Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Podarilo sa nám vymôcť už vyše 192 miliónov eur   (20. 09. 2021)

Úlohou daňových exekútorov finančnej správy je získať do štátneho rozpočtu čo najvyšší objem dobrovoľne neuhradených daňových povinností. V tomto roku sa im už podarilo v rámci Slovenska vymôcť 192,64 milióna eur, čo je v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka o 111,4 milióna eur viac. Jeden exekútor prinesie pritom do štátneho rozpočtu v priemere viac ako jeden milión eur ročne.

Bilaterálna zmluva o spolupráci mezi Českou a Slovenskou republikou   (17. 09. 2021)

Generálna riaditeľka Generálního finančního ředitelství Tatjana Richterová a prezident slovenskej finančnej správy Jiří Žežulka dnes podpísali v Prahe zmluvu o spoločnom postupe pri výmene informácií. Dohoda pokračuje v nastavenom trende, keď finančná správa Českej republiky posilňuje vzájomné vzťahy s finančnými správami susedných krajín.

Plánovaná odstávka IS CEP a portálu eCommerce - 18.09.2021   (16. 09. 2021)

Oznamujeme obchodnej verejnosti, že 18.9.2021 (sobota) bude v čase od 22.00 hod. do 00.00 hod. vykonaná plánovaná odstávka systému - IS CEP (Centrálny elektronický priečinok) a portálu eCommerce (portál určený pre colné konanie pre zásielky s nízkou hodnotou), z dôvodu realizácie servisného zásahu v rámci optimalizácie IS v produkčnej prevádzke.

Na bezpečnosť počas návštevy pápeža dohliadala aj finančná správ   (16. 09. 2021)

Na zabezpečení návštevy pápeža Františka na Slovensku sa v uplynulých dňoch podieľalo 60 príslušníkov finančnej správy. Zabezpečovali kontrolu cestujúcich na hraniciach a zhromaždeniach, spolu s policajnými zložkami štátu dohliadali aj na bezpečnosť. Ich mimoriadne nasadenie oceňuje prezident finančnej správy Jiří Žežulka.

Colníci odhalili prípady dovozu anabolík a zelenej sušiny   (16. 09. 2021)

Košice – 16.09.2021: Ozbrojení príslušníci finančnej správy z Colného úradu Košice odhalili od začiatku tohto roka viac ako 30 prípadov nelegálnej držby alebo prepravy omamných a psychotropných látok Záchyty boli úspešné aj vďaka služobným psom finančnej správy.

Vyše 18 tisíc daňovníkov musí podať odložené daňové priznanie   (14. 09. 2021)

Daňovníkom zostávajú už len necelé tri týždne, aby si splnili svoju zákonnú povinnosť a podali odložené daňové priznanie k dani z príjmov za rok 2020. Celkovo sa táto povinnosť týka 18.651 daňovníkov.

Objavte svet daní hravou formou   (07. 09. 2021)

Daňové vzdelávanie nemusí byť strašiakom, nudným či príliš zložitým učivom. Pútavý a dynamický portál TAXEDU, ktorý vznikol pod záštitou Európskej únie, pomáha prostredníctvom praktických príkladov, prípadových štúdií, videoklipov a hier učiť deti a mládež, ako dane fungujú a prečo ich platíme.

Nový skener vo Vyšnom Nemeckom už funguje   (04. 09. 2021)

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké už funguje nový skener na kontrolu dopravných prostriedkov. Slávnostne ho uviedol do prevádzky minister financií Igor Matovič spolu s prezidentom finančnej správy Jiřím Žežulkom. Spustením nového skenera finančná správa prispieva k naplneniu cieľa modernizácie hraničných priechodov na slovensko-ukrajinskej štátnej hranici v snahe zvýšiť efektívnosť colných kontrol, zabrániť nezákonnému dovozu tovaru a priniesť lepšie služby podnikateľským subjektom a cestujúcim.

Colný úrad Michalovce ponúka bezodplatne palety na humanitárne účely   (31. 08. 2021)

Humanitárne organizácie a charitatívne združenia sa môžu uchádzať o drevené palety. Poslúžiť im môžu napríklad na vykurovanie. Drevené palety na humanitárne účely v počte 871 kusov bezodplatne ponúka Colný úrad Michalovce.

Úspešná akcia „Kľak“   (31. 08. 2021)

Príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) sa opäť podarilo zaistiť stovky tisíc nelegálnych kusov cigarety a vyše 279 kilogramov tabaku. V meste Prievidza ich zadržaný páchateľ predával bez platných kontrolných známok a príslušného povolenia. Štátu tak spôsobil škodu na spotrebnej dani vo výške 48.370,89 eura. Za toto konanie mu hrozí trest odňatia slobody na jeden až päť rokov.

Cigarety boli ukryté v podlahe autobusu   (26. 08. 2021)

Pašeráci hľadajú rôzne spôsoby ako dostať tovar nezákonne na Slovensko. Najnovšie nevyšiel pokus prepašovať cigarety v podlahe linkového autobusu, ktorý odhalili na hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom. Finančný únik bol vyčíslený na 1 332,28 eur.

Na Zelenú linku sme dostali 745 podnetov   (26. 08. 2021)

Kriminálny úrad finančnej správy vlani zaznamenal na Zelenej linke 745 podnetov. Väčšinu z nich poslali občania emailom či klasickou poštou. Na bezplatné telefónne číslo 0800 110 110 zavolalo 79 ľudí.

Mäso či mliečne výrobky si z Ukrajiny nevozte   (24. 08. 2021)

Príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce denne zaznamenávajú prípady dovozu rôznych druhov ovocia, zeleniny, osiva, semien, sadeníc, kvetov, mäsa, mäsových a mliečnych výrobkov. Len v priebehu uplynulého mesiaca júl na hraničnom priechode Vyšné Nemecké neprepustili 320 kg rôznych druhov ovocia a zeleniny, 27 kusov rastlín a sadeníc kvetov a stromov a zaistili 152,7 kg mäsa a mäsových výrobkov a 45 kg mliečnych výrobkov.

Tržby po kontrole sa zvýšili   (23. 08. 2021)

Kontroly registračných pokladníc opätovne ukázali, že podnikatelia najčastejšie porušujú zákon tým, že neevidujú tržby. Finančná správa počas uplynulého mesiaca preverila 917 podnikateľských subjektov, pričom v 112 prípadoch zistila nedodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP).

Na žilinskej vyclievacej pošte zachytili balík s marihuanou   (20. 08. 2021)

Príslušníci finančnej správy zo žilinskej vyclievacej pošty zaistili zásielku zo Švajčiarska s vyše 500 g marihuany. Mal to byť darček pre adresáta z Párnice.

Už viac ako 6 miliónov softwarningov   (19. 08. 2021)

Finančná správa svojim klientom už rozposlala viac ako 6 miliónov softwarningových (priateľských) upozornení. Najviac správ mesačne odchádza k upozorneniu na daňové nedoplatky.

Úspešný záchyt falošných parfumov   (17. 08. 2021)

Ozbrojení príslušníci finančnej správy Colného úradu Nitra zaistili v blízkosti hraničného priechodu Šahy počas rutinnej kontroly 3 792 kusov parfumov rôznych značiek pre podozrenie z porušovania práv duševného vlastníctva. Cena originálnych výrobkov by pri ich predaji na trhu EÚ predstavovala sumu približne 318 000 eur.

Pri výpadku e-kasy je potrebné evidovať tržbu náhradným spôsobom   (13. 08. 2021)

Finančná správa eviduje v týchto dňoch výpadok v prípade niektorých subjektov používajúcich online registračnú pokladnicu v rámci systému e-kasa. Chyba nevznikla na strane finančnej správy, ale v prípade jedného z dodávateľov pokladníc. Týkať by sa mohol približne 3 876 aktívnych pokladníc. Podnikateľov preto upozorňujeme, aby v prípade výpadku, či poruchy pri evidencii tržieb postupovali náhradným spôsobom ako ukladá zákon.

Nový skener vo Vyšnom Nemeckom   (13. 08. 2021)

Na hraničnom priechode Vyšné Nemecké – Užhorod v týchto dňoch panuje čulý stavebný ruch. Finančná správa pripravuje technickú infraštruktúru na inštaláciu nového stacionárneho skenera. Cieľom je zmodernizovať hraničný priechod tak, aby sa zvýšila priepustnosť, zvýšila efektívnosť kontrol a priniesli sme aj lepšie služby pre našich klientov.

Domové prehliadky odhalili ukryté nelegálne cigarety   (12. 08. 2021)

Dve domové prehliadky a niekoľko tisíc kusov nelegálnych cigariet. Spolu s dvomi páchateľmi slovenskej národnosti sa ich podarilo zadržať príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy z pobočky na východe Slovenska. Obidvaja zadržaní páchatelia sa trestu nevyhnú.