Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Služobný pes sa opäť nemýlil   (27. 03. 2023)

Príslušníkom finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava sa podarilo za pomoci služobného psa objaviť v dodávke s ukrajinským evidenčným číslom 1 570 kusov spotrebiteľských balení cigariet. Ukryté boli v rôznych skrýšach v interiéri vozidla – v dutine pod zadnými sedadlami aj v strope za televíziou.

Prevádzku e-kasy ešte na rok zabezpečí Allexis   (23. 03. 2023)

Podporu prevádzky systému e-kasa pre finančnú správu ešte na jeden rok zabezpečí spoločnosť Allexis. Dôvodom sú pokračujúce rokovania o vysporiadaní majetkových práv k tomuto systému, ako aj potreba neohroziť naštartovaný boj s daňovými únikmi, či opäť nezaťažovať podnikateľov, ktorí do nákupu pokladní investovali už značné finančné prostriedky.

Nezabudnite na správne kontaktné údaje v daňovom priznaní   (22. 03. 2023)

Na plnenie daňových povinností musia myslieť aj občania Ukrajiny, ktorí našli na Slovensku dočasné útočisko a zamestnali sa. Aj v ich prípade totiž vzniká povinnosť podať daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2022. Finančná správa v tejto súvislosti na daňovníkov apeluje, aby v daňovom priznaní nezabudli uviesť správne kontaktné údaje.

Obmedzenie prevádzky na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod v nákladnej doprave   (22. 03. 2023)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, pracovisko nákladná doprava, bude v dňoch 28. a 29.03.2023 čiastočne obmedzená prevádzka. Dôvodom je pravidelný servis cestných nápravových váh.

Pod kobercami a dekami sa v dodávke ukrývalo 12 Sýrčanov   (21. 03. 2023)

Príslušníci finančnej správy v Námestove zastavili dodávku, v ktorej vodič nelegálne prevážal 12 osôb sýrskej národnosti. Ukrývali sa pod kobercami a dekami v ložnej časti vozidla. Prevzala si ich na miesto privolaná polícia.

Cestovala vlakom s nelegálnymi cigaretami   (20. 03. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice vykonávali počas nedele bežnú kontrolu pred vestibulom železničnej stanice v Košiciach. Pri prehliadke batožiny jednej z cestujúcich bolo nájdených 500 kusov spotrebiteľských balení cigariet, na ktorých chýbala slovenská kontrolná známka.

Predĺžené úradné hodiny   (20. 03. 2023)

Finančná správa vychádza v ústrety svojim klientom. Na konci marca sú už pravidelne vyťažené daňové úrady, preto finančná správa predĺži počas posledných marcových dní svoje úradné hodiny. K dispozícii bude v predĺžených prevádzkových hodinách klientom aj call centrum finančnej správy. Na podanie daňového priznania k dani z príjmov zostávajú už len posledné dva týždne.

Colný úrad likvidoval tovar v spaľovni   (17. 03. 2023)

Colný úrad Prešov v košickej spaľovni zlikvidoval tovar, ktorý prepadol v prospech štátu. Tovar bol zničený spálením.

Online daňová poradňa   (17. 03. 2023)

Finančná správa podáva daňovníkom pomocnú ruku pri vypĺňaní daňového priznania za zdaňovacie obdobie roka 2022. Posledné dva marcové týždne im bude okrem štandardných komunikačných kanálov k dispozícii aj online poradňa na call centre. Konzultanti finančnej správy v stanovených hodinách prostredníctvom Live Chatu pomôžu daňovníkom pri vypĺňaní daňového priznania typu A. Pri daňovom priznaní typu B im pomôžu v prípade príjmov zo zamestnania alebo prenájmu nehnuteľnosti (okrem prípadov, keď s prenájom nehnuteľností podnikajú).

Zvýšené čakacie doby na hraničnom priechode Vyšné Nemecké v nákladnej doprave   (16. 03. 2023)

Finančná správa na cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod eviduje zvýšené čakacie doby v nákladnej doprave na vstupe aj na výstupe z krajiny. Dôvodom je zvýšený počet nákladných motorových vozidiel, ktoré sú vybavované priebežne.

Fotovoltika - kedy je povinná registrácia na colnom úrade ?   (16. 03. 2023)

Každá osoba, či už podnikateľ alebo domácnosť, ktorá vyrába elektrinu z obnoviteľného zdroja energie v solárnom zariadení (fotovoltické panely) s celkovým inštalovaným výkonom nad 10 kW, je povinná registrovať sa na colnom úrade. Táto povinnosť im vyplýva zo zákona o spotrebnej dani z elektriny, uhlia a zemného plynu.

Pozor na platnosť certifikátov na starších občianskych preukazoch   (16. 03. 2023)

Finančná správa v súvislosti s podávaním daňových priznaní za rok 2022 pripomína klientom, ktorí aktívne používajú kvalifikovaný elektronický podpis (KEP) a ich občiansky preukaz (OP) bol vydaný do 20. júna 2021, že platnosť certifikátov pre KEP uložených na čipe ich dokladu skončila 31. decembra 2022. Ak si OP nevymenili, môžu na elektronické podpísanie DP využiť dočasné riešenie- zdokonalený elektronický podpis.

Novým viceprezidentom finančnej správy je Lukáš Sojka   (16. 03. 2023)

Novým viceprezidentom finančnej správy je od 15. marca Lukáš Sojka. Do tejto funkcie ho ustanovil predseda vlády a poverený minister financií Eduard Heger na návrh prezidenta finančnej správy Jiřího Žežulku. Sojka pôsobí vo finančnej správe od októbra 2020, kedy nastúpil do funkcie generálneho riaditeľa sekcie informatiky.

Platobnou kartou uhradíte už aj správne poplatky   (15. 03. 2023)

Finančná správa naplno rozvíja platobné možnosti pre svojich klientov. Okrem daní je od začiatku marca tohto roka možné platobnou kartou uhrádzať už aj správne poplatky priamo z elektronickej schránky na Ústrednom portáli verejnej správy (ÚPVS). Na využitie tejto novej funkčnosti je však potrebné, aby mal klient aktivovanú schránku na ÚPVS.

Vo vozidle našli ruksaky s drogami   (15. 03. 2023)

Žilinskí príslušníci finančnej správy pri kontrole vozidla na Kysuciach našli v ruksakoch 4 balenia u nás už viac ako rok zakázanej drogy s názvom kratom. Prípad bol postúpený orgánom činným v trestnom konaní.

VRP 2 dostupná na iOS zariadenia   (14. 03. 2023)

Bezplatná aplikácia na evidenciu tržieb VRP 2 je od dnes dostupná už aj pre používateľov iOS zariadení. Aplikácia podporuje 12 druhov cenovo dostupných tlačiarní a disponuje všetkými funkcionalitami ako verzia VRP 2 pre Android zariadenia.

Preberanie daňových priznaní v regiónoch   (08. 03. 2023)

Finančná správa bude v tomto roku preberať daňové priznania v teréne mimo daňových úradov vo viacerých mestách po Slovensku. Plní tak svoj záväzok, ktorý dala primátorom miest, ktorých sa dotkla optimalizácia kontaktných miest daňových úradov. V posledné tri marcové dni od 8. hodiny ráno do 16. hodiny budú zamestnanci daňových úradov preberať DP až v 16 mestách.

Listy zamerané na daňový bonus na dieťa priniesli štátu 1 milión eur   (07. 03. 2023)

Finančnej správe sa preventívne listové kampane vyplácajú. Posledná, ktorá bola zameraná na správne uplatňovanie daňového bonusu (DB) na dieťa, priniesla štátu takmer 1 milión eur. Tieto prostriedky získala finančná správa vďaka dobrovoľne vráteným čiastkam, ktoré si rodičia uplatnili, ale aj kontrolou.

Úspešné razie voči dílerom drog   (06. 03. 2023)

Zaistenie takmer 20 kg omamných a psychotropných látok (OPL) je výsledkom protidrogových akcií, ktoré v uplynulých týždňoch vykonali príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v spolupráci Policajným zborom (PZ) SR. Zo zaisteného množstva by bolo možné vyrobiť asi 30.000 jednotlivých dávok OPL, pričom ich cena na čiernom trhu by sa pohybovala v rozmedzí od 75.000 do 375.000 eur.

Daňové priznanie je potrebné podať do konca marca   (03. 03. 2023)

Daňové priznanie (DP) k dani z príjmov za rok 2022 je potrebné podať do konca marca tohto roka a do tohto termínu je potrebné daň aj zaplatiť. Možné je tak urobiť aj z pohodlia domova, potrebné je mať len zriadenú elektronickú komunikáciu s finančnou správou. Klienti komfortnejšie zaplatia aj samotnú daň, nakoľko finančná správa od polovice februára umožňuje platbu daní platobnou kartou.