Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Odklad daňového priznania emailom využilo 23.758 daňovníkov   (27. 04. 2021)

Daňovníci mohli v tomto roku oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania finančnej správe emailom. Urobilo tak 23.758 daňovníkov. Nie každý takýto email však mohla finančná správa spracovať. Dôvodom sú chyby, ktoré daňovníci pri tomto zjednodušenom spôsobe robili. Daňové úrady budú tieto prípady riešiť individuálne.

Zaistili sme nelegálny tabak za 1,08 milióna eur   (23. 04. 2021)

Ozbrojení príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy zlikvidovali v Nitrianskom kraji nelegálnu výrobňu cigariet. Pri zásahu zaistili vyše 12 ton tabaku a zadržali dve osoby ukrajinskej národnosti. Úspešný záchyt zrealizovali počas tohtotýždňovej razie v obci Veľké Bedzany. Predpokladaný únik na spotrebnej dani z tabaku bol vyčíslený predbežne na 1,08 milióna eur.

Akcia Bažant odhalila nelegálne cigarety   (22. 04. 2021)

Viac ako stotisíc cigariet bez platnej kontrolnej známky a zadržaná peňažná hotovosť vo výške 90 tisíc eur. To je výsledok ďalšej úspešnej akcie pod názvom Bažant. Akciu zrealizoval Kriminálny úrad finančnej správy vo Vranove nad Topľou.

Spustili sme saldokonto   (15. 04. 2021)

Daňovníci budú mať od dnes lepší prehľad o svojich daňových povinnostiach. Finančná správa pre svojich klientov spustila prezeranie údajov osobného účtu, tzv. saldokonto. Táto nová elektronická služba finančnej správy bude dostupná online a overenie údajov bude pre klientov zadarmo. Využiť by ju mohlo približne 750 tisíc daňových subjektov, ktorí s finančnou správou komunikujú elektronicky. Ďalším proklientskym opatrením, na ktorom finančná správa pracuje, bude zavedenie obojsmernej komunikácie.

Nové pravidlá pre preclievanie   (14. 04. 2021)

Od 1. júla tohto roka budú platiť nové pravidlá pre preclievanie. Nakupujúci budú musieť povinne preclievať všetky zásielky z tzv. tretích krajín. Zároveň pribudne povinnosť zaplatiť aj daň z pridanej hodnoty (DPH) pri tovare v zásielkach s nízkou hodnotou. Zmeny sú súčasťou celoeurópskeho projektu eCommerce.

eKasy čaká výmena autentifikačných údajov   (13. 04. 2021)

Podnikatelia, ktorí používajú na evidenciu tržieb eKasu by nemali zabudnúť na výmenu autentifikačných údajov (AU). Postupne dochádza k ukončeniu ich platnosti. Výmenu môžu podnikatelia urobiť ešte pred uplynutím platnosti týchto údajov. Používateľov VRP sa táto povinnosť netýka.

Pre klientov spúšťame saldokonto   (12. 04. 2021)

Finančná správa pripravila pre daňovníkov ďalšie proklientske opatrenie. Posilňuje elektronickú komunikáciu a vo štvrtok spustí prezeranie údajov osobného účtu, tzv. saldokonto. Vďaka nemu budú mať klienti finančnej správy prehľad o stave svojho osobného účtu. Saldokonto bude dostupné pre všetkých klientov, ktorí majú aktívnu elektronickú schránku na portáli finančnej správy.

Nezabudnite na výmenu autentifikačných údajov v eKase   (01. 04. 2021)

Po dvoch rokoch od štartu projektu eKasa si musia podnikatelia vymeniť autentifikačné údaje (AU) nahraté v online registračných pokladniciach (ORP). Finančná správa preto dnes zasiela softwarningové upozornenia, v ktorých takmer 76 tisíc používateľom eKasy opäť pripomenie túto povinnosť. Výmenu môžu podnikatelia urobiť ešte pred uplynutím platnosti týchto údajov. Používateľov VRP sa táto povinnosť netýka.

Prijali sme vyše 682 tisíc daňových priznaní   (01. 04. 2021)

Viac ako 682 tisíc daňovníkov si splnilo svoju zákonnú povinnosť a podalo v termíne do 31. marca tohto roka (vrátane) daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok. Viac ako 277 tisíc daňovníkov využilo možnosť posunúť si lehotu na splnenie tejto povinnosti štandardným spôsobom, pričom využívali aj zjednodušenú formu, a to oznamovanie emailom. Zaznamenali sme aj ďalšie zvýšenie elektronického podávania daňových priznaní.

Prijali sme už vyše 633 tisíc daňových priznaní   (31. 03. 2021)

Dnes je posledný deň na podanie daňového priznania k dani z príjmu za minulý rok. Túto povinnosť si zatiaľ splnilo 633.951 daňovníkov. Viac ako polovica z nich na podanie daňového priznania využila elektronický spôsob. Klienti pritom využívajú aj možnosť oznámiť odklad okrem štandardného postupu aj zjednodušenou formou, a to emailom.

Oznámiť odklad daňového priznania emailom môžu všetci daňovníci   (30. 03. 2021)

Oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania emailom budú môcť všetky daňové subjekty, teda aj povinne elektronicky komunikujúci klienti. Túto zmenu schválil v utorok parlament. Cieľom tohto opatrenia je rozšíriť a zjednodušiť klientom komunikáciu s finančnou správou v čase pandémie. Návrh zákona ešte musí podpísať prezidentka SR Zuzana Čaputová.

Už len tri dni na podanie daňového priznania   (29. 03. 2021)

Na podanie daňového priznania k dani z príjmu za minulý rok zostávajú už len posledné tri dni. Túto povinnosť si zatiaľ splnilo 547.083 daňovníkov z celkového počtu približne 1,2 milióna daňových priznaní. Ak klienti nemôžu podať daňové priznanie pre pandémiu koronavírusu, stále môžu finančnej správe oznámiť predĺženie lehoty na podanie daňového priznania.

“McDane“ sú späť   (26. 03. 2021)

Daňové priznanie bude možné v tomto roku podať bez toho, aby ste vystúpili z auta. Preberanie daňových priznaní formou drive in bude zabezpečené na najfrekventovanejšom daňovom úrade v bratislavskej Petržalke v dňoch od 30. marca do 31. marca. Dostupnejšie v posledných troch marcových dňoch budú aj ostatné daňové úrady na Slovensku, ktoré budú mať predĺžené úradné hodiny.

Prijali sme už takmer pol milióna daňových priznaní   (26. 03. 2021)

Daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok už podalo takmer pol milióna daňovníkov. Polovica z nich na splnenie tejto povinnosti využila elektronický spôsob. Klienti pritom využívajú aj možnosť požiadať o predĺženie lehoty na podanie daňového priznania, okrem štandardného postupu oznamujú daňovníci odklad aj zjednodušenou formou emailom.

Medzinárodná protidrogová akcia Kuchyňa   (24. 03. 2021)

Finančná správa a Národná kriminálna agentúra(NAKA) Policajného zboru SR odhalili výrobňu omamných a psychotropných látok v obci Okoč. Zo Slovenska smerovali do Poľska, kde tamojší vyšetrovatelia aj vďaka slovenským orgánom zadržali dve osoby s poľským štátnym občianstvom.

Predlžujeme úradné hodiny daňového call centra   (23. 03. 2021)

Finančná správa už tradične pred lehotou na podanie daňových priznaní rozširuje úradné hodiny na daňovom call centre. Na podanie daňového priznania k dani z príjmov ako aj dani z motorového vozidla za minulý rok zostáva daňovníkom už len niečo vyše týždňa.

Žilinskí colníci našli v poštových zásielkach drogy   (23. 03. 2021)

Colníci na žilinskej vyclievacej pošte s pomocou služobných psov našli v dvoch zásielkach drogy. Nálezy amfetaminu a extázy z Veľkej Británie potvrdili na mieste vykonané narkotesty.

Daňové priznanie k dani z príjmov podalo takmer 400 tisíc daňovníkov   (22. 03. 2021)

Už len týždeň a pol zostáva daňovníkom na to, aby si splnili svoju povinnosť a podali daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok. Do týchto dní si ju splnilo 394.217 daňovníkov, pričom viac ako polovica z nich podala daňové priznanie elektronicky. Zvyšok tvoria buď oznámenia o odklade alebo si klienti nechávajú splnenie svojej povinnosti, už tradične, na poslednú chvíľu.

Blíži sa posledný termín na zaplatenie cestnej dane   (19. 03. 2021)

Na podanie ako aj zaplatenie dane z motorových vozidiel (DzMV) zostávajú daňovníkom už iba dva týždne. Tohtoročný termín sa predĺžil a posunul z konca januára na 31. marec 2021.

Aktuálne je výkon služby v oblasti colného dohľadu na Pobočke colného úradu Ilava zabezpečený v štandardnom režime.   (18. 03. 2021)

Aktuálne, až do odvolania, pracuje Pobočka colného úradu Ilava v obmedzenom režime v dôsledku nepriaznivého vývoja pandemickej situácie. Obmedzenie sa vzťahuje na výkon colného dohľadu.