Preskočiť na hlavný obsah

Ďalšie novinky a aktuality

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 noviniek a aktualít, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Novinky a aktuality sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam noviniek a aktualít je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 noviniek. Celú novinku si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie novinky a aktuality môžete nájsť v Archíve noviniek a aktualít.

Dokonalejšie kontrolné známky na liehovinách a cigaretách   (28. 11. 2014)

Nový systém označovania liehovín a tabakových výrobkov sa dotkne dvadsaťjeden subjektov v Banskobystrickom kraji. Zmeny legislatívy v tejto oblasti zmenili nielen vzhľad kontrolných známok, ale aj spôsob ich tlače, či distribúcie. Dokonalejšie kontrolné známky sa po novom budú tlačiť už len v štátnom podniku Mincovňa Kremnica.

Obchodník predával naftu bez povolenia   (27. 11. 2014)

Nakúpiť a potom uskladniť väčšie množstvo nafty, benzínu alebo LPG je množné len po oznámení colnému úradu. Ak je tento tovar predmetom obchodu, vyžaduje sa aj povolenie. Ani jednu z povinností si nesplnil podnikateľ zo Žiliny a za porušenie každej z nich mu hrozí až 10 000 eurová pokuta.

Medzinárodné stretnutie colníkov v Tatranskej Lomnici   (26. 11. 2014)

Počas novembra sa zišli v Tatranskej Lomnici zástupcovia jednenástich colných správ. Medzinárodné podujatie zorganizoval Colný úrad Prešov a najdôležitejšou témou bol boj proti daňovým únikom.

Ako platiť správne poplatky na finančnej správe?   (25. 11. 2014)

Do konca roka 2014 môžu občania na daňových a colných úradoch používať tak papierové kolkové známky ako aj Potvrdenia pre evidenciu poplatku. Na úradoch finančnej správy nebudú umiestnené samoobslužné platobné terminály (kiosky), no občania budú môcť využiť kiosky umiestnené na úradoch Ministerstva vnútra SR (MVSR) v blízkosti daňových a colných úradov.

Záchyt neoznačených cigariet   (25. 11. 2014)

Uplynulý víkend zadržali prešovskí colníci v katastri obce Bystré neoznačené cigarety. Išlo o 46 200 kusov cigariet ukrajinskej značky. Únik na spotrebnej dani bol vyčíslený na takmer 4 500 eur.

Falošné papuče už aj v známej sieti predajní na Slovensku   (25. 11. 2014)

Colníci zo Senice pri kontrole dvoch prevádzok patriacich do známej siete predajní na Slovensku zaistili 74 párov falošnej domácej obuvi. Osobe, ktorá uvedený tovar uvádzala na trh, hrozí za porušenie predpisov v oblasti práv duševného vlastníctva prepadnutie tovaru a pokuta.

Senickí colníci našli nelegálny tabak v trafikách na Záhorí   (20. 11. 2014)

Colníci zo Senice počas kontroly zameranej na dodržiavanie daňových predpisov zabezpečili nelegálny tabak. Únik na spotrebnej dani predstavoval 2 304 eur.

Fejkoví plyšáci skončili v rukách colníkov   (19. 11. 2014)

Colníci v Brodskom pri dovoze tovaru odhalili 13 285 napodobenín ochranných známok. Odhadovaná škoda týchto falzifikátov bola vyčíslená na 255 000 eur.

V októbri po kontrolách aj podnet na zrušenie živnosti   (18. 11. 2014)

Nitrianski colníci za mesiac október zistili až 84 porušení zákona o elektronickej registračnej pokladnici, za ktoré uložili pokuty vo výške 17 050 eur. V dvoch prípadoch išlo už o tretie porušenie zákona, piati predajcovia porušili predpisy upravujúce používanie elektronickej registračnej pokladnice po druhý krát.

Kontrolám sa nevyhnú ani reštauračné vozne   (14. 11. 2014)

Kontrolám zameraným na dodržiavanie zákona o elektronickej registračnej pokladnici (ERP) sa nevyhli ani reštauračné vozne našich vlakov. Colný úrad Bratislava v spolupráci s Colným úradom Košice vykonali celkom 19 kontrol, z toho porušenia zistili v 7 prípadoch.

Efektívnejší boj proti daňovým a colným únikom a efektívnejšia správa daní a ciel v regióne V4   (13. 11. 2014)

„Dohoda o priamej výmene informácií v oblasti DPH medzi Finančným riaditeľstvom SR a Generálnym finančným riaditeľstvom Českej republiky“ a „Spoločná deklarácia o potrebe zintenzívnenia vzájomnej spolupráce v colnej a daňovej oblasti“. Dva dokumenty, ktoré zabezpečia ešte lepšiu spoluprácu a medzinárodnú výmenu informácií v boji proti daňovým podvodom, dnes podpísali v Bratislave.

Portál finančnej správy získal Cenu ITAPA   (12. 11. 2014)

Registrácia daňových subjektov, podávanie daňových priznaní a plnenie ostatných povinností on-line bez potreby ďalšieho papierového styku. Najmä tieto faktory zaujali porotu medzinárodného kongresu ITAPA, pre ktoré sa rozhodla oceniť portál finančnej správy.

Odstávka systému MOSS.   (12. 11. 2014)

Odstávka bude v čase 16.00-18:00 hod. Dôvodom je nasadenie nového releasu. V dôsledku odstávky sa používatelia nebudú môcť dostať do používateľského rozhrania MOSS.

Kontrolné známky po novom   (12. 11. 2014)

Od 1. októbra 2014 sa zmenili predpisy upravujúce systém používania kontrolných známok. Kontrolnými známkami je označované spotrebiteľské balenie liehu i tabak a tabakové výrobky.

Projekt CEP na ITAPE   (11. 11. 2014)

Približne o mesiac spustí finančná správa do prevádzky národný projekt Elektronické služby Centrálneho elektronického priečinka. Systém odbúra papierovú byrokraciu a prinesie pre podnikateľskú verejnosť jednoduchšiu cestu k získaniu potrebných povolení pri obchodovaní s tretími krajinami. Dnes ho tvorcovia predstavili v rámci medzinárodného kongresu ITAPA 2014.

Prvé kontrolné známky sú v obehu   (11. 11. 2014)

Prvé spoločnosti si dnes prevzali zo štátnej tlačiarne v Kremnici nové kontrolné známky na označovanie tabak a tabakové výrobky a lieh. V obchodoch sa prvé výrobky s novými kontrolnými známkami môžu objaviť o niekoľko týždňov.

Dokonalejšie kontrolné známky na liehovinách a cigaretách   (10. 11. 2014)

Dvadsiatich deviatich subjektov v Žilinskom kraji sa dotkli zmeny legislatívy v ich podnikateľskej činnosti s liehom alebo tabakovými výrobkami. Kontrolné známky, bez ktorých by sa žiadna fľaša liehoviny alebo krabička cigariet nemala dostať na trh, majú nový vzhľad. Podstatne sa mení aj spôsob ich tlače, objednávania, distribúcie a vedenia evidencie.

Dejiny colníctva na poštovej známke   (06. 11. 2014)

Poštovú známku Dejiny colníctva v nominálnej hodnote 1,00 € vydala dnes Slovenská pošta pri príležitosti 1 110. výročia vzniku Raffelstettenského colného poriadku, ktorý sa uplatňoval aj na našom území a je považovaný za prvú písomnú zmienku o colných poplatkoch. Známku dnes predstavili v Paríži pri otvorení 68. výstavy „Salon Philatélique d’Automne“.

Nepoučiteľní predajcovia z nitrianskeho kraja   (05. 11. 2014)

Daňový úrad Nitra v mesiaci október na tradičné podujatia, akými sú „Štúrovský jarmok“, „Levický jarmok “ a „AUTOSALÓN Nitra“, vyslal 88 daňových kontrolórov. Cieľom bolo overiť, ako predávajúci dodržujú zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnici. Výsledkom sú pokuty za takmer 15 000 eur.

Neziskovky získajú viac ako 50 miliónov eur   (04. 11. 2014)

Desiatky tisíc daňových subjektov, ktoré podali do konca septembra daňové priznanie a finančná správa ich už spracovala, prejavilo záujem darovať organizáciám uvedeným na zozname prijímateľov za rok 2013 časť svojich daní.