Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Index daňovej spoľahlivosti je už verejný   (28. 04. 2023)

Finančná správa na svojom webe zverejnila zoznam daňových subjektov s prideleným hodnotením v rámci indexu daňovej spoľahlivosti. Hodnotenie je prehľadné a daňovníci tak vďaka tomuto nástroju budú mať napr. prehľad ako si plní svoje povinnosti voči štátu ich obchodný partner. Zoznam bude dynamický, priebežne aktualizovaný, ak dôjde k zmene právoplatne prideleného indexu , resp. daňový subjekt zanikne.

Plánovaná odstávka informačných systémov CIS (29.4.2023)   (26. 04. 2023)

Oznamujeme obchodnej verejnosti, že dňa 29.4.2023 (sobota) bude v čase od 22:00 hod. do 00:00 hod. vykonaná plánovaná odstávka produkčných systémov finančnej správy v oblasti colnej - IS DS / eDovoz (Deklaračný systém) a IS CEP (Centrálny elektronický priečinok - Elektronické komunikačné rozhranie pre vybrané služby v rámci colných systémov) a portál eCommerce (portál určený pre elektronické colné konanie pre zásielky s nízkou hodnotou), z dôvodu realizácie aktualizácie systémového prostredia a inštalácie novej verzie systémov do produkčnej prevádzky.

Cigarety ukryl vo výfuku aj v ponožkách   (26. 04. 2023)

V prvom štvrťroku 2023 príslušníci finančnej správy z Colného úradu Michalovce zaznamenali už 788 prípadov porušení právnych predpisov. V 534 prípadoch boli uložené blokové pokuty vo výške viac ako 36 300 eur a v prípadoch riešených v správnom konaní boli uložené sankcie vo výške viac ako 5 300 eur.

Oznam o prerušení distribúcie elektriny na PCÚ Liptovský Mikuláš   (25. 04. 2023)

Colný úrad Žilina oznamuje, že dňa 26.4.2023 od 07:30 do: 10:00 hod. bude prerušená distribúcia elektriny na adrese Kuzmányho 1137, 031 01 L. Mikuláš. Z uvedeného dôvodu bude chod PCÚ Liptovský Mikuláš zabezpečený v obmedzenom režime.

Márny pokus o daňový podvod   (24. 04. 2023)

O tom, že podvádzať štát sa nevypláca sa opäť raz presvedčil daňový subjekt zaoberajúci sa chovom a predajom hydiny. Daňoví kontrolóri finančnej správy si posvietili na jeho nákupy krmiva a odhalili podozrivý obchodný reťazec firiem, vďaka ktorým si chcel nezákonne nárokovať na odpočítanie dane. Daňová kontrola odhalila nálezy za takmer 5 miliónov eur.

Výbuch nelegálnej pálenice skončil zranením   (21. 04. 2023)

Pálenie alkoholu načierno sa nevyplatilo mužovi v okrese Vranov nad Topľou. Nielenže tento prečin preverujú príslušníci Kriminálneho úradu finančnej správy, ale skončil aj v nemocnici s ťažkými popáleninami po tom, ako ho zasiahol výbuch podomácky vyrobeného destilačného zariadenia.

Falošné zberateľské kartičky   (20. 04. 2023)

Zberateľské kartičky Pokémon sú stále v kurze. S ich napodobeninami sa príslušníci finančnej správy stretávajú pri záchytoch tovaru porušujúceho práva duševného vlastníctva. Bratislavskí colníci naposledy zaistili 3 508 balíkov týchto známych kariet v hodnote viac ako 22 tisíc eur.

Kontrola odhalila balenia cigariet s neplatným označením   (19. 04. 2023)

V prevádzke na Liptove zabezpečili príslušníci finančnej správy balenia cigariet s kontrolnou známkou, ktorej platnosť už skončila. Boli medzi nimi značky LM FIRST CUT, PALL MALL, Winston compact long aj LUCKY STRIKE GOLD SUN.

Počas marca sme zistili 165 porušení zákona o e-kase   (18. 04. 2023)

Kontrolóri finančnej správy v marci tohto roka preverili 517 podnikateľských subjektov, z toho 43 formou online monitorovania na mieste a 482 formou kontrolných nákupov. Porušenie zákona o používaní elektronickej registračnej pokladnice zistili v 165 prípadoch. Najčastejším porušením zákona je naďalej neevidovanie tržieb.

Žiadny podnet od občanov neskončí v koši   (18. 04. 2023)

Mať na svojej strane verejnosť znamená riešiť aj na prvý pohľad nevinné oznámenie tak, ako sa na príslušníkov finančnej správy patrí. Jeden z takých prípadov oznámenia od verejnosti riešili ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra práve v tieto dni.

Koraly si z Egypta nevozte   (14. 04. 2023)

Príslušníci finančnej správy z Pobočky Colného úradu (CÚ) Bratislava Letisko – Cestovný styk sa od začiatku roka stretli s viacerými prípadmi dovozu neživých exemplárov morských koralov najmä z Egypta. Obnovenie letov do danej dovolenkovej destinácie po pandemickom období má za následok aj záchyt suvenírov, ktorých vývoz z krajiny pôvodu nie je povolený.

Obmedzené služby podávania podaní podliehajúcich správnemu poplatku   (14. 04. 2023)

Oznamujeme verejnosti, že z dôvodu plánovanej údržby na vnútornom systéme finančnej správy budú dňa 17.4.2023 v čase od 18:00 hod. do 20:00 hod. obmedzené služby podávania podaní podliehajúcich správnemu poplatku. V uvedenom čase nebudú do formulárov Všeobecného podania na portáli FS doťahované údaje o Elektronických schránkach. Všetky ostatné typy podaní bude možné realizovať bez obmedzení.

Namiesto hnojiva tony nelegálneho tabaku   (13. 04. 2023)

Namiesto hnojiva viac ako 5,4 tony nelegálneho tabaku. Takúto trestnú činnosť sa podarilo odhaliť príslušníkom Kriminálneho úradu finančnej správy v rámci akcie Drotár v Žilinskom kraji. Priamo na mieste činu zadržali dve osoby, pričom jeden z páchateľov má byť súčasťou organizovaného zločinu, ktorý sa zaoberá nelegálnym obchodom s cigaretami. Predbežne vyčíslená škoda pre štát predstavuje 647 tisíc eur.

Ako darovať 2 % z daní   (12. 04. 2023)

Daňovníci majú aj tento rok možnosť darovať 2 % zo svojich daní neziskovým organizáciám, občianskym združeniam či nadáciám. Fyzické a právnické osoby, ktoré podávali daňové priznanie, tak mohli urobiť priamo v daňovom priznaní. Zamestnanci, ktorým zamestnávateľ vykonal ročné zúčtovanie dane, predložia daňovému úradu vyhlásenie o poukázaní podielu zaplatenej dane. Vyhlásenie je možné podať iba na štruktúrovanom tlačive určenom finančnou správou, ktoré nájdu na portáli finančnej správy v Katalógu formulárov.

Predĺženie platnosti certifikátu pre uznaný spôsob autorizácie   (11. 04. 2023)

14. marca 2023 bolo zverejnené aktualizované Výkladové stanovisko Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie Slovenskej republiky k Vyhláške č. 511/2022 Z. z. o uznaných spôsoboch autorizácie.

Colný úrad Michalovce ponúka bezodplatne palety na humanitárne účely   (11. 04. 2023)

Humanitárne organizácie a charitatívne združenia môžu bezodplatne získať drevené palety. Ponúka ich Colný úrad Michalovce. K dispozícii je celkovo 756 kusov drevených paliet, ktoré môžu byť poskytnuté na humanitárne účely.

Prvému štvrťroku dominovali záchyty falzifikátov aj porušenia e-kasy   (11. 04. 2023)

Ozbrojení príslušníci Colného úradu Nitra v prvom štvrťroku 2023 vykonali viac ako 6000 cestných kontrol a vyše 50 úspešných zásahov voči porušovateľom práv duševného vlastníctva, či nelegálnym dovozom rôzneho tovaru.

Plánovaná odstávka Ústredného portálu verejnej správy www.slovensko.sk 12.04.2023-13.04.2023   (06. 04. 2023)

Oznamujeme verejnosti, že od 12.04.2023 od 22:00 hod. do 13.04.2023 do 04:00 hod. sa uskutoční technická odstávka Ústredného portálu verejnej správy. Z tohto dôvodu nebude v uvedenom čase dostupné prihlasovanie na Ústrednom portáli verejnej správy www.slovensko.sk, preto sa používatelia Portálu FS nebudú môcť dočasne registrovať na Portál FS a prihlásiť do svojej osobnej internetovej zóny pomocou portálu www.slovensko.sk. Prihlásenie pomocou ID a hesla a podpisovanie dokumentov EZ bude funkčné. Obmedzené bude aj podanie a spracovanie podaní podliehajúcich správnemu poplatku.

Colný úrad sa pri kontrolách zameral aj na zábavné podniky   (06. 04. 2023)

Prešovský colný úrad v uplynulých mesiacoch kontroloval zábavné podniky vo svojich okolitých mestách, ktoré vykonal v súčinnosti s orgánmi PZ SR. Zameral sa najmä na dodržiavanie ustanovení zákonov o spotrebnej dani z alkoholických nápojov, spotrebnej dani z tabakových výrobkov a zákona o používaní registračnej pokladnice. Pri kontrolách v zábavných podnikoch príslušníkom finančnej správy asistovali aj služobné psy.

Predbežné opatrenia majú význam   (06. 04. 2023)

Medzirezortná spolupráca sa vypláca. Dôkazom toho je prípad developerskej spoločnosti, pri ktorom sa finančnej správe vďaka spolupráci so Slovenskou informačnou službou podarilo včas identifikovať podozrivé aktivity a do štátneho rozpočtu získať viac ako 677 tisíc eur.