Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Konzultačná rada o zmenách v Indexe daňovej spoľahlivosti   (29. 11. 2021)

Index daňovej spoľahlivosti od januára 2022 čakajú zmeny. Prezident finančnej správy Jiří Žežulka ich pracovnú verziu v piatok (26.11.) predstavil zástupcom daňových poradcov a komôr, ktorí sú súčasťou Konzultačnej rady ako poradného orgánu prezidenta. Zúčastnení zástupcovia ocenili zámery projektu ako aj zodpovedanie otázok k nastaveniu nových kritérií indexu.

Posledné dni na nahlásenie bankových účtov   (26. 11. 2021)

Platiteľom dane z pridanej hodnoty (DPH), ktorí boli registrovaní k 15. 11. 2021, zostávajú posledné dni na to, aby finančnej správe nahlásili bankové účty, ktoré používajú na podnikanie. Predvyplnený formulár nájdu vo svojich schránkach na portáli finančnej správy, rovnako je na portáli dostupné aj štruktúrované tlačivo. Užitočnou pomôckou sú aj informačné materiály, ktoré tiež nájdu klienti na portáli finančnej správy.

Obmedzenie prevádzky na Pobočke colného úradu Dobrá, TKD   (23. 11. 2021)

Na Pobočke colného úradu Dobrá, terminál kombinovanej dopravy bude dňa 25.11.2021 čiastočne obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia dodávky elektrickej energie.

Zmena pri duálnom doručovaní dokumentov v prípade spotrebných daní   (16. 11. 2021)

Finančná správa ukončí duálne doručovanie elektronických úradných dokumentov (napr. rozhodnutí) za spotrebné dane k 12. decembru tohto roka. Po novom bude od tohto dátumu doručovať EUD len do elektronickej schránky na Ústrednom portáli verejnej správy (ÚPVS) a doručovanie na Portál finančnej správy (PFS) bude ukončené.

Zákazníci si z páleníc odviezli hektolitre pálenky   (15. 11. 2021)

Zákazníci, ktorí priniesli do páleníc v Žilinskom kraji kvas z dopestovaného ovocia, si za posledné výrobné obdobie odviezli v prepočte na 52% alkohol takmer 500 tis. litrov pálenky. Služby im poskytlo 23 registrovaných prevádzok.

Všetky informácie k OBK na jednom mieste   (12. 11. 2021)

Finančná správa podáva pomocnú ruku svojim klientom a oddnes spustila špeciálnu podstránku k projektu obojsmernej komunikácie (OBK). Od začiatku budúceho roka totiž mení spôsob komunikácie s daňovými subjektami. Po spustení OBK bude finančná správa všetky rozhodnutia a úradné dokumenty zasielať elektronicky na Ústredný portál verejnej správy (ÚPVS). Klienti na novej podstránke nájdu detailné informácie o všetkých dôležitých zmenách.

Majster Slovenska pomáha košickým colníkom pri hľadaní drog   (11. 11. 2021)

Za posledný týždeň asistovali služobné psy v Košickom kraji pri štyroch prípadoch nelegálnej prepravy omamných a psychotropných látok. Medzi nimi je aj pes Teo, ktorý je úradujúcim majstrom Slovenska a Rakúska vo vyhľadávaní liehu, omamných a psychotropných látok.

Na elektronické doručovanie potrebujete mať aktivovanú schránku na ÚPVS   (11. 11. 2021)

Komunikácia s finančnou správou sa pre daňové subjekty od 1. januára budúceho roka zjednoduší. Po spustení obojsmernej elektronickej komunikácie (OBK) bude koniec „žltým lístkom“ a finančná správa začne doručovať dokumenty elektronicky do schránok na Ústrednom portáli verejnej správy (ÚPVS) za všetky druhy daní (nielen za spotrebné dane). Klienti však musia mať túto schránku aktivovanú na doručovanie.

Máme novinku: sprístupnili sme OpenData portál   (10. 11. 2021)

Finančná spáva pripravila pre verejnosť novinku. Dnešným dňom sme sprístupnili portál otvorených dát- OpenData. Občania, novinári, či laická verejnosť tak nájdu prehľadne na jednom mieste všetky údaje, ktoré má finančná správa k dispozícii. Celkovo sme pripravili 144 datasetov pre strojové spracovanie a iné použitie. K dispozícii sú zadarmo.

Klientom nahlasovanie bankových účtov uľahčíme   (09. 11. 2021)

Všetci platitelia dane z pridanej hodnoty (DPH) musia do 30. novembra oznámiť finančnej správe všetky bankové účty, ktoré používajú na podnikanie. Tejto novej povinnosti sa však nemusia obávať. Vzor tlačiva bude zverejnený na portáli finančnej správy, predvyplnený formulár bude podnikateľom aj automaticky doručený do ich schránok na portáli finančnej správy. Celkovo sa táto povinnosť dotkne 207.140 platiteľov DPH.

Podarilo sa nám odhaliť viac ako 33 kilogramov pašovaných drog   (08. 11. 2021)

Príslušníkom finančnej správy na hraničnom priechode Vyšné Nemecké sa počas víkendu podaril významný záchyt. V podlahe návesu kamióna odhalili 159 balíčkov s obsahom podozrivej omamnej látky v množstve 33,64 kilogramu. V súčasnosti ide o najväčší záchyt drog na východnej hranici, ktoré sa doteraz podarilo finančnej správe odhaliť, a to aj vďaka novému skeneru.

Cielenejšie kontroly e-kasa pokladníc   (08. 11. 2021)

Colný úrad Košice počas tohto roka vykonal 107 cielených kontrol zameraných na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Kontroly sa uskutočnili formou kontrolných nákupov v prevádzkarňach podnikateľov a preverovaním údajov zasielaných do systému e-kasa finančnej správy. Porušenie zistili v 36 prípadoch.

Spracovali sme už takmer 1,2 milióna daňových priznaní   (05. 11. 2021)

Finančná správa spracovala ku koncu minulého mesiaca takmer 1,2 milióna daňových priznaní (DP), čo je aktuálne na úrovni 99,76 % plnenia. Tým, ktorí si nesplnili povinnosť podať DP k dani z príjmu za rok 2020, zasielajú daňové úrady v týchto dňoch výzvy. Za oneskorené podanie či za nepodanie DP hrozí daňovým subjektom pokuta.

Úspešná spolupráca: Rozložili sme pašerácku skupinu   (04. 11. 2021)

Medzinárodná spolupráca sa vypláca. Dôkazom toho je úspešná akcia BOB, v rámci ktorej sa podarilo ozbrojeným zložkám Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zo Slovenska, CBŠP Poľska a Colnej správy Českej republiky rozložiť organizovanú zločineckú skupinu obchodujúcu s nelegálnymi tabakovými výrobkami. Zadržaných bolo 19 osôb, medzi nimi aj hlavný organizátor. Okrem toho bolo zaistených aj päť miliónov kusov nelegálnych cigariet, finančná hotovosť, výrobné linky a komponenty na spracovanie tabakových výrobkov.

Pomáhali vodičovi, ktorému prišlo nevoľno   (03. 11. 2021)

Príslušníci finančnej správy zo žilinského colného úradu pomohli vodičovi, ktorému prišlo nevoľno. Všimli si ho v odstavenom vozidle počas výkonu služby. Len 21- ročnému mužovi poskytli potrebnú starostlivosť až do príchodu záchranárov.

Zlikvidovali sme už viac ako 1,5 tony živočíšnych produktov   (28. 10. 2021)

Colný úrad Michalovce v tomto roku zlikvidoval už viac ako 1,5 tony tovaru živočíšneho pôvodu. Finančná správa preto apeluje na cestujúcu verejnosť, aby tovar dovážaný v ich batožine spĺňal stanovené legislatívne podmienky aj povolené množstevné limity a neohrozil zdravie a bezpečnosť spotrebiteľov.

Tretiemu sektoru sme poslali viac ako 68 miliónov eur   (28. 10. 2021)

Finančná správa už poukázala viac ako 68 miliónov eur na účty neziskových organizácií, nadácií či občianskych združení. Je to približne o 15 miliónov viac ako v minulom roku. Do týchto dní sme spracovali približne 850 000 vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov za rok 2020.

Zamestnanci Colného úradu Košice likvidujú 20 ton nelegálneho tabaku a cigariet   (26. 10. 2021)

Zamestnanci Colného úradu Košice likvidujú v týchto dňoch viac ako 20 ton zaisteného tabaku a cigariet, v prípade ktorých súd právoplatne rozhodol o ich zhabaní. Likvidovaný tovar pochádza z odhalenej nelegálnej výrobne cigariet v okolí Revúcej v roku 2018.

Meníme spôsob komunikácie s klientmi   (25. 10. 2021)

Finančná správa bude od 1. januára budúceho roka s daňovými subjektami komunikovať naplno obojsmerne elektronicky. Znamená to, že po novom už nebudú daňovníci vo väčšine prípadov dostávať tzv. žlté lístky do poštových schránok, ale rozhodnutia a úradné dokumenty im bude finančná správa zasielať na Ústredný portál verejnej správy (ÚPVS).

Odhalili sme nelegálnu výrobňu tabakových výrobkov   (22. 10. 2021)

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy zlikvidovali v meste Humenné nelegálnu výrobňu tabakových výrobkov. Na svojom konte tak majú ďalšiu úspešnú akciu, ktorou potvrdzujú, že nelegálny obchod s týmto tovarom na Slovensku musí dostať stopku.