Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Colníci kontrolujú aj taxíky   (03. 03. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice vykonávajú každý deň kontroly na cestách v rámci svojho územného obvodu. Medzi ich oprávnenia patrí okrem iného aj kontrola vozidiel taxislužieb podľa zákona o cestnej doprave, pričom za prvé dva mesiace tohto roka zistili 96 porušení, za ktoré uložili v blokovom konaní pokuty vo výške 2.710 eur.

Klientov opäť upozorňujeme na priznanie príjmu z predaja nehnuteľností   (02. 03. 2023)

Finančná správa opäť spúšťa listovú kampaň, ktorou chce podporiť dobrovoľné plnenie daňových povinností. V najbližších dňoch dostane 7315 daňovníkov listy, v ktorých ich upozorní na povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z prevodu vlastníctva nehnuteľnosti. Týka sa to daňovníkov, ktorí predali napríklad rodinný dom, chatu, garáž alebo byt do piatich rokov od ich nadobudnutia. Finančná správa túto preventívnu akciu spúšťa už tretíkrát, nakoľko predošlé priniesli do štátneho rozpočtu 13,6 milióna eur.

Aktualizovali sme aplikáciu VRP2   (28. 02. 2023)

Finančná správa dnes aktualizovala bezplatnú aplikáciu VRP2, ktorú podnikatelia používajú na evidenciu tržieb. Novinky sa týkajú úpravy obrazovky evidencie paragónu či pokladničného dokladu, pridania podpory pre vyhľadávanie bez diakritiky, ďalšieho platobného terminálu GP tom (Android) a iných menších vylepšení jej funkcionalít.

Prevádzka vydávala falošné pokladničné doklady   (28. 02. 2023)

Reštaurácia v jednej z bratislavských mestských častí vydávala zákazníkom falošné pokladničné doklady. Overili si to príslušníci finančnej správy formou skrytých kontrolných nákupov. Podnik disponoval jednou registračnou pokladnicou, pričom pracovníci vydávali zákazníkom falošné doklady prevažne za úhradu v hotovosti. Všetci podnikatelia pritom musia systém eKasa používať od 1. júla 2019.

Call centrum vlani pomohlo vyše 402 tisíc klientom   (27. 02. 2023)

Call centrum finančnej správy ročne pomáha státisícom klientov. Svedčia o tom štatistiky dopytov za minulý rok. Prostredníctvom telefonických hovorov, e-mailov a online chatu pomohli odborní konzultanti call centra v 402.125 prípadoch. V minulom roku dominovali otázky k legislatívnym zmenám a k colným povinnostiam v súvislosti s vypuknutím vojnového konfliktu na Ukrajine. Konzultanti zvládli tiež nápor dopytov k finančnej pomoci seniorom 60 + za absolvované očkovanie.

Už rok v prvej línii na východnej hranici   (24. 02. 2023)

Finančná správa je už rok od vypuknutia vojnového konfliktu na Ukrajine v prvej línii. Príslušníci na východnej hranici plnia viaceré náročné úlohy. Počas uplynulého roka bol operatívne posilňovaný výkon služieb, prijímané boli opatrenia k zabezpečeniu plynulosti vývozu humanitárnej pomoci na Ukrajinu. V neposlednom rade príslušníci finančnej správy pomáhali aj ľuďom utekajúcim pred vojnou, či už priamo na hranici alebo viacerými zbierkami.

Odhalený nelegálny biznis s tabakom do vodných fajok   (23. 02. 2023)

Vyše 366 kilogramov nelegálneho tabaku do vodných fajok a spôsobená škoda štátu viac ako 37 tisíc eur. Takýto nelegálny biznis sa podarilo odhaliť Kriminálnemu úradu finančnej správy. V rámci akcie pod krycím názvom Gróf zadržali v Bratislave páchateľa, ktorý s týmto tabakom obchodoval. Hrozí mu za to trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Dane môžete po novom platiť kartou   (22. 02. 2023)

Klienti môžu dane po novom platiť komfortnejšie. Finančná správa v spolupráci so Štátnou pokladnicou od dnešného dňa spustila do ostrej prevádzky online úhradu 15 druhov daní cez portál finančnej správy (PFS).

Daňový nedoplatok uhradíte už aj kartou   (21. 02. 2023)

Vzniknutý daňový nedoplatok je po novom možné uhradiť už aj platobnou kartou. Finančná správa v snahe uľahčiť dlžníkom úhradu nedoplatku vybavila svojich exekútorov POS terminálmi. Uhradiť daňový nedoplatok týmto spôsobom je možné, len ak presiahne sumu 170 eur.

Tri miliardy do štátneho rozpočtu   (21. 02. 2023)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava za rok 2022 odviedli do štátneho rozpočtu takmer 3 miliardy eur. Z tejto sumy predstavoval výber spotrebných daní (SDP) 1,8 miliardy, výber DPH bol vo výške približne 1 miliardy a cla na úrovni 9,3 milióna eur. V porovnaní s rokom 2021 ide o nárast príjmov do štátneho rozpočtu v sume 278 miliónov.

Nárast počtu daňových priznaní aj vďaka softwarningu   (20. 02. 2023)

Zasielanie softwarningových upozornení daňovým subjektom sa finančnej správe vypláca. Dôkazom toho je nárast počtu podaných daňových priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typu B, vďaka čomu štát vybral viac na dobrovoľne priznanej dani z príjmov.

Colníci našli drogy počas bežnej kontroly   (17. 02. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice kontrolovali v stredu pred polnocou v Košiciach vodiča osobného motorového vozidla. V jeho príručnej taške objavili zelenú sušinu neznámeho pôvodu a nádobu s obsahom bielej látky.

Za desaťročie vybavili na žilinskej vyclievacej pošte 8,2 milióna zásielok   (17. 02. 2023)

Za desať rokov práce na vyclievacej pošte v Žiline skontrolovali príslušníci finančnej správy 8,2 milióna zásielok. Boli medzi nimi zakázané živé pavúky, výrobky z chránených živočíchov aj veľa nebezpečných vecí.

Zverejnili sme formulár na platenie odvodu z nadmerných príjmov   (16. 02. 2023)

Platiteľom odvodu z nadmerných príjmov je na portáli finančnej správy dostupný editovateľný formulár Oznámenia, prostredníctvom ktorého si budú plniť povinnosti voči štátu. Stiahnuť si ho môžu z Katalógu formulárov. Finančná správa pracuje na tom, aby bolo možné formulár vypĺňať elektronicky aj priamo na portáli finančnej správy.

Cigarety bez kontrolnej známky na zadnom sedadle auta   (16. 02. 2023)

Malé motorové vozidlo na Luníku IX v Košiciach neušlo pozornosti ozbrojených príslušníkov finančnej správy z Colného úradu Košice. Na zadnom sedadle sa v dvoch krabiciach nachádzalo 20.000 kusov cigariet, na ktorých chýbala slovenská kontrolná známka.

Colný úrad vyhodnotil porušenia zákonov za predchádzajúce obdobie   (16. 02. 2023)

Colný úrad Prešov v závere minulého roka odhalil 216 porušení zákona v rôznych oblastiach. Najviac porušení bolo zistených v prípade zákona o cestnej doprave ako aj pri kontrolách e-kasy.

Z predajní stiahli stavebnice a športovú obuv   (14. 02. 2023)

Príslušníci finančnej správy z Trstenej pri kontrole prevádzok v oravskom regióne zaistili napodobeniny stavebníc a športovej obuvi. Nakoľko nespĺňali ani požiadavky na darovanie na humanitárne účely, tovar bude zlikvidovaný.

Obmedzenie prevádzky na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod v nákladnej doprave - 14.02.2023   (13. 02. 2023)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, pracovisko nákladná doprava vstup do SR, bude 14.02.2023 čiastočne obmedzená prevádzka. Dôvodom je servis cestnej nápravovej váhy.

Nezabudnite požiadať zamestnávateľa o ročné zúčtovanie   (13. 02. 2023)

Zamestnanec, ktorý mal v roku 2022 zdaniteľné príjmy len zo závislej činnosti, môže najneskôr do 15. februára tohto roka písomne požiadať zamestnávateľa o vykonanie ročného zúčtovania preddavkov na daň z príjmov zo závislej činnosti. Na podanie tejto žiadosti majú zamestnanci už len posledné dva dni. Nebudú tak potom musieť sami podať daňové priznanie k dani z príjmov fyzickej osoby typ A v termíne do 31.03.2023.

Mäsové a mliečne výrobky si z Ukrajiny nedovážajte!   (10. 02. 2023)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce takmer denne zaznamenávajú prípady pokusov o dovoz mäsa, mäsových a mliečnych výrobkov. Iba počas januára 2023 bolo na hraničných priechodoch zhabaných viac ako 520 kg rôznych výrobkov živočíšneho pôvodu a cestujúcim boli vymerané náklady na ich likvidáciu vo výške 817,65 eur.