Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Zabránili sme daňovým únikom pri obchodovaní s minerálnymi olejmi   (29. 01. 2021)

Finančnej správe sa podarilo zabrániť daňovým únikom pri obchodovaní s pohonnými látkami. V uplynulých dňoch zabezpečila a previezla 1,2 milióna litrov motorovej nafty z daňového skladu v Nitrianskom kraji v celkovej hodnote takmer 600 tisíc eur. Je to výsledok kontrolnej akcie Fénix.

MH SR preverí dotácie na nájom v spolupráci s finančnou správou   (28. 01. 2021)

Ministerstvo hospodárstva SR v spolupráci s finančnou správou preverí všetky podnety týkajúce sa vyplatených žiadostí o dotácie na nájomné. Obe inštitúcie sa dohodli na spolupráci pri celom procese kontroly, ktorý je v zmysle zákona neoddeliteľnou súčasťou poskytovania štátnej pomoci.

Pozor na výmenu autentifikačných údajov v eKase   (27. 01. 2021)

Podnikateľov čaká prvá povinnosť po dvoch rokoch od štartu projektu eKasa. Končí sa totiž platnosť autentifikačných údajov (AU) nahratých v online registračných pokladniciach. Platnosť údajov potrebných na evidenciu tržieb je dva roky od vystavenia. Výmenu môžu podnikatelia urobiť pred uplynutím platnosti týchto údajov. Používateľov VRP sa táto povinnosť netýka.

Aktualizovali sme zoznam daňových dlžníkov   (26. 01. 2021)

Finančná správa zverejnila aktualizované zoznamy nedoplatkov na portáli OverSi.gov.sk ako aj informácie o daňových dlžníkoch na svojom portáli. Podnikatelia a občania sa tak jednoduchšie dostanú k týmto informáciám a nemusia o ne žiadať pre účely využitia ostatných orgánov verejnej moci.

Čestné uznania pre našich colníkov   (26. 01. 2021)

Finančná správa si dnes spolu s ostatnými colnými organizáciami po celom svete pripomína Svetový deň colníctva. Svetová colná organizácia (WCO) udelila čestné uznania ozbrojeným príslušníkom finančnej správy, ktorí svojim osobným prínosom výraznou mierou prispeli k naplneniu cieľov tohtoročnej témy. Ten rok WCO ocenila najmä úsilie colných správ v boji proti pandémii nového koronavírusu.

Spoločne pre daňovníkov   (25. 01. 2021)

Finančná správa a Slovenská komora daňových poradcov sa dohodli na užšej spolupráci. Ide o ďalšie partnerstvo s cieľom zlepšiť proklientsky prístup finančnej správy. Finančná správa a Slovenská komora daňových poradcov tak vytvorili platformu pre diskusiu o dôležitých rozhodnutiach vyplývajúcich z plnenia úloh finančnej správy s dôsledkami pre daňovníkov.

Od 27. januára v bežnom režime   (25. 01. 2021)

Finančná správa sa dostala medzi výnimky zo zákazu vychádzania. Od stredy, 27. januára, preto ruší obmedzenia úradných hodín na svojich úradoch. Naďalej však vyzývame klientov, aby uprednostňovali eKomunikáciu.

Call centrum vybavilo vlani státisíce dopytov   (25. 01. 2021)

Call centrum finančnej správy ročne pomáha státisícom klientov. Svedčia o tom štatistiky dopytov za minulý rok. Prostredníctvom telefonických hovorov, e-mailov a online chatu pomohli odborní konzultanti call centra v 347 962 prípadoch. Aj to je dôkazom neustále sa rozširujúcej elektronizácie a digitalizácie finančnej správy.

Finančná správa testuje svojich príslušníkov   (22. 01. 2021)

Možnosť zapojiť sa do celoplošného skríningu na ochorenie Covid-19 využila aj finančná správa. Od včera testuje svojich zamestnancov v krajských mestách. Túto možnosť využije vyše 60 percent zamestnancov. Zvyšní príslušníci finančnej správy sa rozhodli nechať otestovať v miestach bydliska.

Spoločný boj proti podvodom   (21. 01. 2021)

Finančná správa a Generálna prokuratúra SR sa dohodli na užšej spolupráci. Po dohode s Policajným zborom ide o ďalšiu spoluprácu štátnych inštitúcií v boji proti daňovým podvodom. Koordinovane budú postupovať proti daňovým únikom a tunelovaniu verejného majetku. Jeho súčasťou bude vytvorenie Jednotky na boj proti daňovým únikom.

Pandemický rok 2020 len mierne znížil aktivitu dovozcov v Žilinskom kraji   (20. 01. 2021)

Colný úrad Žilina zaznamenal počas pandémie pokles spotreby piva, vína a tabakových výrobkov. Menej bolo aj obchodných aktivít v automobilovom priemysle. Naopak, vzrástla spotreba energií a pohonných látok. Firmy zo Žilinského kraja odviedli do štátnej pokladnice minulý rok na spotrebných daniach, cle aj DPH pri dovoze viac ako pol miliardy eur.

Ukončenie dočasného obmedzenia činností   (15. 01. 2021)

Colný úrad Trnava oznamuje, že 7.1.2021 bola obnovená nepretržitá prevádzka (24/7) na PCÚ Trnava NS.

Rastie počet elektronických podaní   (15. 01. 2021)

Čoraz viac subjektov komunikuje s finančnou správou elektronicky. Počty elektronických podaní dokazujú, že sa pre elektronickú komunikáciu rozhodli aj klienti, ktorí takúto povinnosť nemali. Daňové subjekty doručili vlani prostredníctvom portálu finančnej správe takmer 10 miliónov elektronických podaní. Najviac, vyše 1,3 milióna, podali daňové subjekty v marci 2020, a to aj napriek koronakríze.

Nelegálna pálenica v obci Brehov   (11. 01. 2021)

Dve obvinené osoby a zaistené stovky litrov nelegálneho liehu. Kriminálnemu úradu finančnej správy (KÚFS) sa podarilo odhaliť nelegálnu pálenicu v trebišovskom okrese v obci Brehov. Obvineným hrozí trest odňatia slobody na šesť mesiacov až tri roky.

Formuláre sú dostupné už aj pre právnické osoby   (11. 01. 2021)

Elektronické formuláre daňových priznaní sú dostupné už aj pre právnické osoby. Finančná správa ich dnes zverejnila na svojom portáli. Zároveň sme zverejnili aj ďalšie formuláre a tlačivá.

Zverejnili sme prvé formuláre daňových priznaní   (01. 01. 2021)

Finančná správa zverejnila prvé elektronické formuláre daňových priznaní. Dnešným dňom sú pre klientov dostupné formuláre pre daňové priznanie k dani z príjmov fyzických osôb typu A aj B či daňové priznanie k dani z pridanej hodnoty. V ďalších dňoch pribudnú na portáli finančnej správy elektronické formuláre aj pre ďalšie dane a oznámenia.