Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Máme novú aplikáciu VRP 2   (13. 06. 2022)

Už od 1. júla tohto roka budú môcť podnikatelia na evidenciu tržieb využívať novú aplikáciu VRP 2. Dostupná bude od tohto dátumu v Google Play a okrem iného ponúkne aj funkciu zaokrúhľovania cien. Finančná správa vyvíjala aplikáciu interne, pričom výrazne ušetrila v porovnaní s vývojom a prevádzkou doterajšej aplikácie Pokladnica.

Preverili sme nesprávny odpočet daňovej straty   (08. 06. 2022)

Viac ako 85 % z 250 preverovaných daňových subjektov si nesprávne uplatnilo odpočet daňovej straty za rok 2020. Finančná správa dala daňovníkom možnosť tieto chyby odstrániť a podať dodatočné daňové priznanie. Niektorí však túto šancu nevyužili, za čo im hrozí daňová kontrola.

Zlikvidovali sme 2,5 tony cigariet a tabaku   (03. 06. 2022)

V košickej spaľovni pod colným dohľadom bolo dnes zlikvidovaných viac ako 2,5 tony cigariet a tabaku, ktorých hodnota presiahla 220.000 eur. Zaistili ich príslušníci Colného úradu Košice počas vykonaných kontrol v rokoch 2020 a 2021. Likvidácia je jediným možným zákonným spôsobom nakladania s nelegálnymi tabakovými výrobkami.

Nezákonný dovoz streliva   (03. 06. 2022)

Na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom zaznamenali príslušníci finančnej správy prípad nezákonného dovozu streliva. Išlo o 100 kusov nábojov do loveckých zbraní.

Brit zacítil u cestujúceho vo vlaku drogy   (03. 06. 2022)

Služobný pes Brit vyňuchal v batožine cestujúceho drogy. Stalo sa to v čase, keď žilinskí príslušníci finančnej správy spolu s príslušníkmi oddelenia sprevádzania vlakov OŽP PPZ vykonávali kontrolu vo vlaku.

Práva daňovníkov pri daňovej kontrole   (02. 06. 2022)

Komunikácia s daňovými úradmi dnes už z veľkej časti prebieha elektronicky. Najčastejšie prípady, kedy daňovníci prichádzajú do kontaktu s pracovníkmi daňových úradov nastávajú vtedy, keď sa u daňovníka otvorí daňová kontrola. Pre jej riadny priebeh je dôležité, aby v rámci celého procesu daňovej kontroly bol riadne uplatňovaný zákonný postup správcu dane.

Preverili sme uplatňovanie zníženej 15-% dane z príjmov   (02. 06. 2022)

Za zdaňovacie obdobie roka 2020 si až 94 % kontrolovaných daňovníkov nesprávne uplatnilo zníženú sadzbu dane z príjmov vo výške 15 %. Taký je výsledok kontrolnej akcie, v rámci ktorej finančná správa preverila 390 právnických (PO) a fyzických osôb (FO). Daňovníci boli následne vyzvaní k náprave, vďaka čomu sa finančnej správe podarilo pre štát dodatočne získať 1,1 milióna eur.

Prerušenie dodávky elektrickej energie   (01. 06. 2022)

Colný úrad Trenčín oznamuje, že dňa 02. júna 2022 (štvrtok) v čase od 07:30 hod. do 16:30 hod. bude prerušená dodávka elektrickej energie na Pobočke colného úradu Ilava, so sídlom Štúrova 384/28, 019 80 Ilava. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy, čo bude mať za následok nefunkčnosť všetkých počítačových systémov a telefonického spojenia. V nevyhnutných prípadoch je možné použiť nasledovné telefonické kontakty: 0915968012, 0918490313.

Podvod pri dovoze PC komponentov zo zahraničia   (01. 06. 2022)

Podvádzať sa nevypláca. Presvedčil sa o tom obchodník s počítačovými komponentami, ktorého praktiky s fiktívnymi faktúrami odhalili kontrolóri finančnej správy. Vďaka ich kvalitnej práci bol daňovému subjektu vyrubený rozdiel dane z príjmov vo výške viac ako 1,26 milióna eur.

Kontrolná akcia „Bižutéria“   (31. 05. 2022)

V rámci niekoľkotýždňovej súčinnostnej kontrolnej akcie „Bižutéria“ skontrolovali trenčianski príslušníci finančnej správy spolu s inšpektormi Slovenskej obchodnej inšpekcie pre Trenčiansky kraj 10 prevádzok, v ktorých sa predáva bižutéria. Kontrola bola zameraná na zisťovanie prítomnosti zdraviu škodlivých kovov a zliatin v predávanej bižutérii.

Colný úrad zlikvidoval zaistený alkohol   (27. 05. 2022)

Colný úrad Michalovce zlikvidoval 327 litrov alkoholu. Likvidáciou tak prispel aj k ochrane trhu, spotrebiteľa a životného prostredia.

Nápor na hraničný priechod Ubľa už poľavil   (26. 05. 2022)

Počet osobných motorových vozidiel vyvážaných na Ukrajinu, spôsobujúcich nápor na hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj, sa znížil.

Prekazili sme nezákonný obchod s minerálnym olejom   (23. 05. 2022)

Príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) sa podarilo prekaziť nezákonný obchod s minerálnym olejom v okrese Žilina. „Podnikavec“ ho predával aj prostredníctvom internetových stránok. Kriminalisti mu zaistili spolu 8 740 litrov, pričom finančný únik v prípade použitia minerálneho oleja ako pohonnej látky predstavuje 5 838 eur.

Na texaský klobúk zdobený zubami z krokodíla treba povolenie   (23. 05. 2022)

Príslušníci finančnej správy na žilinskej pošte zastavili dovoz klobúka zdobeného krokodílími zubami z Texasu. Výrobok z chráneného živočícha, ktorý podlieha zákazom a obmedzeniam, nemohli bez potrebných dokladov prepustiť k adresátovi.

Prinášame zoznam pobočiek na podanie colného vyhlásenia   (17. 05. 2022)

Colné formality súvisiace s vývozom áut fyzickými osobami na Ukrajinu je potrebné vybaviť ešte pred príchodom na hraničný priechod. Vybaviť ich je možné až na 30 vnútrozemských pobočkách colných úradov po celom Slovensku. Finančná správa v snahe uľahčiť verejnosti tieto úkony pripravila prehľadný zoznam pobočiek aj s úradnými hodinami. Dostupný je na portáli finančnej správy na špecializovanej podstránke k Ukrajine.

Ukrajinke zaistili tisícky cigariet   (16. 05. 2022)

Takmer 40 000 pašovaných cigariet známej značky zaistili počas víkendu príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava. Hliadkujúci colníci ich našli počas kontroly vozidla s maďarským evidenčným číslom, ktoré prechádzalo cez bývalý diaľničný hraničný priechod Brodské.

Vývoz osobných áut na Ukrajinu dočasne aj cez Vyšné Nemecké   (13. 05. 2022)

Vývoz osobných vozidiel zakúpených fyzickými osobami na Ukrajinu je do dnešnej polnoci možný aj cez hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. Finančná správa chce týmto krokom odľahčiť nápor na hraničnom priechode Ubľa.

Jantár ukrytý v linkovom autobuse   (13. 05. 2022)

Na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom odhalili príslušníci finančnej správy pokus o nezákonný dovoz jantáru.

Rušná nočná služba   (12. 05. 2022)

Príslušníci Finančnej správy z Colného úradu Trnava majú za sebou tento týždeň náročnú nočnú službu. V utorok 10. mája v nočných hodinách ako prví pomohli pri vážnej dopravnej nehode kamiónu na diaľnici D2.

Vývoz osobných áut na Ukrajinu iba cez Ubľu   (12. 05. 2022)

Vyviezť osobné autá na prevozných značkách fyzickými osobami na Ukrajinu je možné výlučne len cez hraničný priechod Ubľa – Malyj Bereznyj. Dôvodom je zmena legislatívy na ukrajinskej strane. Finančná správa s cieľom zabezpečiť čo najplynulejšie colné konanie upozorňuje vývozcov, že pred príchodom na hraničný priechod je potrebné, aby mali vybavené všetky colné formality.