Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Colný úrad Prešov v plnom nasadení   (22. 07. 2022)

Colný úrad Prešov v rámci vykonávaných činností v prvom polroku 2022 pracoval v plnom nasadení. Kontrolná činnosť colného úradu zaznamenala v porovnaní s druhým polrokom 2021 nárast porušení zákona. Colný úrad čelil aj novým výzvam.

Firmy odviedli na daniach viac   (20. 07. 2022)

Za minulý rok odviedli firmy do štátneho rozpočtu daň vo výške 3,2 miliardy eur. V porovnaní s rokmi 2020 a 2019 ide o nárast na úrovni pol miliardy eur, teda 18,2 %. Najviac sa vlani darilo priemyselným spoločnostiam, veľkoobchodu, maloobchodu, finančným či poisťovacím firmám. Finančná správa očakáva ešte nárast dane z príjmov právnických osôb.

Kontrolná akcia „Festival“   (15. 07. 2022)

Známy festival Pohoda sa nevyhol kontrolám zo strany príslušníkov finančnej správy z Colného úradu Trenčín. Kontroly sa uskutočnili na hraničných priechodoch s Českou republikou Drietoma, Moravské Lieskové a Horné Srnie, ale aj v samotnom areáli trenčianskeho letiska, kde sa festival konal od 07. do 09. júla 2022. Kontroly skončili s minimálnymi nálezmi.

Zistili sme 172 porušení zákona o e-kase   (15. 07. 2022)

Kontrolóri finančnej správy v júni tohto roka preverili 465 podnikateľských subjektov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice zistili v 172 prípadoch. Najčastejšie sa dopustili porušenia zákona tým, že neevidovali tržby.

Pobočka DÚ Senec na novej adrese   (14. 07. 2022)

Pobočka Daňového úradu Senec bude od 15.7.2022 fungovať na novej adrese. Od tohto dátumu bude presťahovaná z Mierového námestia 17 v Senci na Pezinskú 30. Úradné hodiny ani telefonické kontakty pre verejnosť sa nemenia.

Viac podaných daňových priznaní   (14. 07. 2022)

Za rok 2021 si v tomto roku povinnosť podať daňové priznanie (DP) k dani z príjmov splnilo viac daňovníkov. Porovnaním rovnakého obdobia predchádzajúcich rokov 2021 a 2020 finančná správa eviduje v tomto roku nárast podaných DP o 2,35 %, celkovo ich bolo podaných 1,2 milióna.

Vylepšenia v aplikácii VRP 2   (13. 07. 2022)

Finančná správa aktualizovala bezplatnú aplikáciu Virtuálna registračná pokladnica 2 (VRP 2) na evidenciu tržieb. Pokladničný doklad sa už dá priamo tlačiť bez toho, aby si používateľ musel stiahnuť formát PDF. Graficky sme upravili vytváranie pokladničného dokladu a pridali sme automatický prepočet platby na pokladničnom doklade v prípade, že na doklade je len jedna platba. Úpravou prešla aj možnosť zaokrúhľovania pri tvorbe dokladu.

Suvenír môže skončiť v rukách colníkov   (12. 07. 2022)

Finančná správa eviduje najmä počas dovolenkovej sezóny prípady dovozu suvenírov, ktoré sú vyrobené z ohrozených druhov rastlín i živočíchov. Naši príslušníci sa stretávajú v batožine cestujúcich s koralmi, výrobkami z krokodílej či hadej kože alebo s tradičnou čínskou medicínou.

Rekordné tržby aj v júni tohto roka   (08. 07. 2022)

Mesiac jún bol rekordný z hľadiska tržieb aj zaevidovaných pokladničných dokladov v systéme e-kasa. Najvýraznejšie rástli tržby v ubytovacích a stravovacích službách. Vyplýva to z najnovších štatistík finančnej správy zverejnených na OpenData portáli.

Falzifikátmi značkového tovaru spôsobili škodu takmer 50 tisíc eur   (07. 07. 2022)

Žilinskí príslušníci finančnej správy od začiatku roka zaistili 951 kusov/párov napodobenín značkového tovaru. Vyčíslená hodnota originálov vecí im najviac podobným predstavuje sumu 47 730 eur.

K dispozícii je aktualizovaná verzia VRP 2   (06. 07. 2022)

Finančná správa vníma dopyty podnikateľov k novej aplikácii VRP 2, uskutočnila preto jej aktualizáciu. V rámci nej bola opravená tlač na podporovaných mobilných termotlačiarňach a tiež bola zapracovaná zmena v zaokrúhľovaní pri vytváraní pokladničného dokladu. V prípade potreby je možné realizovať úpravy v krátkom čase aj vďaka tomu, že aplikácia je vo vlastníctve štátu.

Ako tlačiť doklady z VRP 2   (01. 07. 2022)

Nová aplikácia VRP 2 podporuje tlač pokladničných dokladov vo formáte A4, A5 a A6 a na podporovaných mobilných tlačiarňach. Finančná správa odporúča podnikateľom, aby si nastavili rovnaký formát pre tlač v aplikácii VRP 2 ako aj v samotnej tlačiarni. Viac sa o podporovaných mobilných tlačiarňach dozvedia zo zverejnenej príručky na portáli finančnej správy. V prípade problémov s ostatnými tlačiarňami, ktoré nie sú v nej uvedené, je potrebné, aby podnikatelia kontaktovali predajcu tlačiarne.

Posledný deň na podanie odloženého daňového priznania   (30. 06. 2022)

Na podanie odloženého daňového priznania k dani z príjmov ako aj zaplatenie dane za rok 2021 zostávajú posledné hodiny. Tým, ktorí si túto povinnosť nechali na posledný deň, sú k dispozícii konzultanti call centra na linkách do dnešnej polnoci.

Aplikácia VRP 2 je už dostupná   (29. 06. 2022)

Finančná správa dnes zverejnila novú aplikáciu Virtuálna registračná pokladnica 2 (VRP 2) na evidenciu tržieb, ktorá bude mať aj funkciu zaokrúhľovania. Od 1. júla nadobúda účinnosť novela zákona o cenách, ktorou sa obmedzí obeh jednocentových a dvojcentových mincí na Slovensku. Stiahnuť si ju je možné z platformy Google Play, dostupná je aj cez webové rozhranie.

Nahrávanie tovarov do VRP 2 bez obáv   (28. 06. 2022)

Podnikatelia, ktorí doteraz používali na evidovanie tržieb aplikáciu Pokladnica, sa nemusia obávať nahrávania tovarov do novej aplikácie VRP 2. V tomto smere sa pre nich nič nemení. Všetky tovary a služby budú po prihlásení automaticky dostupné aj vo VRP 2. Na portáli finančnej správy je už dostupná aj používateľská príručka, ktorá podnikateľom pomôže zorientovať sa vo všetkých funkcionalitách.

Vylepšili sme náš OpenData portál   (28. 06. 2022)

Finančná správa vylepšila svoj OpenData portál. Okrem novej grafiky disponuje responzívnym dizajnom, verejnosť po novom môže grafy zdieľať na sociálnych sieťach, pribudlo aj počítadlo datasetov, štatistiky API či história datasetov.

Tlač dokladov z VRP 2 bez zmeny   (27. 06. 2022)

Nová bezplatná aplikácia pre evidenciu tržieb VRP 2, ktorú finančná správa spúšťa od 1. júla tohto roku, disponuje všetkými dôležitými funkcionalitami ako jej predchodkyňa. Pri tlačení dokladov z VRP 2 sa nevyžaduje žiadna špeciálna tlačiareň, aplikácia podporuje tlač aj na mobilných tlačiarňach a doklady môžu podnikatelia tlačiť tak ako doposiaľ vo formátoch A4, A5 alebo A6.

Pozor zmena: Vývoz osobných áut na Ukrajinu cez Vyšné Nemecké od dnešnej polnoci   (25. 06. 2022)

Finančná správa informuje verejnosť, že vývoz osobných vozidiel fyzickými osobami na Ukrajinu bude od dnešnej polnoci možný aj cez hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. Finančná správa sa na tom dohodla s ukrajinskou stranou s cieľom skrátiť čakacie doby a odľahčiť nápor na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj.

Predĺžené úradné hodiny call centra   (24. 06. 2022)

Finančná správa bude svojim klientom v posledných júnových dňoch nápomocná pri podávaní odložených daňových priznaní (DP) za rok 2021. Od pondelka 27. júna do štvrtka 30. júna budú klientom k dispozícii konzultanti call centra v predĺžených prevádzkových hodinách.

Vývoz osobných áut na Ukrajinu od pondelka aj cez Vyšné Nemecké   (24. 06. 2022)

Vývoz osobných vozidiel fyzickými osobami na Ukrajinu bude od pondelka 27.6.2022 od 0:00 hod. stredoeurópskeho času možný aj cez hraničný priechod Vyšné Nemecké – Užhorod. Finančná správa chce týmto krokom odľahčiť nápor na hraničnom priechode Ubľa – Malyj Bereznyj.