur   (13. 05. 2021)

Finančná správa už vrátila klientom na preplatkoch z daní a bonusoch viac ako 300 miliónov eur. Ide o daňovníkov, ktorí podali daňové priznanie v riadnom termíne do konca marca, a jeho výsledkom bol preplatok z dane z príjmu za rok 2020. Klienti dostali späť svoje peniaze na účet v zákonnej lehote do 10. mája.

Obmedzenie prevádzky na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod v nákladnej doprave - 17. až 19.05.2021   (12. 05. 2021)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, pracovisko nákladná doprava, bude v dňoch 17. - 19.5.2021 obmedzená prevádzka. Dôvodom je údržba a úradné overenie váh. Za obmedzenie sa vopred ospravedlňujeme.

Aktualizovali sme Index daňovej spoľahlivosti   (12. 05. 2021)

Finančná správa aktualizovala hodnotenie daňových subjektov v rámci Indexu daňovej spoľahlivosti. Novým spoľahlivým subjektom oznámi hodnotenie v najbližších dňoch a budú im prináležať viaceré benefity. Nový index zasiela finančná správa po tom, čo v januári odložila hodnotenie daňových subjektov z dôvodu prijatých opatrení proti pandémii koronavírusu. Pandémia totiž v minulom roku posunula lehoty na podávanie daňových priznaní, prehľadov, hlásení či zastavila evidenciu nedoplatkov.

Prerušenie sieťového pripojenia na pobočke Colného úradu Prešov   (12. 05. 2021)

Na pobočke Colného úradu Prešov bude dňa 13.05.2021 obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia sieťového pripojenia. Výkon práce tak bude obmedzený.

Pandémia okresala tržby kaderníctvam a fitness centrám   (11. 05. 2021)

Prísne hygienické a bezpečnostné opatrenia z konca minulého roka viedli k zatvoreniu väčšiny obchodov, reštaurácií a služieb. Prejavilo sa to v poklese tržieb aj v počte vydaných pokladničných dokladov evidovaných v systéme finančnej správy e-kasa. Výrazný výpadok tržieb zaznamenali kaderníctva, fitness centrá a reštaurácie. Naopak, maloobchod ako celok výraznejší pokles tržieb neevidoval.

Prerušenie sieťového pripojenia na Colnom úrade Prešov   (11. 05. 2021)

Na Colnom úrade Prešov bude dňa 11.05.2021 obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia sieťového pripojenia. Výkon práce na útvaroch colného úradu tak bude obmedzený.

Tržby v e-kase sa vracajú na úroveň spred pandémie   (07. 05. 2021)

Tržby aj počet vydaných pokladničných dokladov sa postupne vracajú na úroveň obdobia spred pandémie. Dokazujú to najnovšie štatistiky finančnej správy zo systému e-kasa. Už v apríli tohto roka bol denný priemer tržieb na úrovni 68,7 milióna eur, čo je približne rovnaká úroveň ako na začiatku minulého roka, keď ešte neplatili prísne protiepidemické opatrenia.

Zachytili sme nelegálny tabak za milión eur   (06. 05. 2021)

Ozbrojeným príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) sa podaril ďalší skvelý úlovok na východe Slovenska. V rámci akcie Sušina odhalili nelegálnu výrobňu tabakových výrobkov v obci Udavské. Zabránili tak možnému finančnému úniku na spotrebnej dani z tabakových výrobkov vo výške najmenej 905.502 eur. Pri čine bolo zadržaných šesť osôb. Vyšetrovateľ finančnej správy už spracoval aj návrh na ich väzobné stíhanie.

Spolupráca rezortu vnútra a finančnej správy na hraniciach sa zintenzívni   (04. 05. 2021)

Kontrola a synchronizácia výkonu hraničných a colných kontrol na priechodoch na schengenskej hranici s Ukrajinou a dohoda o vyššej úrovni spolupráce medzi Prezídiom PZ a Finančnou správou SR boli cieľom pracovnej cesty v Sobranciach v utorok 4. mája 2021, ktorej sa zúčastnili minister vnútra SR Roman Mikulec, prezident PZ Peter Kovařík, prezident Finančnej správy SR Jiří Žežulka a riaditeľ Úradu hraničnej a cudzineckej polície PPZ Robert Gucký.

Namiesto zeleného čaju našli v balíku drogu   (03. 05. 2021)

Kriminalisti finančnej správy majú za sebou ďalší úspešný záchyt. V poštovej zásielke, ktorá prišla na Slovensko z tretej krajiny, našli príslušníci finančnej správy 20 kg rastlinnej sušiny katy jedlej zaradenej do zoznamu omamných a psychotropných látok. V balíku sa mal pritom nachádzať zelený čaj. Predbežnú škodu vyčíslili na 13 tisíc eur.

Už o 2 mesiace sa zmenia podmienky pre nákupy z tretích krajín   (01. 05. 2021)

Už len dva mesiace si môžu zákazníci objednať tovar z tretích krajín bez toho, aby ho museli povinne precliť a zaplatiť daň z pridanej hodnoty (DPH), ak je hodnota zásielky nižšia ako 22 eur. Na výhodnejšie nákupy z čínskych e-shopov, či USA majú čas už len do 1. júla tohto roka. Od tohto dátumu vstúpia do platnosti nové pravidlá v rámci celoeurópskeho projektu eCommerce. Finančná správa podá pri preclievaní klientom pomocnú ruku a pracuje na tom, aby novinky zvládli čo najjednoduchšie.

Zaistili sme falzifikáty parfumov a kozmetiky   (29. 04. 2021)

Ozbrojeným príslušníkom Colného úradu Nitra sa podarilo zaistiť 792 kusov prepravovaných parfumov a kozmetických výrobkov. Za prepravu tovaru, ktorý porušil práva duševného vlastníctva, hrozí vodičovi prepadnutie tovaru a pokuta až do výšky 5.100 eur.

Posledné dni na darovanie 2 %   (29. 04. 2021)

Už iba do konca týždňa majú zamestnanci čas na darovanie 2 % alebo 3 % tretiemu sektoru zo zaplatených daní z príjmov. Finančná správa pripomína, že darovať percentá neziskovým organizáciám je možné len na predpísanom tlačive.

Dva úspešné záchyty na východe Slovenska   (28. 04. 2021)

Kriminálnemu úradu finančnej správy sa opäť podarili dva úspešné záchyty na východe Slovenska. V oboch prípadoch zaistili cigarety bez platných kontrolných známok. V prvom prípade sa pokúšal páchateľ cigarety prepašovať dronom na územie Slovenska z Ukrajiny, v druhom našli nelegálne cigarety počas domovej prehliadky

Pripravujeme sa na nové pravidlá pre preclievanie   (28. 04. 2021)

Finančná správa sa intenzívne pripravuje na nové pravidlá pre preclievanie. Začnú platiť od 1. júla a sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce. Nakupujúci budú musieť povinne preclievať všetky zásielky z tzv. tretích krajín vrátane podávania colných vyhlásení. Zároveň pribudne povinnosť zaplatiť aj daň z pridanej hodnoty (DPH) pri tovare v zásielkach s nízkou hodnotou. Zmeny sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce.