Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Najlepší výber DPH od vstupu do Európskej únie   (08. 04. 2022)

Slovensko je vo výbere dane z pridanej hodnoty (DPH) čoraz efektívnejšie. Podľa aktuálneho prvého odhadu finančnej správy dosiahla daňová medzera DPH vlani hodnotu 12,1 % a medziročne klesla o 4,7 percentuálneho bodu. Dostala sa tak na najnižšiu úroveň za ostatných 17 rokov. Pod tento vývoj sa podpísalo najmä zlepšenie boja proti podvodom, ale aj zlepšenie plnenia daňových povinností zo strany daňovníkov.

Aj humanitárna pomoc má svoje pravidlá   (05. 04. 2022)

Poskytovanie humanitárnej pomoci pre Ukrajinu má svoje pravidlá. Tovary, ktoré podliehajú zákazom a obmedzeniam sa môžu vyvážať iba na základe povolení príslušných orgánov (napr. lieky, výrobky obranného priemyslu a pod.) Odporúčame tiež dodržiavať definíciu humanitárnej pomoci na základe medzinárodného práva (Ženevské dohovory). Od toho sa následne odvíjajú aj povinnosti voči colným orgánom.

Akcia Kuriér odhalila ďalšie nelegálne cigarety   (01. 04. 2022)

Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) odhalil v Nitrianskom kraji ďalších pašerákov cigariet. V rámci akcie Kuriér zadržali kriminalisti FS až 42 osôb, z toho päť je v súčasnosti väzobne stíhaných. Predbežne vyčíslená škoda na úniku spotrebnej dane z tabakových výrobkov dosiahla 3,3 milióna eur.

V prevádzkach s občerstvením vydávali zákazníkom falošné doklady   (01. 04. 2022)

Žilinskí príslušníci finančnej správy zaistili v dvoch prevádzkach s občerstvením štyri registračné pokladnice. Časť pokladničných dokladov, ktoré na predajných miestach odovzdávali klientom, neprechádzala do evidencie registrovaných dokladov, čím dochádzalo ku kráteniu daní.

Posledný deň na podanie daňového priznania   (31. 03. 2022)

Na podanie daňového priznania k dani z príjmov ako aj zaplatenie dane za rok 2021 zostávajú posledné hodiny. Finančná správa zatiaľ prijala 725.100 daňových priznaní, čo predstavuje už viac 60 % z očakávaného počtu. Pre tých, ktorí si túto povinnosť nechali na posledný deň sú daňové úrady otvorené do 18.00 hod.. Konzultanti call centra sú na linkách do dnešnej polnoci, klientom pomáhajú aj v rámci online poradne.

Colný úrad Trenčín hľadá nových kolegov   (31. 03. 2022)

Colný úrad Trenčín oznamuje, že v dňoch 20.04.2022 – 26.04.2022 sa uskutočnia výberové konania na viaceré voľné pracovné pozície pre jeho pracoviská v Trenčíne. Dávame do pozornosti zverejnené informácie o voľných miestach, ktoré nájdete na portáli finančnej správy v časti Kariéra.

Posledné tri dni na podanie daňového priznania   (29. 03. 2022)

Daňovníkom vrátane dnešného dňa zostávajú posledné tri dni na podanie daňového priznania (DP) za rok 2021. Finančná správa je pre klientov nápomocná a okrem predĺžených úradných hodín na daňových úradoch a call centre bude od stredy 30. marca k dispozícii aj online poradňa. Naši konzultanti prostredníctvom Live Chatu pomôžu fyzickým osobám s vypĺňaním daňového priznania typu A ako aj s vypísaním oznámenia o predĺžení lehoty na podanie daňového priznania.

Daňové priznanie budete môcť v Petržalke podať aj z auta   (28. 03. 2022)

Daňové priznanie bude možné aj tento rok podať z auta. Preberanie formou „drive in“ bude daňovým subjektom k dispozícii na najfrekventovanejšom daňovom úrade v bratislavskej Petržalke v stredu 30. a vo štvrtok 31. marca. Počas posledných štyroch marcových dní sú posilnené kapacity aj na ostatných daňových úradoch po celom Slovensku a call centre finančnej správy.

Predlžujeme lehotu na zaslanie dotazníka ÚVHS   (28. 03. 2022)

Daňové subjekty majú viac času na zaslanie dotazníka zameraného na zmapovanie transakcií so závislými osobami. Úradu pre vybrané hospodárske subjekty (ÚVHS) ho môžu zaslať až do konca apríla tohto roka namiesto pôvodného termínu 28. marca 2022. Aj vďaka jeho vyplneniu bude môcť ÚVHS získať viac informácií vo vzťahu k problematike transferových cien.

Spolupráca finančnej správy a PPA sa prehĺbi   (25. 03. 2022)

Finančná správa a Pôdohospodárska platobná agentúra (PPA) budú výraznejšie spolupracovať. Obe strany sa k tomu zaviazali v Memorande o spolupráci, ktoré obe strany podpísali v piatok 25. marca. Táto spolupráca má do budúcnosti zamedziť napr. korupčným praktikám s dotáciami.

Pozor na uplatňovanie nezdaniteľnej časti na manžela/manželku   (24. 03. 2022)

Pri vypĺňaní daňového priznania k dani z príjmov za minulý rok je potrebné venovať zvýšenú pozornosť pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti základu dane (NZČD) na manžela, či manželku. Platí to najmä v prípadoch, ak daňovník počas roka poberal tzv. pandemický rodičovský príspevok. Za toto obdobie totiž nevzniká nárok na uplatnenie nezdaniteľnej časti základu dane na manžela, či manželku.

Už vyše 10 tisíc ton humanitárnej pomoci pre Ukrajinu   (24. 03. 2022)

Na Ukrajinu už bolo vyvezených viac ako 10 tisíc ton humanitárnej pomoci a z Ukrajiny prepravených tisícky zvierat do bezpečia na územie Slovenska. Vyplýva to z údajov na Open Data portáli, ktoré od vypuknutia vojenského konfliktu na Ukrajine zverejňuje finančná správa.

Predĺžené úradné hodiny   (22. 03. 2022)

Finančná správa vychádza v ústrety svojim klientom. Vzhľadom na to, že na konci marca sú už pravidelne vyťažené daňové úrady, predĺži finančná správa svoje úradné hodiny. K dispozícii bude v predĺžených prevádzkových hodinách klientom aj call centrum finančnej správy. Na podanie daňového priznania k dani z príjmov zostávajú už len približne dva týždne.

Záujemcovia si na tržnici mohli načierno kúpiť tabak   (22. 03. 2022)

Príslušníci finančnej správy na Orave za asistencie služobného psa našli na tržnici nelegálny tabak. Pre záujemcov, ktorí nepožadovali doklad o kúpe, ho majiteľ uchovával pod sedadlom dopravného prostriedku.

Prijali sme už takmer tretinu daňových priznaní   (21. 03. 2022)

Daňové priznanie k dani z príjmu za minulý rok už podalo 389.395 daňovníkov. V porovnaní s minulým rokom je nárast počtu podaných DP takmer štvornásobný. Daňovníkom na splnenie tejto povinnosti zostávajú necelé dva týždne.

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny na CÚ Trnava a PCÚ Trnava   (21. 03. 2022)

Colný úrad Trnava informuje podnikateľskú verejnosť, že dňa 22. marca 2022 v čase od 08:00 hod. do 11:00 hod. bude na Colnom úrade Trnava a Pobočke Colného úradu Trnava na adrese Piešťanská 3, 917 01 Trnava obmedzená prevádzka z dôvodu odstávky elektrickej energie. Dôsledkom tejto odstávky bude nefunkčnosť informačných systémov a pevných liniek. Dovolať sa bude možné v uvedenom čase na mobilné telefónne číslo stálej služby +421918 490 042.

Akcia Spartakus odhalila vyše 30 ton nelegálneho tabaku   (18. 03. 2022)

Vyše 30 ton nelegálneho tabaku, 10 zadržaných osôb a množstvo komponentov na výrobu cigariet bez platnej kontrolnej známky. Takýto výsledok priniesla rozsiahla akcia Spartakus, ktorú zrealizoval Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) v Bratislavskom, Nitrianskom a Trnavskom kraji. Odhalením nelegálnej výrobni cigariet sa ozbrojeným príslušníkom finančnej správy podarilo zamedziť možnej škode, ktorá by štátu mohla vzniknúť až do výšky 3,5 milióna eur.

Prvé oznámenia o novom indexe daňovej spoľahlivosti   (17. 03. 2022)

Finančná správa v týchto dňoch doručí daňovým subjektom prvé oznámenia o novom indexe daňovej spoľahlivosti. Celkovo rozpošle postupne viac ako 600 tisíc oznámení. Po novom bude hodnotenie daňových subjektov verejne dostupné (v zozname zverejnenom do 30.9.2022) a vzhľadom na úpravu kritérií aj transparentnejšie.

Prerušenie dodávky elektrickej energie na PCÚ Púchov - 18.03.2022   (17. 03. 2022)

Colný úrad Trenčín oznamuje, že 18. marca 2022 (piatok) v čase od 08:30 hod. do 16:30 hod. bude prerušená dodávka elektrickej energie na Pobočke colného úradu Púchov, so sídlom Svätoplukova 1462, 020 01 Púchov. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy, čo bude mať za následok nefunkčnosť všetkých počítačových systémov a telefonického spojenia.

Otvorením hraníc sa v minulom roku zvýšil podiel nezdanených tabakových výrobkov na Slovensku, najväčší podiel bol zaznamenaný vo Veľkých Kapušanoch   (16. 03. 2022)

Podiel nezdanených tabakových výrobkov na Slovensku sa v roku 2021 medziročne zvýšil a dosiahol úroveň 4,4%. Najväčšie zastúpenie nezdanených produktov bol zaznamenaný vo Veľkých Kapušanoch, Starej Ľubovni a Kráľovskom Chlmci, kde bez zaplatenia dane bola identifikovaná každá tretia škatuľka. Vyplýva to z každoročnej analýzy Empty Pack Survey, ktorú pre tabakový priemysel spracovala spoločnosť Nielsen