Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Finančná správa prehĺbi spolupráci s elitnými vojakmi   (20. 09. 2023)

Finančná správa bude užšie spolupracovať s 5. plukom špeciálneho určenia v oblasti vzdelávania a výcviku. Obe strany sa k tomu zaviazali v rámci Dohody o spolupráci, ktorú v utorok podpísal prezident finančnej správy Jiří Žežulka a veliteľ Síl pre špeciálne operácie OS SR brigádny generál Jaroslav Krám.

Falošné kabelky za vyše stotisíc eur   (20. 09. 2023)

Falošné kabelky svetovej značky za vyše 100 000 eur zaistili ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava. Majiteľ ich ponúkal na predaj v jednej z predajní v Galante.

Riečne raky v osobnej batožine   (19. 09. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice našli cez víkend na slovensko-maďarskom hraničnom priechode Milhosť v batožinovom priestore dodávky 85 kusov živých rakov. Raky riečne, ktorých spoločenská hodnota presahuje 17.000 eur, boli na územie Európskej únie nelegálne dovezené cez ukrajinsko-rumunskú hranicu.

Deň colníkov 2023 už o takmer týždeň   (14. 09. 2023)

V sobotu 23.09.2023 od 11.00 do 17.00 hod. na Námestí Slovenského národného povstania v Banskej Bystrici budú môcť návštevníci detailne spoznať prácu finančnej správy. Široká verejnosť bude mať možnosť osobne si pozrieť kynologické ukážky, historické zbrane a uniformy, rozličné falzifikáty, ale i chránené druhy rastlín a živočíchov. Bohatý program je pripravený aj pre deti.

Náš OpenData portál už spĺňa európske štandardy   (14. 09. 2023)

OpenData portál finančnej správy (FS) už spĺňa kritériá na poskytovanie otvorených údajov v európskej kvalite. Finančná správa totiž implementovala štandard DCAT (Data Catalog Vocabulary) vo verzii DCAT-AP-SK 2.0 do katalógu datasetov. Okrem toho na základe podnetov od verejnosti pridala ďalšie informačné zoznamy do API rozhrania. Takýmto spôsobom prostredníctvom široko používaného openAPI poskytuje napr. aj informácie o pridelenom indexe daňovej spoľahlivosti.

Pripravili sme informačný materiál k preukazovaniu konečného príjemcu príjmu   (12. 09. 2023)

Finančná správa pripravila pre daňové subjekty užitočnú pomôcku, aby v praxi vedeli preukazovať osobu konečného príjemcu príjmu na základe zákona o dani z príjmov. K tejto problematike totiž finančná správa dostáva množstvo otázok a preto verí, že daňovým subjektom pomôže zorientovať sa v tejto problematike. Materiál je zverejnený na portáli finančnej správy.

Nová služba FS Drive   (06. 09. 2023)

Finančná správa spustila nový inovatívny nástroj na bezpečný prenos dát- službu FS Drive. Prostredníctvom tohto nového nástroja môžu daňové subjekty posielať rozsiahle súbory bez toho, aby ich museli predkladať finančnej správe prostredníctvom USB kľúčov, externých diskov alebo prostredníctvom rôznych neoverených aplikácií. Týka sa to najmä prípadov daňovej kontroly. Nová aplikácia však nenahrádza povinnú elektronickú komunikáciu daňových subjektov s finančnou správou.

Nedajte sa zlákať nízkou cenou značkových vecí   (05. 09. 2023)

Príslušníci finančnej správy na vyclievacej pošte v Žiline zadržali zásielky s falzifikátmi športovej obuvi a koženého opaska z Číny. Tovar si objednal Žilinčan, ktorého zrejme zlákala nízka cena výrobkov.

Likvidácia zhabaného liehu, ktorý prepadol v prospech štátu   (28. 08. 2023)

Colný úrad Prešov v čističke odpadových vôd v Petrovanoch pri Prešove, zničil takmer 834 litrov liehovín v rôznych spotrebiteľských baleniach, ktoré sa stali majetkom štátu. Liehoviny colný úrad zabezpečil pri výkone svojej činnosti. Časť z nich bola zhabaná v rámci daňového exekučného konania.

„Akčné“ leto bratislavských colníkov   (25. 08. 2023)

Príslušníci finančnej správy zo Stanice Colného úradu (SCÚ) Bratislava zaznamenali počas týchto letných mesiacov 11 záchytov tabaku a tabakových výrobkov a 6 prípadov zaistenia spotrebiteľských balení liehu. V troch prípadoch riešili podozrenie z porušovania práva duševného vlastníctva. Na diaľničnom hraničnom priechode (DHP) Čunovo našli s pomocou služobného psa pri kontrole vozidla aj ukrytú strelnú zbraň.

„Druhá šanca“ pri porušení zákona   (17. 08. 2023)

Finančná správa pracuje na novom proklientskom opatrení. Už od budúceho roka do platnosti vstúpi nová legislatívna zmena, ktorá pre daňové subjekty zavedie tzv. inštitút druhej šance pri ukladaní pokút. Znamená to, že daňové úrady im najskôr zašlú upozornenie na neplnenie si daňovej povinnosti namiesto okamžitého sankcionovania.

Rozpočet plníme aj vďaka preventívnym kontrolám   (16. 08. 2023)

Preventívne pôsobenie finančnej správy na daňovníkov prináša výsledky. Počet prípadov daňových subjektov, ktoré si nesprávne uplatnili zníženú sadzbu dane z príjmov právnických osôb (DPPO) vo výške 15 % klesol o polovicu. Ukázali to výsledky preverovania, ktoré realizuje finančná správa (FS). Vďaka týmto krokom sa FS podarilo do štátneho rozpočtu dodatočne získať 1,1 milióna eur.

Nová verzia KV DPH je dostupná už od 1. júla 2023   (16. 08. 2023)

Od 1. júla 2023 je na portáli finančnej správy zverejnená nová verzia kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty (KV DPH). Dôvodom je zavedenie zníženej sadzby DPH na 5 % zo základu dane, ktorá má prispieť k zlepšeniu prostredia na výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania.

Tretí sektor môže očakávať rekordnú podporu   (11. 08. 2023)

Finančná správa poukázala už viac ako 72 miliónov eur na účty neziskových organizácií, nadácií či občianskych združení. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bolo spracovaných o 60 000 viac vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov. Na účty prijímateľov prišla v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2022 suma vyššia o približne 6 miliónov eur.

Kontroly e-kasy pomáhajú rastu tržieb   (10. 08. 2023)

Finančná správa pravidelne vykonáva kontroly zamerané na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Len v prvom polroku tohto roka bolo celkovo preverených 2940 pokladníc formou kontrolných nákupov a online monitorovania. Tieto kontroly majú aj preventívny efekt. Svedčí o tom rast evidovaných tržieb v prevádzkach po tom ako ich navštívili kontrolóri finančnej správy.

Prerušenie prevádzky na HP Vyšné Nemecké - Užhorod (15.08.2023)   (10. 08. 2023)

Na slovensko-ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod bude dňa 15.08.2023 v osobnej aj nákladnej doprave v oboch smeroch dočasne prerušená prevádzka.

Uplynulá sezóna v páleniciach   (10. 08. 2023)

Za uplynulé výrobné obdobie, ktoré trvalo od 1.7.2022 do 30.6.2023, vyrobili pálenice určené na pestovateľské pálenie ovocia v Žilinskom kraji takmer 315 tis. l a. alkoholu. V domácom prostredí za rovnaký čas evidovaní súkromníci legálne vypálili len tesne nad 48 l a. destilátu.

Prerušenie dodávky elektrickej energie na PCÚ Bánovce nad Bebravou - 11.08.2023   (08. 08. 2023)

V piatok 11. augusta 2023 bude Pobočka colného úradu Bánovce nad Bebravou v čase od 07.00 do 16.00 hod. fungovať v obmedzenom režime. Dôvodom je vykonávanie plánovaných prác na zariadeniach elektrickej distribučnej sústavy.

Kupujeme falzifikáty parfumov?   (07. 08. 2023)

Počas minulého týždňa kontrolovala mobilná jednotka Colného úradu Košice na rýchlostnej ceste R4 pri obci Milhosť motorové vozidlá prichádzajúce z Maďarska na Slovensko. V jednej z dodávok objavila voňavú zásielku – 120 kusov parfumov, ktoré vykazovali znaky falzifikátov. Išlo o svetovo známe a najpredávanejšie značky spoločností Yves Saint Laurent, Hugo BOSS a CHANEL.

Nedajte sa nachytať na podvodný email   (04. 08. 2023)

Finančná správa opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Zasielajú im podvodný email, v ktorom ich informujú „že prešli daňovou kontrolou a musia si splniť daňové povinnosti“. Finančná správa takéto emaily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje neznámym adresátom.