Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Nový trend v pašovaní na východnej hranici – zakázané prípravky na ochranu rastlín   (16. 06. 2021)

16.06.2021: Príslušníci finančnej správy z Pobočky colného úradu Vyšné Nemecké odhalili ďalší pokus o nezákonný dovoz chemických prípravkov na ochranu rastlín. V šiestich plastových kanistroch bez etikiet či akéhokoľvek iného označenia sa nachádzalo 30 litrov neznámej tekutiny so zápachom po chemikáliách.

Pozor na to čo si dovážate z Ukrajiny   (15. 06. 2021)

Začína sa letná turistická sezóna a cestovanie je opäť v kurze. Pri návšteve našich východných susedov však nezabúdajte, že aj cezhraničná nákupná turistika podlieha prísnym pravidlám. V opačnom prípade by sa výlet na Ukrajinu nemusel vyplatiť. Na niektoré druhy dovážaného tovaru v batožine sa totiž vzťahujú zákazy a obmedzenia, alebo množstevné limity.

Prerušenie dodávky elektrickej energie   (15. 06. 2021)

Colný úrad Trenčín oznamuje, že dňa 16. júna 2021 (streda) v čase od 07:30 hod. do 16:30 hod. bude prerušená dodávka elektrickej energie na Pobočke colného úradu Púchov, so sídlom Svätoplukova 1462, 020 01 Púchov. Dôvodom sú plánované práce na zariadeniach distribučnej sústavy, čo bude mať za následok nefunkčnosť všetkých počítačových systémov a telefonického spojenia.

Bratislavskí colníci sú vyťažení zásielkami z Veľkej Británie   (14. 06. 2021)

Zásielky z Veľkej Británie, ktorá už od januára nie je súčasťou EÚ, sa podieľajú na zvyšujúcom sa počte colných vyhlásení. Colný úrad (CÚ) Bratislava za prvých päť mesiacov tohto roka prerokoval viac ako 68 % všetkých zásielok prichádzajúcich z tejto tretej krajiny na Slovensko.

Tržby e-kasy sa vracajú na úroveň spred pandémie   (11. 06. 2021)

Výrazne zlepšujúca sa situácia a postupné uvoľnenie opatrení sa prejavuje už aj v tržbách. Najlepšie sa darí maloobchodu, hodnoty spred pandémie však postupne dobiehajú aj osobné služby či reštaurácie. Najpomalší rast zaznamenávajú ubytovacie služby. Vyplýva to z najnovších údajov finančnej správy zo systému e-kasa.

Zadržali sme nelegálnych obchodníkov s minerálnym olejom   (10. 06. 2021)

Tisíce litrov minerálneho oleja a tri zadržané osoby. Toto je výsledok najnovšej akcie finančnej správy s krycím názvom Amanda. Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) rozložil skupinu páchateľov, ktorí nelegálne obchodovali s minerálnym olejom. Páchaním protiprávnej činnosti mala vzniknúť štátu škoda vo výške takmer 80 tisíc eur.

Sprístupnili sme verejnú zónu e-commerce portálu   (08. 06. 2021)

Finančná správa sprístupnila nový portál e-commerce. Slúžiť bude od 1. júla na preclievanie zásielok z krajín mimo Európskej únie s hodnotou tovaru do 150 eur. Klienti sa tak môžu oboznámiť s verejnou zónou nového portálu na preclievanie. Privátnu zónu, v ktorej budú klienti preclievať svoj tovar, finančná správa sprístupní do konca júna.

V Maťovciach sme opäť zadržali pašované cigarety   (07. 06. 2021)

Príslušníci finančnej správy odhalili ďalší pokus o prepašovanie cigariet po širokorozchodnej železničnej trati v Maťovciach. Až 80 800 kusov cigariet bolo ukrytých pod nákladom železnej rudy, pričom ako prikrývka boli použité aj železné platne. Podarilo sa im tak zabrániť možnému únik na cle a daniach vo výške viac ako 13 tisíc eur. Ide pritom už o druhý takýto záchyt príslušníkov FS v poslednom období na hraničnom priechode Maťovce.

Záchyty „fejkov“   (07. 06. 2021)

Viac ako dvadsať záchytov tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva zaznamenali v prvom štvrťroku tohto roku príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava. Výška škody predstavuje tisícky eur.

Daňový bonus na dieťa si v roku 2019 neoprávnene uplatnilo 7376 rodičov   (03. 06. 2021)

Daňový bonus na dieťa si za rok 2019 neoprávnene uplatnilo 7376 rodičov. Štát tak ukrátili takmer o 2 milióny eur. Vyplýva to z odhadu finančnej správy, ktorá sa zameriava aj na výpadok v tejto oblasti.

V Nitre sme zachytili takmer 4,5 milióna kusov pašovaných cigariet   (02. 06. 2021)

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra zaistili takmer 4,5 milióna kusov cigariet. Podarilo sa im to vďaka kontrolnej akcii na úseku rýchlostnej cesty R1. K tovaru navyše neboli predložené žiadne doklady a chýbali aj úradné postupy, ktoré preprava takéhoto druhu tovaru zahŕňa. Podarilo sa im tak zamedziť možnému úniku na spotrebnej dani vo výške približne 540 tisíc eur.

Všetko o e-commerce na jednom mieste   (01. 06. 2021)

: Finančná správa (FS) podáva pomocnú ruku svojim klientom a oddnes spustila špeciálnu podstránku k projektu e-commerce. Ide o nové pravidlá preclievania zásielok z tretích krajín, ktoré začnú platiť od 1. júla vo všetkých členských krajinách Európskej únie. Klienti na novej podstránke nájdu detailné informácie o novom preclievaní.

Viacero úspešných záchytov na východnej hranici   (31. 05. 2021)

Nielen cigarety a alkohol, ale aj jantár či predmety historickej hodnoty. Aj takýto tovar sa pokúšajú prepašovať ľudia cez hranicu. Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce v uplynulom týždni zaznamenali až 19 prípadov porušení colných a daňových predpisov. Podarilo sa im tak zabrániť nielen možnému úniku na cle a daniach, ale zároveň prispeli aj k ochrane spotrebiteľov a vnútorného trhu.

Stopli sme zásielku bižutérie, ktorá obsahovala nebezpečné ťažké kovy   (28. 05. 2021)

: Príslušníci finančnej správy stopli balík zo Singapuru, v ktorom sa nachádzalo 178 kusov viacerých druhov šperkov. Dôvodom boli prekročené hodnoty nebezpečných ťažkých kovov, ktoré v nich namerali pomocou röntgenového spektrometra. Keby sa dovážaná bižutéria dostala na trh, pre spotrebiteľov by jej používanie predstavovalo zdravotné riziko.

Státisíce pašovaných cigariet v nákladnom vlaku   (27. 05. 2021)

Príslušníci finančnej správy majú za sebou ďalší úspešný záchyt. Na širokorozchodnej trati v Maťovciach odhalili vyše 300 tisíc kusov pašovaných cigariet ukrytých pod nákladom železnej rudy v železničných vagónoch. Podarilo sa im tak zabrániť možnému únik na cle a daniach vo výške viac ako 56 tisíc eur.

Pozor na prevoz finančnej hotovosti   (27. 05. 2021)

Dva prípady prevozu väčšej sumy finančných prostriedkov riešili tento týždeň príslušníci finančnej správy na Pobočke Colného úradu Bratislava Letisko – Cestovný styk. Cestujúci z Kyjeva po pristátí na letisku M. R. Štefánika neohlásili pri vstupe na územie EÚ hraničnému colnému úradu, že prevážajú hotovosť v hodnote 10 tisíc eur.

Ukrajinec sa pokúsil prepašovať marihuanu   (24. 05. 2021)

Namiesto vitamínov droga. Príslušníkom finančnej správy sa podarilo počas víkendu zabrániť pokusu prepašovať marihuanu cez slovensko-ukrajinskú hranicu. Počas štandardnej colnej kontroly zadržali občana ukrajinskej národnosti, ktorý mal pri sebe dve plastové tuby označené ako Vitamín C a Calcium Excel. Namiesto vitamínov však obsahovali 36 gramov marihuany.

Platiť treba nielen včas, ale aj správne   (24. 05. 2021)

Nepríjemnostiam alebo prípadnému vymáhaniu nedoplatku sa vyhnete, ak bude vaša platba za colný dlh alebo daňový nedoplatok jednoznačne identifikovaná. Colný úrad Trenčín totiž v poslednom období zaznamenal, najmä u veľkých spoločností, platenie viacerých colných dlhov alebo daňových nedoplatkov jednou súhrnnou platbou. Je to nežiadúci jav, ktorý môže v konečnom dôsledku viesť až k zbytočnému začatiu vymáhacieho konania.

Prerušenie sieťového pripojenia na pobočke Colného úradu Prešov   (24. 05. 2021)

Na pobočke Colného úradu Prešov bude dňa 24.05.2021 obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia sieťového pripojenia. Výkon práce tak bude obmedzený.

Prísnejšie pravidlá pre hotovosť   (20. 05. 2021)

Kontrola peňažnej hotovosti sa od 3. júna sprísni. Po novom bude potrebné predložiť oznámenie o prevoze aj pri zasielaní peňazí poštou či nákladnou dopravou z Európskej únie do tretích krajín alebo opačne. Hlásenie o odosielateľovi, príjemcovi, pôvode peňazí či o ich pravdepodobnom použití má odosielateľ alebo príjemca doručiť finančnej správe do 30 dní. Pri podozrení, že majú súvis so spáchaním trestného činu, ich bude môcť finančná správa zadržať.