Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Tisícky vzoriek v colnom laboratóriu   (31. 08. 2014)

Takmer 10 000 vzoriek liehu či minerálnych olejov preskúmalo v minulom roku colné laboratórium.

Finančná správa na oslavách SNP   (28. 08. 2014)

Na oslavách 70. výročia SNP v Banskej Bystrici nebude chýbať ani finančná správa. V piatok 29. augusta položí veniec k pamätníku SNP spolu s množstvom ďalších delegácií zo Slovenska a zo zahraničia aj generálny riaditeľ Sekcie colných úradov Jozef Turčák. Na oslavách ho bude sprevádzať aj Čestná jednotka finančnej správy.

Obchodných transakcií s Ukrajinou ubúda   (27. 08. 2014)

ŽILINA – 26. 08. 2014: Situácia u našich východných susedov sa už zrejme prejavuje aj v obchodovaní firiem z Oravského regiónu s Ukrajinou. Za posledné štyri mesiace v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zaznamenali colníci 49 % pokles obchodných transakcií s touto krajinou.

Cez širokorozchodnú trať opäť pašovali cigarety z Ukrajiny   (25. 08. 2014)

Colníci z hraničnej Pobočky colného úradu Maťovce a z kontrolnej mobilnej skupiny spolu s príslušníkmi zásahovej jednotky hraničnej polície odhalili v uplynulom (34.) týždni v 3 prípadoch nelegálnu prepravu cigariet z Ukrajiny cez širokorozchodnú trať. Celkom 292.000 kusov (1460 kartónov) cigariet bez označenia kontrolnými známkami predstavuje finančný únik na cle a daniach 40.430,36 eur.

Colníci na Bartolomejskom jarmoku   (25. 08. 2014)

Z desiatich skontrolovaných predajcov na Bartolomejskom jarmoku v Ilave, ktorých preverili púchovskí colníci, len v 4 prípadoch neboli zistené žiadne porušenia predpisov. V šiestich prípadoch boli uložené pokuty na mieste v celkovej výške 1 460 eur.

Na leteckých dňoch SIAF 2014 budú colníci informovať aj o CITES   (25. 08. 2014)

CITES predstavuje dohovor o medzinárodnom obchode s ohrozenými druhmi voľne žijúcich živočíchov a rastlín „Convention on International Trade in Endangered Species of Wild Fauna and Flora". Jeho cieľom je postaviť svetový obchod s ohrozenými druhmi živočíchov a rastlín pod spoločnú kontrolu všetkých štátov sveta tak, aby sa zamedzilo bezohľadnému využívaniu týchto druhov na obchodné účely.

Finančná správa na leteckých dňoch SIAF   (22. 08. 2014)

Posledný augustový víkend, 30. a 31. augusta 2014, sa opäť otvoria pre verejnosť brány letiska Sliač pri Banskej Bystrici. Na prestížnom leteckom podujatí Medzinárodné letecké dni SIAF 2014 aj tento rok nebude chýbať finančná správa. Návštevníkov čaká množstvo zaujímavých ukážok, zaistený tovar či falzifikáty výrobkov.

Na žilinskej pošte zaznamenali nárast zásielok zo zahraničia   (22. 08. 2014)

Internetový obchod stále viac zamestnáva poštárov a colníkov. Za osem hodinovú zmenu prejde ich rukami na pošte v Žiline priemerne 1 865 zásielok z tretích krajín. 

Obchodných transakcií s Ukrajinou ubúda   (21. 08. 2014)

Situácia u našich východných susedov sa už zrejme prejavuje aj v obchodovaní firiem zo Žilinského kraja s Ukrajinou. Za posledné štyri mesiace v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka zaznamenali colníci 28 % pokles obchodných transakcií s touto krajinou.

Colníci pokračujú v kontrolách pokladníc aj v letných mesiacoch   (21. 08. 2014)

V súvislosti s dodržiavaním zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice skontrolovali banskobystrickí colníci od začiatku letných prázdnin viac ako 120 obchodníkov v celom kraji. Kontrolami opäť odhalili porušenia zákona.

Zakázané hormóny v poštovej zásielke   (20. 08. 2014)

Pol kilogramu zakázanej látky zadržali colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) v poštovej zásielke. Odosielateľom bola biotechnologická firma z Číny.

Dočasné obmedzenie prevádzky na Pobočke colného úradu Lučenec   (20. 08. 2014)

Prevádzka na Pobočke colného úradu v Lučenci bude z dôvodu plánovanej odstávky elektrickej energie dňa 20.08.2014 dočasne obmedzená.

Záväzné stanovisko zabezpečí istotu   (19. 08. 2014)

Podnikateľom budú od 1. septembra pri nejednoznačnom výklade zákonov pomáhať záväzné stanoviská finančnej správy. Uľahčia im napríklad daňové posudzovanie  pri zložitých obchodných transakciách a ušetrí obavy zo sporov a pokút.

Trnavskí colníci skontrolovali počas leta takmer 1 000 obchodníkov. Tí však stále nerešpektujú zákon   (19. 08. 2014)

Trnavskí colníci kontrolovali obchodníkov aj počas letných dní. Tí z Trnavského kraja sa však stále nepoučili. Takmer 40 % z nich porušila zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice.

Colníci zavítali do detského domova v Jesenskom   (18. 08. 2014)

Colníci zo stanice colného úradu v Lučenci pripravili pre deti z detského domova v Jesenskom prezentáciu, kde sa im snažili priblížiť náplň svojej práce a zábavnou formou ich poučili o veciach, ktoré súvisia s dodržiavaním colných či daňových predpisov. Deťom v detskom domove tak oživili program počas letných prázdnin a zároveň im odovzdali drobné darčeky.

Trnavskí colníci zlikvidovali takmer 15 ton nelegálneho tabaku   (15. 08. 2014)

Pod dozorom colníkov dnes zlikvidovali 14 555 kg tabaku. Išlo o zmiešanie tabaku do poľnohospodárskeho odpadu. Tabak pochádzal z prípadu odhalenia nelegálneho tabaku, o ktorom sme verejnosť informovali v máji minulého roka.

Naši „štvornohí colníci“   (14. 08. 2014)

V prvom polroku 2014 vykonali špeciálne vycvičené psy finančnej správy viac ako 4 300 kontrol. Ich schopnosti finančná správa využíva pri odhaľovaní omamných a psychotropných látok, tabakových výrobkov a tabaku, chránených živočíchov a výrobkov z nich, liekových prípravkov a finančnej hotovosti. Najmä vďaka ich „ňufákom“ colníci odhalili tento rok už 190 prípadov porušenia zákona.

Colný úrad Nitra odviedol z pestovateľských páleníc viac ako 1,5 milióna eur   (13. 08. 2014)

Nitrianski colníci vykonávajú kontrolu aj v 33 pestovateľských páleniciach na území Nitrianskeho samosprávneho kraja, v ktorých je možné na základe povolenia colného úradu vyrábať destilát z ovocia dopestovaného pestovateľmi. Len za posledné výrobné využilo túto možnosť takmer 20 tisíc pestovateľov. Do štátneho rozpočtu odviedol Colný úrad Nitra viac ako 1,5 milióna eur na spotrebnej dani z liehu.

Bloček musia vydať aj pri platbe žetónmi či náramkami   (12. 08. 2014)

Navštívili ste jarmok, festival či koncert a platili ste žetónmi či elektronickým náramkovým čipom? Ak Vám nevydali aj pri takejto bezhotovostnej platbe bloček, porušili predajcovia zákon. Aj na týchto podujatiach majú predajcovia povinnosť evidovať prijaté tržby v elektronickej registračnej pokladnici.

Colné priechody v Chorvátsku opäť otvorené   (11. 08. 2014)

V dôsledku rozsiahlych povodní v máji tohto roku na území Chorvátska, Srbska a Bosny a Hercegoviny boli uzatvorené 4 chorvátske hraničné priechody.