Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Neziskovky dostanú viac ako vlani   (28. 08. 2018)

Neziskové organizácie, občianske združenia a nadácie majú už v týchto dňoch na svojich účtoch takmer 64 miliónov eur. Získali ich z darovania 2 % z daní od firiem a občanov. Keďže táto suma ešte nie je konečná, je už isté, že organizácie dostanú od fyzických a právnických osôb viac ako vlani.

Prešovskí colníci rozdávali na jarmoku pokuty   (27. 08. 2018)

Prešovskí colníci sa počas uplynulých dní zamerali na predajcov na jarmoku v Bardejove, kde vykonávali kontroly zamerané na dodržiavanie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice (ERP). Porušenia zistili v 9 kontrolovaných prevádzkach a na mieste udelili pokuty vo výške 2 990 eur.

Finančná správa opäť na SIAFe   (27. 08. 2018)

Záchyty colníkov, ukážky nelegálne prevážaného tovaru, zhabané živočíchy, ale aj dynamické ukážky a šikovnosť služobných psov. To všetko si môžu pozrieť návštevníci Medzinárodných leteckých dní SIAF 2018, ak navštívia 1. a 2. septembra na letisku Sliač expozíciu finančnej správy. Naša organizácia sa už po šiesty raz bude podieľať na sprievodnom programe tohto prestížneho podujatia.

Nové školenia pre podnikateľov   (24. 08. 2018)

Finančná správa pripravuje na jeseň školenia pre odbornú verejnosť. Vychádzala pritom z požiadaviek svojich klientov, ktorí mohli témy nahlasovať na stránke finančnej správy na Facebook-u alebo emailom. Podnikatelia sa momentálne môžu prihlásiť na tri vzdelávacie aktivity.

Nelegálnu činnosť ukončilo 220 subjektov   (24. 08. 2018)

V zozname webových sídiel s nelegálnym hazardom je momentálne 207 webstránok. Znovu sa navýšil počet prevádzkovateľov, ktorí ešte pred zaradením do zoznamu zareagovali na výzvu finančnej správy a prestali zakázanú ponuku poskytovať. Nelegálnu činnosť týmto spôsobom ukončilo 220 subjektov.

Colníci si počkali na tisícky pašovaných cigariet   (23. 08. 2018)

V colnom pohraničnom pásme zaistili colníci 7 200 kusov pašovaných cigariet ukrytých v podbehoch osobného vozidla,  ktorého vodič ušiel.  Finančný únik v tomto prípade predstavuje viac ako 1 000 eur.

Podozrivé praktiky poľnohospodárskych firiem   (23. 08. 2018)

Colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zaistili účtovné doklady podozrivých obchodných spoločností vo Svidníku, ktoré podnikajú v poľnohospodárskej oblasti. U týchto subjektov malo dôjsť ku kráteniu na dani z pridanej hodnoty (DPH) v odhadovanej výške 500 000 eur.

Upozornenie na nedoplatky na spotrebných daniach   (23. 08. 2018)

Finančná správa spustila zasielanie softwarningových (priateľských) upozornení aj v colnej oblasti. Upozorňuje na nedoplatky na spotrebných daniach a na ďalšie povinnosti daňovníkov v colnej oblasti.

Vynovené stredisko psovodov   (22. 08. 2018)

Kynologóvia finančnej správy majú k dispozícii vynovené stredisko. Po 22 rokoch prešlo rozsiahlou rekonštrukciou. Areál za obcou Gajary je jediným zariadením s nepretržitou prevádzkou určeným pre psovodov finančnej správy na Slovensku.

Dodávka plná cigariet   (20. 08. 2018)

Košickí colníci odhalili kontraband pašovaných cigariet. V dodávke našli takmer 80 tisíc spotrebiteľských balení, pričom únik na spotrebnej dani v tomto prípade presahuje sumu 155 000 eur .

Colníci vo Vyšnom Nemeckom odhalili státisíce pašovaných cigariet   (20. 08. 2018)

Na colnom hraničnom priechode vo Vyšnom Nemeckom odhalili colníci státisíce kusov pašovaných cigariet ukrytých pod strechou mraziarenského návesu.  Finančný únik na cle a daniach bol vyčíslený na takmer 89 000 eur.

Na vratkách DPH si pýtali viac ako 150 tisíc eur   (20. 08. 2018)

Colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) preverujú tri subjekty so sídlom v Bratislave, ktoré sú podozrivé z uplatnenia neoprávnených nadmerných odpočtov dane z pridanej hodnoty (DPH). Svojim nezákonným konaním mali spôsobiť škodu vo výške 153 000 eur.

Počet elektronicky komunikujúcich rastie   (17. 08. 2018)

S finančnou správou elektronicky komunikuje už vyše pol milióna jej klientov. V decembri 2017 ich bolo približne 370 000. Odvtedy sme zaznamenali nárast o približne 180 000 elektronicky komunikujúcich subjektov.

Kompetencie finančnej správy bez zmien   (17. 08. 2018)

Ministerstvo financií neplánuje rozširovať kompetencie zložkám finančnej správy (daňové úrady, colné úrady, Kriminálny úrad finančnej správy). Jednotlivé zložky získali kompetencie týkajúce sa ich oprávnení pri vzniku finančnej správy a nemenili sa.

Miliónové úniky na DPH   (16. 08. 2018)

Únik na dani z pridanej hodnoty (DPH)vo výške 4 000 000 eur spôsobilasvojim konaním organizovaná skupina šiestich osôb s prepojením na bulharských občanov. Kriminálny úrad finančnej správy (KÚFS) zaistil v uplynulých dňoch účtovné doklady. V prípade dokázania viny za trestný čin krátenia dane a poistného môžu stráviť za mrežami 7 až 12 rokov.

Vyše 200 webstránok je na „čiernej listine“   (15. 08. 2018)

V zozname webových sídiel s nelegálnym hazardom je v súčasnosti 203 webstránok. Opäť sa zvýšil aj počet prevádzkovateľov, ktorí ešte pred zaradením do zoznamu zareagovali na výzvu finančnej správy a prestali zakázanú ponuku poskytovať. Nelegálnu činnosť týmto spôsobom ukončilo 205 subjektov.

Zlikvidovaná nelegálna výrobňa cigariet v Ružomberku   (14. 08. 2018)

Finančná správa v súčinnosti s Policajným zborom Slovenskej republiky odhalila ďalšiu nelegálnu výrobňu cigariet. Colníci  Colného úradu Žilina zaistili viac ako 21 mil. kusov cigariet a takmer 15 ton tabakovej suroviny, vrátane kompletnej technologickej linky na spracovanie tabaku a výrobu cigariet. Predbežná škoda len na spotrebných daniach bola vyčíslená na 3 183 250 eur.  Ide o ďalší z obrovských zásahov proti podvodom v oblasti spotrebných daní za pomerne krátky čas.  

Colníci zachytili cestujúceho s veľkým množstvom peňazí   (14. 08. 2018)

Bratislavskí colníci na pobočke Letisko – Cestovný styk zachytili v uplynulých dňoch väčšie množstvo finančných prostriedkov. Na územie Európskej únie sa 47 tisíc eur v hotovosti snažil previezť cestujúci zo Spojených arabských emirátov.

Odhalenie podvodov s vratkami DPH   (10. 08. 2018)

Colníci Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) zaistili v uplynulých dňoch účtovné doklady viacerých spoločností podozrivých z neoprávneného uplatnenia vratky dane z pridanej hodnoty (DPH).Tieto spoločnosti svojim nezákonným konaním spôsobili štátu škodu vo výške 300 000 eur.

Ďalšie milióny od občanov pre neziskovky   (09. 08. 2018)

Suma, ktorú darovali neziskovkám firmy a občania, sa neustále zvyšuje. Tisíckam neziskoviek finančná správa zaslala ďalšie peniaze. Na začiatku augusta majú už na svojich účtoch takmer 54 miliónov eur. Suma ešte nie je konečná a stále sa zvyšuje.