Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Ako darovať 2 % z daní   (26. 03. 2024)

Daňovníci majú aj tento rok možnosť darovať 2 % zo svojich daní napr. neziskovým organizáciám, občianskym združeniam či nadáciám. Fyzické a právnické osoby, ktoré podávajú daňové priznanie, tak môžu urobiť priamo v daňovom priznaní.

Formulár pre CESOP zverejní finančná správa v apríli   (26. 03. 2024)

Elektronický formulár pre nahlasovanie údajov do Centrálneho elektronického systému platobných informácií (CESOP) zverejní finančná správa 4. apríla 2024 v katalógu formulárov na svojom portáli (PFS). Poskytovatelia platobných služieb majú do konca budúceho mesiaca povinnosť zaslať finančnej správe (FS) informácie o príjemcoch cezhraničných platieb, ktorí prijímajú štvrťročne viac ako 25 cezhraničných platieb.

Preprava pšenice cez územie SR je plne pod kontrolou colných orgánov   (25. 03. 2024)

Od začiatku kalendárneho roka v cestnej doprave vstúpilo na územie Slovenskej republiky 1 295 097 kg pšenice a v železničnej doprave 15 891 450 kg pšenice. Je vylúčené, aby sa cez slovensko-ukrajinskú hranicu prevážal tovar mimo colného dohľadu.

Marcový nápor na Call centrum vrcholí, FS predlžuje úradné hodiny   (22. 03. 2024)

Centrum podpory pre dane (Call centrum) finančnej správy je pripravené na nápor koncom marca, ktorý súvisí s podávaním daňových priznaní. Daňovníci môžu tento rok podať daňové priznanie až do 2. apríla (pokiaľ si podanie neodložia o tri resp. viac mesiacov). Záujem o informácie k podávaniu daňového priznania je tak, ako aj v minulých rokoch, veľký a s blížiacim sa termínom úmerne rastie. Finančná správa reaguje na tento zvýšený záujem predĺžením úradných hodín, dokonca 2. apríla budú zamestnanci Call centra k dispozícii až do polnoci.

V balíku z Izraela našli drogy   (22. 03. 2024)

Príslušníci finančnej správy na žilinskej vyclievacej pošte zachytili balík z Izraela, ktorý podľa popisu nachádzajúcom sa vnútri zásielky obsahoval lieky na liečbu ochorení a porúch štítnej žľazy. Okrem nich sa v zásielke našli aj tablety obsahujúce LSD, dovoz ktorých súvisí so spáchaním trestného činu.

FS sprístupnila kalendár výmeny komunikačných certifikátov   (21. 03. 2024)

FS zavádza proces zverejňovania informácií o plánovaných výmenách komunikačných certifikátov. Cieľom tohto procesu je zabezpečiť informovanosť verejnosti o nadchádzajúcej výmene certifikátov a zvýšiť tak jeho transparentnosť.

Zmeny v tlačivách k dani z príjmov   (20. 03. 2024)

Finančná správa prináša zoznam hlavných zmien v tlačivách k dani z príjmu. Týkajú sa bonusu na vyživované dieťa, bonusu na zaplatené úroky z poskytnutého úveru na bývanie, odpočtu daňovej straty, nezdaniteľnej časti základu dane a novinkou za zdaňovacie obdobie 2023 je možnosť uplatniť si daňový bonus zo zvýšenia zaplatenej splátky z úveru na bývanie. Vzory tlačív daňových priznaní určuje ministerstvo financií a sú zverejnené na jeho webovom sídle, ako aj na portáli FS s vyznačením dátumu uverejnenia.

Colný úrad Nitra je najlepším colným úradom za rok 2023   (19. 03. 2024)

Colný úrad Nitra získal najlepšie hodnotenie za rok 2023. Prezident finančnej správy Jozef Kiss slávnostne ocenil zamestnancov a odovzdal im putovný pohár pre najlepší colný úrad. Riaditeľ Colného úradu Nitra Tibor Kiac si prevzal diplom z rúk generálneho riaditeľa sekcie colnej Milana Jurčinu.

Na podanie daňového priznania zostáva 16 dní, tretina daňovníkov ho už podala   (18. 03. 2024)

Daňové priznanie k dani z príjmu za rok 2023 už podalo 385 tisíc daňovníkov. V porovnaní s minulým rokom je to o 17% viac za rovnaké obdobie. Napriek tomuto priaznivému číslu, zostáva daňovníkom už iba 16 dní na splnenie si tejto povinnosti.

Pozor na podvodný email, FS varuje občanov   (15. 03. 2024)

Finančná správa opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Ide o falošné upozornenie na omeškanie daňovej povinnosti. Mail obsahuje odkaz na falošné dokumenty, ktoré údajne majú obsahovať informácie o výške daňových nedoplatkov. Finančná správa takéto maily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje.

Obmedzenie prevádzky na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké - Užhorod v nákladnej doprave - 19. až 21.03.2024   (15. 03. 2024)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, pracovisko nákladná doprava, bude v dňoch 19. - 21.03.2024 čiastočne obmedzená prevádzka. Dôvodom je údržba cestných nápravových váh.

Preventívno-bezpečnostná akcia na hraničných priechodoch   (14. 03. 2024)

Na vybraných hraničných priechodoch (HP) s Maďarskom pri vstupe na územie Slovenska sa dnes uskutočnila preventívno-bezpečnostná akcia. Zúčastnili sa na nej príslušníci finančnej správy a policajných zložiek Policajného zboru. Skontrolovali 1 903 osôb, 64 autobusov a mikrobusov, 428 nákladných a 433 osobných motorových vozidiel.

Finančná správa mení správne poplatky a informuje ako ich správne zaplatiť   (14. 03. 2024)

Novelou zákona o správnych poplatkoch sa s účinnosťou od 1. apríla 2024 menia sadzby vybraných služieb poskytovaných finančnou správou (FS). Žiadosti o spoplatnené podanie je potrebné uhradiť v plnej výške v deň podania, najneskôr však do 31. marca 2024. Neuhradené správne poplatky do 31. marca 2024 už nie je potrebné platiť, ale FS po 1. apríli 2024 zašle subjektu výzvu na zaplatenie správneho poplatku s novou sadzbou sumy.

Daňové priznanie môžete podať aj mimo priestorov daňových úradov a aj z auta   (11. 03. 2024)

Finančná správa bude v tomto roku preberať daňové priznania aj v teréne mimo priestorov daňových úradov vo viacerých mestách Slovenska. Plní tak svoj záväzok smerom k primátorom, ktorých sa ich dotkla optimalizácia kontaktných miest daňových úradov. Zároveň vychádza v ústrety daňovým subjektom, keďže takto budú mať miesto na podanie daňového priznania bližšie.

FS sprístupnila subjektom kalkulačku na výpočet daňových preddavkov   (07. 03. 2024)

Od dnes je sprístupnená na portáli FS aktuálna daňová kalkulačka pre výpočet preddavkov na daň z príjmov fyzických a právnických osôb za rok 2024. Doplnením aktuálnych údajov z podaného daňového priznania za rok 2023 si na kalkulačke môžu daňové subjekty  prepočítať výšku preddavkov, ktoré budú platiť v roku 2024. Verejnosť má k dispozícii aktuálnu daňovú kalkulačku

Obmedzená premávka pre osobnú dopravu na slovensko-ukrajinskom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod   (05. 03. 2024)

Na slovensko–ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod, pracovisko osobná doprava, je na ukrajinskej strane hraničného priechodu od 04.03.2024 do odvolania dočasne presmerované vybavovanie osobnej dopravy na pracovisko nákladnej dopravy.

Pri kontrolnej akcii zachraňovali život   (04. 03. 2024)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava zaistili počas kontrolnej akcie na diaľničnom hraničnom priechode (DHP) Čunovo spolu 206 spotrebiteľských balení cigariet (SBC), 55 spotrebiteľských balení liehu (SBL) a tovar porušujúci práva duševného vlastníctva. Poskytli tiež prvú pomoc pri epileptickom záchvate pasažiera zaparkovaného osobného automobilu na parkovisku.

Pozor na falošné nápoje a sladkosti Pokémon   (01. 03. 2024)

Aj v potravinárskom priemysle sa vyskytujú falzifikáty. Tentokrát sa na trhu objavili falošné sýtené nápoje, džúsy a cukrovinky Pokémon. Odhalili ich ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava počas kontroly v predajniach v Trnave.

Priznanie príjmu z predaja nehnuteľností   (01. 03. 2024)

Finančná správa zašle v najbližších dňoch 5 700 daňovníkom listy, v ktorých ich upozorní na možnú povinnosť podať daňové priznanie a zaplatiť daň z príjmu z predaja nehnuteľnosti. Túto preventívnu akciu spúšťa už po štvrtýkrát, nakoľko predošlé priniesli do štátneho rozpočtu 29 miliónov eur.

FS od 1. marca 2024 v plnom rozsahu využíva elektronický systém PoUS   (29. 02. 2024)

Od 1. marca 2024 finančná správa pristupuje k používaniu Systému pre projekt PoUS – Dôkaz o statuse Únie podľa CKÚ pre dôkazy o statuse tovaru Únie T2L/T2LF, ktoré sa v podmienkach Slovenskej republiky vypĺňajú podľa prílohy B Delegovaného nariadenia Komisie (EÚ) 2015/2446 z 28. júla 2015, ktorým sa dopĺňa nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013, pokiaľ ide o podrobné pravidlá, ktorými sa bližšie určujú niektoré ustanovenia Colného kódexu Únie a zároveň podľa prílohy B Vykonávacieho nariadenia Komisie (EÚ) 2015/2447 z 24. novembra 2015, ktorým sa stanovujú podrobné pravidlá vykonávania určitých ustanovení nariadenia Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 952/2013, ktorým sa ustanovuje Colný kódex Únie.