Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Dočasné obmedzenie na HP Vyšné Nemecké   (07. 07. 2021)

Prevádzka na hraničnom priechode Vyšné Nemecké je z dôvodu požiaru v časti osobnej dopravy dočasne obmedzená. Nákladná doprava funguje bez obmedzení. Ospravedlňujeme sa za vzniknuté prípadné komplikácie.

Prispeli sme do zbierky Múzea Na čiare   (07. 07. 2021)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce prispeli do zbierky Múzea Na čiare. Múzeu darovali staré uniformy, výstrojné súčasti aj vzorky predmetov použitých na pašovanie.

Takmer 31 tisíc colných vyhlásení cez e-commerce portál   (07. 07. 2021)

Nový portál finančnej správy na preclievanie zásielok s nízkou hodnotou e-commerce sa osvedčil a funguje bez problémov. Postupne zaznamenáva nárast počtu elektronických colných vyhlásení. Od jeho spustenia 1. júla tohto roka klienti podali 30.987 elektronických colných vyhlásení. Väčšinu zatiaľ tvoria vyhlásenia, ktoré podali prepravcovia.

Daňovníkov sme upozornili na nesprávny odpočet daňovej straty   (06. 07. 2021)

Pri podávaní daňových priznaní za rok 2019 niektorí daňovníci uviedli nesprávny odpočet daňovej straty. Finančná správa však bola ústretová a v rámci proklientskeho prístupu oslovila 126 daňových subjektov, aby si chybný odpočet opravili. Dodatočné daňové priznanie na základe upozornenia podalo 106 subjektov. Tento krok priniesol pozitíva pre štátny rozpočet, ocenili ho však aj samotní daňovníci.

1600 elektronických colných vyhlásení   (02. 07. 2021)

Prvý deň preclievania cez portál e-commerce dopadol úspešne. Nový portál spracoval len za prvý deň svojho fungovania vyše 1600 elektronických colných vyhlásení. Väčšinu tvorili vyhlásenia, ktoré podali prepravcovia. Nechýbali však ani podania fyzických osôb.

Skontrolujeme evidenciu tržieb v e-kase   (02. 07. 2021)

V najbližšom období opäť vyrazia do terénu kontrolóri finančnej správy. Zamerajú sa na kontroly e-kasy a vydávania pokladničných dokladov. Sústredia sa najmä na prevádzky, ktoré poskytujú služby zákazníkom akými sú napríklad ubytovacie a stravovacie služby. Kontrolám sa nevyhnú subjekty s podpriemernými tržbami. Podnikateľov o tejto aktivite informujeme vopred s cieľom, aby dbali na dodržiavanie zákona a vyhli sa možným sankciám.

Začali platiť nové e-commerce pravidlá   (01. 07. 2021)

Oddnes platia vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie. Do platnosti vstúpil projekt e-commerce. Zásielky z tretích krajín je tak potrebné povinne precliť. Pravidlá pre clo sa nemenia, kupujúci ho zaplatí až od hodnoty tovaru nad 150 eur. Ruší sa však oslobodenie od DPH, daň je potrebné zaplatiť pri každej zásielke z tretej krajiny. Cieľom e-commerce je vytvoriť spravodlivejšie podmienky na trhu a odstrániť narúšanie hospodárskej súťaže medzi predávajúcimi/dodávateľmi z Európskej únie a tretích štátov.

Posledný deň na podanie daňového priznania   (30. 06. 2021)

Dnes je posledný deň na podanie odloženého daňového priznania. Finančná správa vyšla svojim klientom v ústrety. Call centrum finančnej správy je daňovníkom k dispozícii až do polnoci. Vzhľadom na elektronizáciu podávania daňových priznaní daňové úrady nebudú mať predĺžené úradné hodiny.

Povinná registrácia dopravcov pri preprave tovaru cez Ukrajinu   (29. 06. 2021)

29.06.2021: Colný úrad Michalovce upozorňuje prepravcov tovaru na povinnosť registrácie nerezidentov prepravujúcich tovar cez územie Ukrajiny. Táto povinnosť vyplýva z nových ustanovení Colného kódexu Ukrajiny a je účinná od 1.7.2021.

Posledné dni na podanie daňového priznania   (28. 06. 2021)

Posledné tri dni zostávajú daňovníkom na podanie odloženého daňového priznania. Finančná správa očakáva do konca mesiaca asi 280 000 daňových priznaní. Ak klienti finančnej správy potrebujú pomoc, môžu sa obrátiť na naše call centrum, ktoré má v týchto dňoch predĺžené úradné hodiny.

Akcia „Vata“ na finančnej správe   (24. 06. 2021)

Finančnej správe záleží na transparentnosti. Poskytuje preto plnú súčinnosť orgánom činným v trestnom konaní pri vyšetrovaní podozrivých prípadov. Inak tomu nie je ani v prípade dnešného zásahu Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Policajného zboru SR v sídle finančnej správy. Celý zásah sa konal na podnet finančnej správy.

Projekt e-commerce tesne pre štartom   (24. 06. 2021)

Už o týždeň začnú platiť vo všetkých krajinách Európskej únie nové pravidlá pre preclievanie. Povinne sa budú preclievať všetky zásielky z tretích krajín a zruší sa aj oslobodenie od DPH. Kupujúci sa nemusia nových povinností obávať. Precliť zásielky do 150 eur bude možné prostredníctvom nového portálu finančnej správy e-commerce. Nový spôsob preclievania bude jednoduchý a rýchly. Klientom bude pomáhať aj Taxana či colné call centrum finančnej správy.

Predlžujeme úradné hodiny call centra   (23. 06. 2021)

Na podanie odloženého daňového priznania (DP) k dani z príjmov za zdaňovacie obdobie roku 2020 zostáva posledný týždeň. Daňové priznanie musia podať a daň zaplatiť tí, ktorí v marci tohto roka oznámili finančnej správe odklad. Finančná správa im podáva pomocnú ruku. Môžu využiť služby call centra finančnej správy, ktoré od 25. do 30. júna predlžuje úradné hodiny.

Očista vo vlastných radoch   (22. 06. 2021)

Porušovanie zákona sa nevypláca ani príslušníkom finančnej správy. Presvedčila sa o tom bývalá zamestnankyňa finančnej správy, ktorej pochybenie odhalila Sekcia inšpekcie a vnútornej kontroly finančnej správy. Zamestnankyňa Daňového úradu v Košiciach mala spáchať zločin zneužitia právomocí verejného činiteľa a zločin podvodu. Za tieto skutky sa spolu s ďalšou osobou dostala na príkaz sudcu do vyšetrovacej väzby.

Úspešná kontrolná akcia odpočtu DPH pri nehnuteľnostiach   (22. 06. 2021)

Finančná správa preverovala uplatňovanie odpočtu dane z pridanej hodnoty v súvislosti s obstaraním nehnuteľnosti. Kontrolóri finančnej správy vykonali miestne zisťovanie u 60 daňových subjektov, pričom porušenie zákona odhalili v 21 prípadoch. Touto kontrolnou akciou sme do štátneho rozpočtu priniesli takmer 389 tisíc eur.

Ukryté škatuľky cigariet colníci odhalili   (21. 06. 2021)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Bratislava zadržali viac ako tisíc škatuliek cigariet rôznych značiek. Našli ich pri kontrole vozidla s bulharským evidenčným číslom. Vodič však priznal len 150 spotrebiteľských balení cigariet (SBC). Zvyšné škatuľky colníci našli ukryté na rôznych miestach vo vozidle.

Odložené daňové priznania   (18. 06. 2021)

Koniec júna je opäť termínom na podanie daňového priznania. Túto povinnosť si bude musieť splniť 280.000 daňovníkov, ktorým zostáva už len týždeň a pol. Už 30. júna im totiž uplynie trojmesačný odklad na podanie daňového priznania a zaplatenie dane z príjmu.

Spoločná kontrolná akcia D1   (18. 06. 2021)

Príslušníci finančnej správy z trenčianskeho colného úradu v rámci spoločnej kontrolnej akcie skontrolovali desiatky áut. Výsledok kontrolnej akcie bol pozitívnym prekvapením. Uložené boli len 2 sankcie v minimálnej výške. Celkovo trenčianski prílušníci FS skontrolovali viac ako 160 motorových dopravných prostriedkov.

Oznámenie o prerušení distribúcie elektriny na PCÚ Senica a SCÚ Senica-centrála - 22.06.2021   (17. 06. 2021)

Colný úrad Trnava upozorňuje podnikateľskú verejnosť, že 22. júna 2021 v čase od 07:45 hod. do 16:15 hod. bude na Pobočke Colného úradu Senica a Stanici Colného úradu Senica – centrála na adrese Čáčovská cesta 1407/2, 905 01 Senica obmedzená prevádzka z dôvodu odstávky elektrickej energie.

Zatajili vypálený destilát   (17. 06. 2021)

Príslušníci finančnej správy zo žilinského Colného úradu odhalili u niekoľkých pestovateľov ovocia, že z páleníc prevzali viac vypáleného alkoholu za výhodnejších podmienok ako je povolený limit. Za prevyšujúce množstvo nad 43 l a. na jedno výrobné obdobie musia doplatiť daň.