Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Falzifikáty drogistického tovaru   (06. 06. 2023)

Takmer 300 falzifikátov drogérie zaistili ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Trnava. Išlo o pracie prášky, pracie gély, šampóny a čistiace prostriedky, ktoré boli ponúkané na predaj prostredníctvom sociálnych sietí.

Kontrola s výsledkami   (31. 05. 2023)

Viacero priestupkov voči colným predpisom zaznamenali počas májových kontrolných akcií príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava. Zachytili 200 spotrebiteľských balení cigariet (SBC) bez kontrolnej známky a 107 fliaš alkoholu, ktoré takisto nemali kontrolné známky alebo boli označené moldavskou kontrolnou známkou. Predbežný únik na spotrebnej dani bol vyčíslený na takmer 1 000 eur.

POS terminály u daňových exekútorov fungujú   (30. 05. 2023)

Finančná správa v snahe uľahčiť dlžníkom úhradu nedoplatku vybavila svojich daňových exekútorov POS terminálmi. Občania tak rýchlejšie dokážu vyrovnať svoje podlžnosti. Podmienkou pre úhradu nedoplatku takýmto spôsobom je celková evidovaná výška nedoplatku presahujúca 170 eur. Samotná výška úhrady môže byť samozrejme aj nižšia, tzn. pod touto hranicou. Ku koncu mája tohto roka bolo touto formou úhrady zrealizovaných 320 platieb v celkovej sume 304 767 eur.

Obchádzať systém e-kasa sa nevypláca   (23. 05. 2023)

Podvádzať štát sa nevypláca. Presvedčil sa o tom majiteľ reštaurácií v Nitrianskom kraji, v ktorých zákazníkom vydávali falošné pokladničné doklady. Na tieto podvody im prišli kontrolóri finančnej správy. Prevádzky monitorovali už dlhšie a celkovo v rámci kontrolnej akcie zabezpečili až 19 pokladníc.

Na žilinskej pošte zaistili vzácnu rastlinu   (23. 05. 2023)

Na žilinskej vyclievacej pošte zaistili príslušníci finančnej správy balík z Thajska so vzácnou rastlinou, ktorej dovoz je zakázaný. Umiestnili ju do špeciálnej botanickej záhrady pre dreviny, kde sa o ňu starajú odborníci.

V Maťovciach sme zadržali pašované cigarety   (22. 05. 2023)

Príslušníci finančnej správy odhalili ďalší pokus nezákonného dovozu cigariet po širokorozchodnej železničnej trati v Maťovciach. Spolu 720 000 kusov cigariet bolo ukrytých pod nákladom prepravovaného tovaru.

Kontrolóri neplnia rozpočet len daňovou kontrolou   (19. 05. 2023)

Dôsledná komunikácia s daňovým subjektom a správne nastavenie transferových cien. Aj týmto spôsobom vie finančná správa získať do štátneho rozpočtu nezanedbateľné sumy. Dôkazom toho je aj prípad daňového subjektu, ktorý vďaka úprave transferových cien dodatočne priznal a zaplatil daň v celkovej výške 2,4 milióna eur.

Z úradnej moci sme zaregistrovali už vyše 29-tisíc subjektov   (17. 05. 2023)

Už vyše 29- tisíc daňovníkom finančná správa od začiatku tohto roka uľahčila registráciu na daň z príjmov. Nemuseli ju totiž podávať sami, ale správca dane ich zaregistroval z úradnej moci a bez potrebných tzv. „papierovačiek“. Jedinou podmienkou je ich zápis v Živnostenskom registri alebo Obchodnom registri.

Nelegálny biznis s cigaretami za vyše 782 tisíc eur   (12. 05. 2023)

Viac ako 6 miliónov kusov nelegálnych cigariet a škoda štátu viac ako 782 tisíc eur. Takýto nelegálny biznis s cigaretami sa podarilo odhaliť Kriminálnemu úradu finančnej správy (KÚFS) vďaka akcii pod krycím názvom Fešák. Obvinenie bolo vznesené 6 osobám tvoriacim organizovanú skupinu, ktorým v prípade dokázania viny hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov, pričom trestná sadzba môže byť vyššia až o jednu tretinu.

Monitorovanie dopravných prostriedkov   (11. 05. 2023)

Mobilné hliadky ozbrojených príslušníkov finančnej správy majú aj štvornohých pomocníkov, ktorí svojim výcvikom a pod vedením skúsených psovodov dokážu neomylne označiť a objaviť nelegálne prepravovaný tovar. Stalo sa tak vo viacerých prípadoch, ktoré tento týždeň odhalili príslušníci Colného úradu Nitra.

Ukončenie podpory VRP 2 pre zariadenia s Androidom starším ako 5.0.2   (11. 05. 2023)

Aplikácia VRP 2 na evidenciu tržieb bude od júla tohto roka dostupná len pre zariadenia s vyšším operačným systémom Android ako 5.0. Od tohto mesiaca tak nebude možné nainštalovať si aktualizovanú verziu aplikácie na zariadenia so starším Androidom. Dôvodom je postupné obmedzovanie podpory spoločnosťou Google. Táto zmena podnikateľov výrazne nezasiahne, nakoľko už v súčasnosti väčšina z nich pracuje so zariadeniami s novším operačným systémom Android.

Finančná správa vrátila preplatky na daniach   (10. 05. 2023)

Finančná správa spracovala 420.391 žiadostí o vrátenie preplatkov na daniach a poukázanie daňového bonusu. Všetky žiadosti boli vybavené a finančné prostriedky v sume 463.565.484 eur budú daňovníkom poukázané v zákonnom stanovenej lehote do 10. mája tohto roka.

Tašky plné cigariet schovávali vo vlaku   (05. 05. 2023)

Takmer 1 800 spotrebiteľských balení cigariet (SBC), ktorých majitelia nevedeli vysvetliť ich nadobudnutie, objavili príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava pri kontrole cestujúcich z vlaku prichádzajúceho na bratislavskú Hlavnú stanicu z Dunajskej Stredy. Pri ich odhalení pomáhali psy vycvičené na vyhľadávanie tabaku a tabakových výrobkov.

Tabakové výrobky v predaji s neplatným označením   (03. 05. 2023)

V predajni s tabakovými výrobkami v Poprade Colný úrad Prešov v sobotu 29.04.2023 zabezpečil 130 kusov spotrebiteľských balení cigariet (2 600 cigariet), ktoré boli označené neplatnou kontrolnou známkou. Kontrolné známky na cigaretách boli so znakom pre platnosť sadzby dane „I“. Predaj takýchto cigariet bol možný do 31.03.2023. Po tomto dátume sa takto označené spotrebiteľské balenie cigariet považuje za neoznačené.

Psy odhalili úkryt na toalete   (02. 05. 2023)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu (CÚ) Bratislava hliadkovali na hraničnom priechode (HP) Čunovo v smere do Maďarska. Za prítomnosti dvoch služobných psov sa zamerali na kontrolu nelegálnej prepravy tabaku a tabakových výrobkov. Snaha nebola márna. Pomocníci vycvičení na vyhľadávanie tohto druhu tovaru objavili v úkryte autobusu 1 600 ks cigariet bez kontrolnej známky.

Nitrianski colníci poskytli bezodplatne tovar na charitu   (02. 05. 2023)

Colný úrad Nitra poskytol bezodplatne 702 kusov drevených paliet charitatívnej organizácii. Použije ich v zimných mesiacoch na vykurovanie priestorov pre ľudí bez domova a sociálne odkázaným občanom v zriadenom útulku. Takto ušetria časť finančných prostriedkov potrebných na ich prospešnú činnosť.

Index daňovej spoľahlivosti je už verejný   (28. 04. 2023)

Finančná správa na svojom webe zverejnila zoznam daňových subjektov s prideleným hodnotením v rámci indexu daňovej spoľahlivosti. Hodnotenie je prehľadné a daňovníci tak vďaka tomuto nástroju budú mať napr. prehľad ako si plní svoje povinnosti voči štátu ich obchodný partner. Zoznam bude dynamický, priebežne aktualizovaný, ak dôjde k zmene právoplatne prideleného indexu , resp. daňový subjekt zanikne.

Cigarety ukryl vo výfuku aj v ponožkách   (26. 04. 2023)

V prvom štvrťroku 2023 príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce zaznamenali už 788 prípadov porušení právnych predpisov. V 534 prípadoch boli uložené blokové pokuty vo výške viac ako 36 300 eur a v prípadoch riešených v správnom konaní boli uložené sankcie vo výške viac ako 5 300 eur.

Márny pokus o daňový podvod   (24. 04. 2023)

O tom, že podvádzať štát sa nevypláca sa opäť raz presvedčil daňový subjekt zaoberajúci sa chovom a predajom hydiny. Daňoví kontrolóri finančnej správy si posvietili na jeho nákupy krmiva a odhalili podozrivý obchodný reťazec firiem, vďaka ktorým si chcel nezákonne nárokovať na odpočítanie dane. Daňová kontrola odhalila nálezy za takmer 5 miliónov eur.

Výbuch nelegálnej pálenice skončil zranením   (21. 04. 2023)

Pálenie alkoholu načierno sa nevyplatilo mužovi v okrese Vranov nad Topľou. Nielenže tento prečin preverujú príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy, ale skončil aj v nemocnici s ťažkými popáleninami po tom, ako ho zasiahol výbuch podomácky vyrobeného destilačného zariadenia.