Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Odhalili sme ďalšiu prevádzku, ktorá vydávala falošné ´bločky´   (18. 10. 2023)

Podvádzať štát sa nevypláca. Presvedčil sa o tom majiteľ reštaurácií v Bratislavskom kraji, v ktorých zákazníkom vydávali falošné pokladničné doklady. Na tieto praktiky im prišli kontrolóri finančnej správy. Prevádzky predtým monitorovali v rámci skrytých nákupov a celkovo v rámci kontrolnej akcie zabezpečili celú pokladničnú sieť podnikateľa.

Drogy v poštových zásielkach   (17. 10. 2023)

Príslušníci Colného úradu Košice, Pobočky colného úradu Pošta, fyzicky preverujú obsah podozrivých poštových zásielok prichádzajúcich z tretích krajín. Od začiatku roka takto odhalili deväť prípadov, ktoré namiesto legálne deklarovaného tovaru, ako napríklad tričká, suveníry alebo detské hračky, ukrývali omamné a psychotropné látky.

Naši psovodi obstáli v medzinárodnej konkurencii   (13. 10. 2023)

Psovodi colných správ z Česka, Maďarska, Rakúska, Poľska a Slovenska, vojenskej polície, policajných zborov a väzenskej stráže sa tento týždeň stretli vo Veľkom Mederi. Zmerali si sily na XV. ročníku otvorených majstrovstiev služobných psov finančnej správy vo vyhľadávaní drog a tabakových výrobkov – Memoriál Milana Kadlecaja. V konkurencii 23 účastníkov dosiahli psovodi finančnej správy vynikajúce výsledky.

Pridajte sa k nám ! Hľadáme nových ľudí   (12. 10. 2023)

Finančná správa (FS) hľadá nové posily. Aktuálne má vyhlásené viaceré výberové konania. Uchádzačov o prácu by mohli zaujať ponuky voľných miest v oblasti IT, ale aj v oblasti boja proti daňovým podvodom. Všetky dostupné pracovné miesta sú zverejnené na portáli finančnej správy, [.pdf; 130 kB; nové okno] kde sú rozdelené po jednotlivých krajoch.

Zberateľské kartičky boli falošné   (11. 10. 2023)

Zberateľské kartičky sú často predmetom falšovania. Bratislavskí príslušníci finančnej správy len v tomto roku riešili viacero takýchto záchytov. Naposledy pri kontrole motorového vozidla našli u 54-ročného Číňana kartónové krabice s tisíckami kartičiek a obalov Pokémon ako aj FIFA WORLD CUP a obalov EURO 2024. Škodu vyčíslili na viac ako 6 000 eur.

V rukách finančnej správy skončili tisícky falzifikátov parfumov   (09. 10. 2023)

„Dve muchy jednou ranou“. Aj takto by sa dal nazvať výsledok jednej akcie, v rámci ktorej boli odhalené rovno dva prípady nelegálnej činnosti. V rukách finančnej správy skončili tisícky kusov falzifikátov parfumov. Ak by sa dostali na trh, tak by majiteľom ochranných známok vznikla škoda viac ako 1,5 milióna eur, čo predstavuje historicky najvyššiu škodu v oblasti porušovania práv duševného vlastníctva v rámci jedného prípadu. Išlo o rôzne svetoznáme značky, akými sú napr. Christian Dior, Chanel, Calvin Klein, Hugo Boss, L´oreal, Hermes, Louis Vuitton, či Versace.

Tretí sektor si vďaka 2 % z dane tento rok prilepší o milióny   (06. 10. 2023)

Neziskovým organizáciám, občianskym združeniam a nadáciám darovali podiel zo svojich zaplatených daní, známy ako 2 %, aj tento rok státisíce fyzických a právnických osôb. Finančná správa na ich účty poslala už takmer 94 miliónov eur, suma v porovnaní s predošlým rokom vzrástla o milióny.

Za neplnenie daňových povinností hrozí konateľom diskvalifikácia   (04. 10. 2023)

Finančná správa naplno využíva nový inštitút v daňovom poriadku, ktorý prispieva k očiste podnikateľského prostredia a eliminácii tzv. „bielych koňov“. Fyzické osoby, ktoré si neplnia povinnosti voči finančnej správe, môžu byť na 3 roky vylúčené z pozície konateľa spoločnosti. Od začiatku minulého roka bolo celkovo vydaných takýchto 146 rozhodnutí.

Obmedzenie prevádzky na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod v nákladnej doprave - 04.10.2023   (03. 10. 2023)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, pracovisko nákladná doprava, bude dňa 04.10.2023 čiastočne obmedzená prevádzka. Dôvodom je pravidelný servis cestných nápravových váh.

Ani počas jesene neprestávame s kontrolou pokladníc   (03. 10. 2023)

: Finančná správa pokračuje v kontrolách zameraných na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice aj počas jesene. Tentokrát si kontrolóri „posvietia“ na dodržiavanie zákona o e-kase v nechtových štúdiách a im podobných skrášľovacích salónoch.

Jenu čuch nesklamal   (02. 10. 2023)

Pri kontrole dodávky s tureckým evidenčným číslom identifikoval služobný pes Jena, ktorá je zaradená na Colnom úradu (CÚ) Bratislava, tabakové výrobky ukryté na viacerých miestach. Príslušníci finančnej správy našli s jej pomocou 188 balení cigariet medzi sedadlami, stenou odkladacieho priestoru, v palubovej doske či pod plastami na vonkajšej obvodovej strane vozidla.

Nedajte sa nachytať na podvodný email   (28. 09. 2023)

Finančná správa opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Zasielajú im podvodný email, v ktorom ich informujú „že po dôkladnom preskúmaní ich príjmov príjmov od 27. januára 2023 do 27. septembra 2023 sú kvalifikovaní na jednorazovú refundáciu vo výške 319,12 eura“ . Finančná správa takéto emaily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje neznámym adresátom.

Colnícke leto na letisku   (27. 09. 2023)

Dovolenková sezóna sa na Pobočke Colného úradu (PCÚ) Bratislava Letisko – Cestovný styk prejavila tento rok nielen zvýšeným náporom cestujúcich, ale aj desiatkami záchytov cigariet, mäsa, mliečnych výrobkov či peňažnej hotovosti. Príslušníci finančnej správy zaistili takmer 45 tisíc kusov cigariet, približne 40 kg mäsa a mliečnych výrobkov ako aj väčšie množstvo neohlásenej peňažnej hotovosti.

Podozrivé pokladnice u podnikateľa potravín   (26. 09. 2023)

Colný úrad Prešov počas kontroly zabezpečil dve online registračné pokladnice, ktoré budú podrobené technickej expertíze, či neporušujú zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Zabezpečené boli na prevádzke u jedného z kontrolovaných subjektov v okrese Sabinov.

Úpravy vo VRP 2 zvyšujú užívateľský komfort   (25. 09. 2023)

Bezplatná aplikácia VRP 2 na evidenciu tržieb je pre približne 30 000 jej používateľov opäť o niečo komfortnejšia. Finančná správa aktualizovala jej funkcionality. Úpravou prešlo napríklad zobrazenie sadzby DPH, filtre tovarov a služieb či vystavených dokladov. Došlo aj k avizovanému ukončeniu podpory pre zariadenia s operačným systémom Android 5.0.x a nižšie.

Akcia Horúce leto 2 odhalila časté neevidovanie tržieb   (25. 09. 2023)

Kontrolná akcia Horúce leto 2 nepriniesla pozitívne výsledky. Vo viac ako polovici kontrolovaných prevádzok totiž finančná správa odhalila porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Celkovo bolo vykonaných 1 294 kontrolných nákupov, porušenie zákona bolo zistené v 736 prípadoch. Finančná správa tak apeluje na nepoctivých podnikateľov, aby dbali na dodržiavanie zákona a zároveň prosí o spoluprácu aj občanov, aby sa nedali oklamať a za svoje nákupy si pýtali pokladničný doklad.

Keď ide o ľudský život, je jedno, či ste v službe alebo nie   (22. 09. 2023)

Byť príslušníkom finančnej správy neznamená len byť v službe a riešiť služobné povinnosti. Služobný výcvik zameraný na konanie vo vypätých situáciách a zachovanie si chladnej hlavy sa príslušníkom finančnej správy zíde aj mimo služby. Dokazuje to prípad príslušníka Colného úradu Nitra, ktorý v čase osobného voľna zachránil ľudský život.

Finančná správa slávi Národný deň colníkov   (21. 09. 2023)

V dnešný deň slávi finančná správa Národný deň colníkov. Symbolicky tento deň pripadá na sviatok sv. Matúša, ktorý bol úradníkom vyberajúcim mýto, jedným z dvanástich apoštolov a v súčasnosti je patrónom colníkov. Pri tejto príležitosti prezident finančnej správy Jiří Žežulka, ako každý rok, udelil ocenenia príslušníkom finančnej správy, ktorí sa v uplynulom období významne podieľali na plnení jej úloh a dlhoročne verne slúžia štátu. Vďaka ich úsiliu finančná správa totiž ročne zachráni desiatky miliónov eur do štátneho rozpočtu.

Za nelegálnou výrobňou tabaku do vodných fajok stáli recidivisti   (21. 09. 2023)

Kriminálny úrad finančnej správy na východe Slovenska odhalil nelegálnu výrobňu tabaku do vodných fajok. Ide vôbec o prvý takýto prípad na Slovensku. Zadržaní boli traja páchatelia, pričom dvaja z nich sú recidivisti a už v minulosti boli za nelegálnu výrobu odsúdení. Predbežne vyčíslená škoda na spotrebnej dani z tabakových výrobkov dosahuje 617.524,80 eura.

Kontrolóri odhalili podnikateľa, ktorý si fiktívnymi nákladmi účelovo upravoval výsledok hospodárenia   (21. 09. 2023)

Kontrolóri finančnej správy odhalili podvodné praktiky podnikateľa, ktorý v snahe optimalizovať výsledok hospodárenia deklaroval fiktívny nákup pohonných látok. Na neďalekej čerpacej stanici tankoval až 30-krát denne, priemerne 600 až 900-krát mesačne bez vedenia evidencie jázd a evidencie normohodín na používaných strojoch. Výsledkom kontroly bolo zníženie vykázanej straty o sumu takmer 100 tisíc eur.