Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

„Akčné“ leto bratislavských colníkov   (25. 08. 2023)

Príslušníci finančnej správy zo Stanice Colného úradu (SCÚ) Bratislava zaznamenali počas týchto letných mesiacov 11 záchytov tabaku a tabakových výrobkov a 6 prípadov zaistenia spotrebiteľských balení liehu. V troch prípadoch riešili podozrenie z porušovania práva duševného vlastníctva. Na diaľničnom hraničnom priechode (DHP) Čunovo našli s pomocou služobného psa pri kontrole vozidla aj ukrytú strelnú zbraň.

„Druhá šanca“ pri porušení zákona   (17. 08. 2023)

Finančná správa pracuje na novom proklientskom opatrení. Už od budúceho roka do platnosti vstúpi nová legislatívna zmena, ktorá pre daňové subjekty zavedie tzv. inštitút druhej šance pri ukladaní pokút. Znamená to, že daňové úrady im najskôr zašlú upozornenie na neplnenie si daňovej povinnosti namiesto okamžitého sankcionovania.

Rozpočet plníme aj vďaka preventívnym kontrolám   (16. 08. 2023)

Preventívne pôsobenie finančnej správy na daňovníkov prináša výsledky. Počet prípadov daňových subjektov, ktoré si nesprávne uplatnili zníženú sadzbu dane z príjmov právnických osôb (DPPO) vo výške 15 % klesol o polovicu. Ukázali to výsledky preverovania, ktoré realizuje finančná správa (FS). Vďaka týmto krokom sa FS podarilo do štátneho rozpočtu dodatočne získať 1,1 milióna eur.

Nová verzia KV DPH je dostupná už od 1. júla 2023   (16. 08. 2023)

Od 1. júla 2023 je na portáli finančnej správy zverejnená nová verzia kontrolného výkazu k dani z pridanej hodnoty (KV DPH). Dôvodom je zavedenie zníženej sadzby DPH na 5 % zo základu dane, ktorá má prispieť k zlepšeniu prostredia na výstavbu štátom podporovaného nájomného bývania s regulovanou výškou nájomného a zárukou dlhodobého bývania.

Tretí sektor môže očakávať rekordnú podporu   (11. 08. 2023)

Finančná správa poukázala už viac ako 72 miliónov eur na účty neziskových organizácií, nadácií či občianskych združení. V porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka bolo spracovaných o 60 000 viac vyhlásení o poukázaní podielu zaplatenej dane z príjmov. Na účty prijímateľov prišla v porovnaní s rovnakým obdobím roka 2022 suma vyššia o približne 6 miliónov eur.

Kontroly e-kasy pomáhajú rastu tržieb   (10. 08. 2023)

Finančná správa pravidelne vykonáva kontroly zamerané na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Len v prvom polroku tohto roka bolo celkovo preverených 2940 pokladníc formou kontrolných nákupov a online monitorovania. Tieto kontroly majú aj preventívny efekt. Svedčí o tom rast evidovaných tržieb v prevádzkach po tom ako ich navštívili kontrolóri finančnej správy.

Prerušenie prevádzky na HP Vyšné Nemecké - Užhorod (15.08.2023)   (10. 08. 2023)

Na slovensko-ukrajinskom cestnom hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod bude dňa 15.08.2023 v osobnej aj nákladnej doprave v oboch smeroch dočasne prerušená prevádzka.

Uplynulá sezóna v páleniciach   (10. 08. 2023)

Za uplynulé výrobné obdobie, ktoré trvalo od 1.7.2022 do 30.6.2023, vyrobili pálenice určené na pestovateľské pálenie ovocia v Žilinskom kraji takmer 315 tis. l a. alkoholu. V domácom prostredí za rovnaký čas evidovaní súkromníci legálne vypálili len tesne nad 48 l a. destilátu.

Prerušenie dodávky elektrickej energie na PCÚ Bánovce nad Bebravou - 11.08.2023   (08. 08. 2023)

V piatok 11. augusta 2023 bude Pobočka colného úradu Bánovce nad Bebravou v čase od 07.00 do 16.00 hod. fungovať v obmedzenom režime. Dôvodom je vykonávanie plánovaných prác na zariadeniach elektrickej distribučnej sústavy.

Kupujeme falzifikáty parfumov?   (07. 08. 2023)

Počas minulého týždňa kontrolovala mobilná jednotka Colného úradu Košice na rýchlostnej ceste R4 pri obci Milhosť motorové vozidlá prichádzajúce z Maďarska na Slovensko. V jednej z dodávok objavila voňavú zásielku – 120 kusov parfumov, ktoré vykazovali znaky falzifikátov. Išlo o svetovo známe a najpredávanejšie značky spoločností Yves Saint Laurent, Hugo BOSS a CHANEL.

Nedajte sa nachytať na podvodný email   (04. 08. 2023)

Finančná správa opäť upozorňuje na podvodníkov, ktorí sa snažia oklamať daňovníkov. Zasielajú im podvodný email, v ktorom ich informujú „že prešli daňovou kontrolou a musia si splniť daňové povinnosti“. Finančná správa takéto emaily neodosiela a daňovníkom odporúča, aby na ne nereagovali ani neposkytovali žiadne svoje údaje neznámym adresátom.

Zaistený tabak zhorel v spaľovni   (04. 08. 2023)

Colný úrad Michalovce zlikvidoval zákonným spôsobom zaistený a prepadnutý tovar v hodnote viac ako 945 700 eur. V spaľovni skončili cigarety, tabaková surovina aj falzifikáty textilu a obuvi zaistené príslušníkmi finančnej správy pri výkone colného dohľadu a daňového dozoru.

Ani v letných mesiacoch kontroly „neutíchajú“   (03. 08. 2023)

Colný úrad Prešov v letných mesiacoch jún a júl 2023 pri svojej kontrolnej činnosti zistil viacero porušení zákona. Oproti rovnakému obdobiu v roku 2022 uložil v blokovom konaní o 23 % viac pokút a zaistil tovar v hodnote takmer 18 880 eur, čo je viac o 10 242 eur.

Daňoví exekútori vymohli pre štát už 157 miliónov eur   (03. 08. 2023)

Vďaka daňovým exekútorom do štátneho rozpočtu v prvom polroku tohto roka pritieklo spolu už 157 miliónov eur, čo medziročne predstavuje nárast o 20 miliónov eur. Vyplýva to z údajov, ktoré zverejnila finančná správa na svojom OpenData portáli. Pod tieto výsledky sa podpisuje správne nastavená stratégia vymáhania.

Ukrytú strelnú zbraň objavil služobný pes   (02. 08. 2023)

Príslušníci finančnej správy (FS) využívajú pri svojej práci 50 služobných psov vycvičených na vyhľadávanie drog, tabaku a tabakových výrobkov, finančnej hotovosti a chránených druhov rastlín a živočíchov. Najnovšie k nim pribudol pomocník, ktorého úlohou je detekovať aj strelné zbrane. Zaznamenal svoj prvý záchyt pri kontrole vozidla na hraničnom priechode Čunovo.

Obnovená Daňová kobra už má rozpracované prípady za 22,6 milióna eur   (31. 07. 2023)

Finančná správa v spolupráci s políciou oživila pôvodný projekt Daňovej kobry. Zintenzívnenie výmeny informácií, zmena organizačnej štruktúry, ako aj lepšie prerozdelenie úloh prinášajú prvé výsledky. Od minulého roka sa Daňovej kobre podarilo doteraz rozpracovať takmer dve desiatky prípadov, ktoré by do štátneho rozpočtu mohli zachrániť 22,6 milióna eur.

Odhalené pašovanie jantáru   (28. 07. 2023)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce odhalili na colnom hraničnom priechode s Ukrajinou nelegálny dovoz jantáru. Nerasty v hodnote 42.000 eur boli ukryté v ukrajinskom autobuse pravidelnej linkovej dopravy smerujúcej na Slovensko v špeciálne vybudovanom úkryte.

Od 1. decembra 2023 začne fungovať systém CDS   (27. 07. 2023)

Od 1. decembra tohto roka pristupuje finančná správa k využívaniu Systému colných rozhodnutí (CDS) pre žiadosti a povolenia, ktoré sa uplatňujú na území Slovenskej republiky. Systém CDS je centrálny systém vyvinutý Európskou komisiou, ktorý má za úlohu harmonizovať procesy, ktoré sa týkajú žiadostí, vydávania rozhodnutí a správy rozhodnutí výlučne postupmi elektronického spracovania údajov.

Pomery na východnej hranici sa menia   (25. 07. 2023)

„Vieme sa nejako dohodnúť?“ Takéto praktiky už na príslušníkov finančnej správy, ktorí strážia východnú hranicu s Ukrajinou neplatia. Presvedčila sa o tom cestujúca z Ukrajiny, ktorá počas štandardnej colnej kontroly neváhala vytiahnuť peňaženku s cieľom obísť platné právne predpisy. Službukonajúci príslušník však jej návrh odmietol, danú situáciu nahlásil a cestujúcej súd v superrýchlom konaní uložil peňažný trest za prečin podplácania verejného činiteľa.

Podnikateľovi nevyšiel podvod so šteniatkami   (24. 07. 2023)

Slovenskému podnikateľovi nevyšiel podvod pri obchode so šteniatkami. Prišli mu naň kontrolóri finančnej správy. Vyrubili mu rozdiel dane v sume takmer 270 tisíc eur.