Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Uplynulá sezóna v páleniciach   (10. 08. 2023)

Za uplynulé výrobné obdobie, ktoré trvalo od 1.7.2022 do 30.6.2023, vyrobili pálenice určené na pestovateľské pálenie ovocia v Žilinskom kraji takmer 315 tis. l a. alkoholu. V domácom prostredí za rovnaký čas evidovaní súkromníci legálne vypálili len tesne nad 48 l a. destilátu.

Prerušenie dodávky elektrickej energie na PCÚ Bánovce nad Bebravou - 11.08.2023   (08. 08. 2023)

V piatok 11. augusta 2023 bude Pobočka colného úradu Bánovce nad Bebravou v čase od 07.00 do 16.00 hod. fungovať v obmedzenom režime. Dôvodom je vykonávanie plánovaných prác na zariadeniach elektrickej distribučnej sústavy.

Kupujeme falzifikáty parfumov?   (07. 08. 2023)

Počas minulého týždňa kontrolovala mobilná jednotka Colného úradu Košice na rýchlostnej ceste R4 pri obci Milhosť motorové vozidlá prichádzajúce z Maďarska na Slovensko. V jednej z dodávok objavila voňavú zásielku – 120 kusov parfumov, ktoré vykazovali znaky falzifikátov. Išlo o svetovo známe a najpredávanejšie značky spoločností Yves Saint Laurent, Hugo BOSS a CHANEL.

Nedajte sa nachytať na podvodný email   (04. 08. 2023)

Finančná správa opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Zasielajú im podvodný email, v ktorom ich informujú „že prešli daňovou kontrolou a musia si splniť daňové povinnosti“. Finančná správa takéto emaily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje neznámym adresátom.

Zaistený tabak zhorel v spaľovni   (04. 08. 2023)

Colný úrad Michalovce zlikvidoval zákonným spôsobom zaistený a prepadnutý tovar v hodnote viac ako 945 700 eur. V spaľovni skončili cigarety, tabaková surovina aj falzifikáty textilu a obuvi zaistené príslušníkmi finančnej správy pri výkone colného dohľadu a daňového dozoru.

Ani v letných mesiacoch kontroly „neutíchajú“   (03. 08. 2023)

Colný úrad Prešov v letných mesiacoch jún a júl 2023 pri svojej kontrolnej činnosti zistil viacero porušení zákona. Oproti rovnakému obdobiu v roku 2022 uložil v blokovom konaní o 23 % viac pokút a zaistil tovar v hodnote takmer 18 880 eur, čo je viac o 10 242 eur.

Daňoví exekútori vymohli pre štát už 157 miliónov eur   (03. 08. 2023)

Vďaka daňovým exekútorom do štátneho rozpočtu v prvom polroku tohto roka pritieklo spolu už 157 miliónov eur, čo medziročne predstavuje nárast o 20 miliónov eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila finančná správa na svojom OpenData portáli. Pod tieto výsledky sa podpisuje správne nastavená stratégia vymáhania.

Ukrytú strelnú zbraň objavil služobný pes   (02. 08. 2023)

Príslušníci finančnej správy (FS) využívajú pri svojej práci 50 služobných psov vycvičených na vyhľadávanie drog, tabaku a tabakových výrobkov, finančnej hotovosti a chránených druhov rastlín a živočíchov. Najnovšie k nim pribudol pomocník, ktorého úlohou je detekovať aj strelné zbrane. Zaznamenal svoj prvý záchyt pri kontrole vozidla na hraničnom priechode Čunovo.

Obnovená Daňová kobra už má rozpracované prípady za 22,6 milióna eur   (31. 07. 2023)

Finančná správa v spolupráci s políciou oživila pôvodný projekt Daňovej kobry. Zintenzívnenie výmeny informácií, zmena organizačnej štruktúry, ako aj lepšie prerozdelenie úloh prinášajú prvé výsledky. Od minulého roka sa Daňovej kobre podarilo doteraz rozpracovať takmer dve desiatky prípadov, ktoré by do štátneho rozpočtu mohli zachrániť 22,6 milióna eur.

Odhalené pašovanie jantáru   (28. 07. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce odhalili na colnom hraničnom priechode s Ukrajinou nelegálny dovoz jantáru. Nerasty v hodnote 42.000 eur boli ukryté v ukrajinskom autobuse pravidelnej linkovej dopravy smerujúcej na Slovensko v špeciálne vybudovanom úkryte.

Od 1. decembra 2023 začne fungovať systém CDS   (27. 07. 2023)

Od 1. decembra tohto roka pristupuje finančná správa k využívaniu Systému colných rozhodnutí (CDS) pre žiadosti a povolenia, ktoré sa uplatňujú na území Slovenskej republiky. Systém CDS je centrálny systém vyvinutý Európskou komisiou, ktorý má za úlohu harmonizovať procesy, ktoré sa týkajú žiadostí, vydávania rozhodnutí a správy rozhodnutí výlučne postupmi elektronického spracovania údajov.

Pomery na východnej hranici sa menia   (25. 07. 2023)

„Vieme sa nejako dohodnúť?“ Takéto praktiky už na príslušníkov finančnej správy, ktorí strážia východnú hranicu s Ukrajinou neplatia. Presvedčila sa o tom cestujúca z Ukrajiny, ktorá počas štandardnej colnej kontroly neváhala vytiahnuť peňaženku s cieľom obísť platné právne predpisy. Službukonajúci príslušník však jej návrh odmietol, danú situáciu nahlásil a cestujúcej súd v superrýchlom konaní uložil peňažný trest za prečin podplácania verejného činiteľa.

Podnikateľovi nevyšiel podvod so šteniatkami   (24. 07. 2023)

Slovenskému podnikateľovi nevyšiel podvod pri obchode so šteniatkami. Prišli mu naň kontrolóri finančnej správy. Vyrubili mu rozdiel dane v sume takmer 270 tisíc eur.

Odhalili sme nelegálnu prepravu včiel   (21. 07. 2023)

Príslušníci Colného úradu Michalovce majú za sebou nezvyčajný záchyt. Podarilo sa im odhaliť nelegálnu prepravu 2 664 živých včiel, ktoré mal vodič vo svojom vozidle v batožinovom priestore v kartónovej krabici. Nemal k nim ale žiadne sprievodné doklady ani veterinárne certifikáty.

Novinky v aplikácii VRP 2   (20. 07. 2023)

Finančná správa aktualizovala bezplatnú aplikáciu Virtuálna registračná pokladnica 2 (VRP 2) na evidenciu tržieb. Novinky sa týkajú ukladania použitých mailových adries do zariadenia pri posielaní dokladu mailom a vypnutia zaokrúhľovania pre typ položky - vrátené obaly, vrátenie tovaru, oprava ako aj ďalších menších vylepšení a opráv jej funkcionalít.

Na správne vypĺňanie colných vyhlásení sme upozornili aj softwarningom   (19. 07. 2023)

Finančná správa sa v praxi stretáva s viacerými chybami v niektorých odsekoch colného vyhlásenia (CV). Pripravila preto informačný materiál, ktorý pomôže deklarantom odstrániť ich, čím sa do budúcnosti vyhnú možnému predĺženiu colného konania a tým neskoršiemu prepusteniu tovaru príjemcovi. Na tieto skutočnosti upozornila deklarantov aj pomocou softwarningu.

Posilnenie východnej hranice   (18. 07. 2023)

Posilnenie výkonu činností na východnej hranici, koncentrácia na nové úlohy, zlepšenie služieb pre verejnosť, či pretrhnutie klientelistických väzieb. Takého zmeny prinesie spojenie Colného úradu Košice s Colným úradom Michalovce.

Na Orave likvidovali zhabaný alkohol   (14. 07. 2023)

Príslušníci finančnej správy z CÚ Žilina likvidovali zadržaný alkohol. Niektorý pochádzal z neznámeho zdroja, ďalšiemu chýbali platné kontrolné známky.

Podpora VRP 2 pre staršie verzie Androidov končí   (13. 07. 2023)

Bezplatná aplikácia VRP 2 na evidenciu tržieb, ktorú prevádzkuje finančná správa, nebude dostupná pre zariadenia s operačným systémom Android 5.0.x a nižšie. K ukončeniu podpory by malo dôjsť budúci mesiac. Dôvodom je postupné obmedzovanie podpory spoločnosťou Google. Finančná správa preto odporúča užívateľom, aby používali zariadenia s vyšším operačným systémom.

Do štátnej pokladnice odviedli 395 mil. eur   (12. 07. 2023)

Firmy zo Žilinského kraja za prvých šesť mesiacov tohto roka odviedli do štátnej pokladnice 395 miliónov eur. Sumu, v ktorej je zarátané clo, DPH z dovozu a spotrebné dane, vyčíslil žilinský colný úrad pričom zaznamenal 11 % medziročný nárast.