Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Nelegálny tovar skončil v spaľovni   (28. 12. 2021)

Colný úrad (CÚ) Bratislava zlikvidoval počas tohto roka tovar v celkovej hodnote 1,63 milióna eur. V bratislavskej spaľovni skončili zaistené cigarety, tabak, lieh, textil, obuv, parfumy, ale aj airsoftové zbrane. Nelegálne nadobudnutý tovar nemôže byť poskytnutý na charitatívne účely.

Projekt OBK tesne pred štartom   (27. 12. 2021)

Finančná správa už o niekoľko dní bude s daňovými subjektami komunikovať obojsmerne elektronicky (OBK) za všetky druhy daní. Od 1. januára 2022 bude zasielať daňovým subjektom všetky úradné dokumenty do elektronických schránok na Ústrednom portáli verejnej správy (ÚPVS). Opätovne preto upozorňuje svojich klientov, že musia mať tieto schránky aktivované na doručovanie. Inštrukcie k aktivácii schránky ako aj k používaniu portáli nájdu na Slovensko.sk, všetky informácie k OBK sú kompletne zverejnené aj na portáli finančnej správ.

Podnikatelia nie sú povinní zasielať UIK do systému e-kasa   (22. 12. 2021)

Finančná správa upozorňuje podnikateľov , že v súlade s nálezom Ústavného súdu SR nie sú viac povinní zasielať unikátny identifikátor kupujúceho (UIK) do systému e-kasa.

Bulharom zaistili tisícky cigariet   (22. 12. 2021)

Viac ako 1200 spotrebiteľských balení (SBC) pašovaných cigariet rôznych značiek zaistili v uplynulých dňoch príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava. Hliadkujúci colníci ich našli počas kontroly dvoch vozidiel s bulharskými evidenčnými číslami, ktoré prichádzali na územie Slovenska cez diaľničný hraničný priechod (DHP) Čunovo.

Sedem nových áut pre našich psovodov   (21. 12. 2021)

Naši štvornohí kolegovia a ich psovodi dostanú vianočný darček v predstihu v podobe siedmich nových služobných vozidiel. Finančná správa obnovuje svoj vozový park po dlhšej dobe, nové špeciálne upravené automobily sú prioritne určené na východnú hranicu.

Nová finančná správa   (21. 12. 2021)

Finančná správa (FS) spúšťa od 1. januára 2022 obojsmernú elektronickú komunikáciu (OBK) za všetky druhy daní. Od budúceho roka bude zasielať daňovým subjektom všetky úradné dokumenty do elektronických schránok na Ústrednom portáli verejnej správy (ÚPVS). Subjekty však musia mať túto schránku aktivovanú na doručovanie.

Aktualizovali sme údaje ku KV DPH na OpenData portáli   (20. 12. 2021)

V oblasti boja s daňovými únikmi sú pre finančnú správu kontrolné výkazy k dani z pridanej hodnoty ( KV DPH) dôležitým nástrojom. Svedčí o tom aj fakt, že ročne Finančné riaditeľstvo SR vybaví približne 7000 žiadostí v súvislosti s údajmi z KV DPH, ktoré pomáhajú nielen daňovým úradom ale aj orgánom činným v trestnom konaní preverovať možné porušenie zákona. Všetky dôležité aktualizované údaje ku KV DPH nájde verejnosť na OpenData portáli finančnej správy.

Nekupujte napodobeniny originálnych výrobkov   (16. 12. 2021)

Približne sto záchytov tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva zaznamenali v doposiaľ v tomto roku príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava. Výška škody bola predbežne vyčíslená na viac ako 300 tisíc eur. Napodobeniny originálov môžu byť zdraviu škodlivé, a preto nie sú vhodné ako vianočné darčeky.

Výborná česko-slovenská spolupráca: Odhalili sme podvodníkov s DPH   (15. 12. 2021)

Výborná česko-slovenská spolupráca priniesla výsledky. Finančnej správe a kriminalistom zo Slovenska a Českej republiky sa podarilo odhaliť organizovanú skupinu podvodníkov s DPH s medzinárodným presahom. V rámci spoločnej akcie Spevák zadržali celkom 22 osôb vrátane hlavného organizátora a zaistili majetok v hodnote takmer 8 miliónov eur. Vyšetrovanie zatiaľ ukázalo, že podvodníci mali minimálne od januára 2018 do júna 2021 obrať oba štáty o viac ako 6,5 milióna eur na dani z pridanej hodnoty. Do reťazca bolo zapojených niekoľko desiatok firiem. Nejde pritom o jedinú spoločnú akciu, následne sa im podarilo odhaliť organizovanú skupinu obchodujúcu s pohonnými látkami.

Úroku z omeškania sa vyhnete, ak priznáte príjem z predaja nehnuteľnosti do konca februára 2022   (14. 12. 2021)

Fyzické osoby, ktoré nemajú oprávnenie na podnikanie, majú do konca februára 2022 čas na to, aby podali riadne alebo dodatočné daňové priznanie za obdobie kalendárnych rokov 2016 až 2020 k dani z príjmov z predaja či prevodu vlastníctva nehnuteľností. Finančná správa upustí od uloženia sankcie za oneskorené zaplatenie dane alebo podanie daňového priznania.

Zlikvidovali sme ďalší prepadnutý tovar   (14. 12. 2021)

Colný úrad Michalovce opäť likvidoval zadržaný tovar. V spaľovni skončil nelegálny tabak a cigarety a v čističke odpadových vôd alkohol. Celková hodnota zlikvidovaného tovaru predstavovala sumu 84 479,086 eur.

Agresívneho vodiča z Kysúc sa podarilo zastaviť až v Čechách   (10. 12. 2021)

O rušné chvíle na ceste sa žilinským príslušníkom finančnej správy postaral vodič z Kysúc, ktorý pred nimi unikal pod vplyvom alkoholu a omamných látok. Nebezpečnou jazdou počas prenasledovania okrem nich ohrozoval i okolie, pričom poškodil 2 služobné vozidlá a neskôr aj fyzicky na nich zaútočil. Viezol väčšie množstvo drog, pravdepodobne extázy.

Duálne doručovanie dokumentov končí   (10. 12. 2021)

Finančná správa upozorňuje daňovníkov, že 12. decembra ukončí duálne doručovanie elektronických úradných dokumentov (EÚD) za spotrebné dane. Po tomto dátume ich bude doručovať len do elektronickej schránky na Ústrednom portáli verejnej správy (ÚPVS). Doručovanie na Portál finančnej správy (PFS) končí.

Úspešný zásah KÚFS v Partizánskom a vo Vrábľoch   (09. 12. 2021)

Vyše 13 ton tabakovej suroviny, 29 miliónov kusov nelegálnych cigariet a tri zadržané osoby. Taký je výsledok najnovšej akcie Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v Partizánskom a vo Vrábľoch, v rámci ktorej sa podarilo odhaliť ďalšiu nelegálnu výrobňu cigariet. Predbežne vyčíslený únik na spotrebnej dani z tabaku a tabakových výrobkov sa vyšplhal na vyše 4,6 milióna eur.

Jednoduchšie vyhľadávanie v našich zoznamoch   (06. 12. 2021)

Finančná správa chce podnikateľom uľahčiť vyhľadávanie v informačných zoznamoch týkajúcich sa nahlásených bankových účtov. Po novom budú tieto údaje dostupné cez tzv. API rozhranie, ktorého produkčnú verziu spolu s testovacími vzorkami údajov bankových účtov finančná správa sprístupnila na svojom transparentnom OpenData portáli. Cieľom je pomôcť tvorcom ekonomických softvérov a klientom zjednodušiť často prácne vyhľadávanie v rozsiahlych „excelovských“ zoznamoch.

Kontroly ako prevencia   (03. 12. 2021)

Colný úrad Prešov za necelý druhý polrok roku 2021 pri svojej kontrolnej činnosti zistil viacero porušení zákona, za čo uložil pokuty. Zameral sa napríklad na kontrolu e-kasy, podarilo sa mu zaistiť aj niekoľko tisíc kusov falzifikátov v desiatkach tisíc eur.

Prepadnutý jantár sme odovzdali Puncovému úradu   (02. 12. 2021)

V prospech štátu prepadlo viac než 8 kilogramov jantáru. Colný úrad Michalovce ho už odovzdal (1.12.2021) Puncovému úradu SR. Ide o jantár zaistený v minulosti na východnej hranici.

Rok zmien na finančnej správe   (01. 12. 2021)

Finančná správa má za sebou rok pod vedením prezidenta Jiřího Žežulku. Podarilo sa mu uskutočniť niekoľko zmien, ktoré prispeli nielen k zlepšeniu a zefektívneniu výberu daní, ale aj k zníženiu nákladov, posilneniu vnútornej kontroly a prijatiu viacerých proklientskych opatrení, ktoré ľuďom uľahčujú plnenie si povinností voči štátu.

Preventívne zasielanie listov prinieslo štátu 2,5 milióna eur   (01. 12. 2021)

Minimálne náklady a 2,5-miliónový prínos pre štátny rozpočet. Takýto efekt priniesla preventívna akcia, v rámci ktorej finančná správa vo februári tohto roka zaslala takmer 13 tisíc daňovníkom listy, aby ich upozornila na povinnosť podať daňové priznanie k príjmu z predaja nehnuteľností a zaplatiť daň. Táto metóda sa ukázala ako efektívna a finančná správa v nej plánuje pokračovať. Okrem toho vláda schválila odpustenie úrokov tým, ktorí priznajú a zaplatia daň do konca februára 2022.

Drogy v krabičke od cigariet aj hracích kariet   (01. 12. 2021)

Pozornosť žilinských príslušníkov finančnej správy na ceste pritiahla nezvyčajná, spočiatku pomalá, neskôr divoká jazda vodiča osobného vozidla. U dvojčlennej posádky služobný pes vyňuchal drogy. Ďalšie zacítil pri kontrole poštovej zásielky z Veľkej Británie.