Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Tabaková surovina za takmer deväť miliónov eur   (28. 12. 2018)

Dve spoločnosti so sídlom v Banskej Bystrici mali nezákonne prepravovať tabakovú surovinu z Bulharska na Slovensko a zo Slovenska ju následne distribuovať do ďalších krajín Európskej únie. Podľa dostupných informácií mali doviezť približne 120 ton tabakovej suroviny. Škodu vyčíslili kriminalisti finančnej správy na takmer deväť miliónov eur. Prípad súvisí s medializovaným prípadom z Kysúc z konca novembra.

Desiatky nelegálnych hazardných webstránok   (27. 12. 2018)

Finančná správa už zakročila voči 610 webovým sídlam so zakázanou ponukou. Aktívne vyhľadáva webstránky s nelegálnymi hazardnými hrami a rieši takéto nezákonné konanie s prevádzkovateľmi. V zozname zakázaných webových sídiel je aktuálne zverejnených 178 webstránok.

Pohonné látky predávali na Slovensku nelegálne   (21. 12. 2018)

Spoločnosť, ktorá obchoduje s pohonnými látkami, mala krátiť dane. Namiesto deklarovaného dodávania pohonných látok do iných členských štátov ich predávala nelegálne na Slovensku. Predbežná škoda na DPH sa pohybuje vo výške viac ako 2,8 mil. eur.

Kriminalisti prekazili obchodovanie so zakázanými chemikáliami   (21. 12. 2018)

Zakázané chemikálie z Ukrajiny našli minulý týždeň v priemyselnom areáli v Michalovciach kriminalisti z Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS). Zaistili viac ako 1000 litrov pesticídov, herbicídov a insekticídov. Išlo o prípravky, ktoré na území Slovenska nemajú príslušnú autorizáciu. Ich predajom by obchodníci zarobili asi 150 000 eur.

Zmena vo vedení finančnej správy   (20. 12. 2018)

Vo finančnej správe dochádza k zmene v jej vedení. Na svojom poste končí generálny riaditeľ sekcie colnej. Meno nového generálneho riaditeľa bude známe v najbližších dňoch.

Úradné hodiny na daňových úradoch a call centre budú medzi sviatkami upravené   (20. 12. 2018)

Finančná správa upraví medzi sviatkami úradné hodiny na daňových úradoch. Klientske zóny budú netradične otvorené aj vo štvrtok, 27.decembra, ktorý inak nie je stránkovým dňom. Na Silvestra budú úradné hodiny skrátené. Posilnené prevádzkové hodiny bude mať vo štvrtok pred koncom roka aj call centrum.

Informácie k zníženej sadzbe DPH za ubytovacie služby   (20. 12. 2018)

Zákonom č. 323/2018 Z. z. sa s účinnosťou od 1.1.2019 novelizuje zákon č. 222/2004 Z. z. o dani z pridanej hodnoty v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o DPH“), pokiaľ ide o rozšírenie uplatňovania zníženej sadzby dane z pridanej hodnoty. Zákon o DPH bol doplnený o novú prílohu č. 7a týkajúcu sa zoznamu služieb so zníženou sadzbou dane.

Nitrianski colníci poskytli bezodplatne tovar na charitu   (20. 12. 2018)

Colný úrad Nitra poskytne bezodplatne 382 kusov drevených paliet dvom charitatívnym organizáciám v Nitrianskom samosprávnom kraji. Použijú ich v zimných mesiacoch na vykurovanie priestorov, v ktorých poskytujú sociálne služby deťom v detskom domove, postihnutým deťom a seniorom v domove sociálnych služieb, ako aj ľuďom bez domova a sociálne odkázaným občanom v zriadenom útulku. Takto ušetria časť finančných prostriedkov potrebných na ich prospešnú činnosť. Zariadeniu v Šuranoch odovzdali palety už včera, do detského domova budú odovzdané v najbližších dňoch.

Informácie o elektronickej komunikácii v poštových zásielkach aj na úradoch   (19. 12. 2018)

Finančná správa opäť posilňuje informovanosť o elektronickej komunikácii. Fyzickým osobám podnikateľom posiela listy s výzvou na registráciu. Informácie o elektronickej komunikácii distribuuje aj v spolupráci s Ministerstvom vnútra SR na klientske centrá a okresné úrady.

Nové podmienky pre súkromnú výrobu destilátu   (18. 12. 2018)

Okrem tradičného pálenia ovocného kvasu v pestovateľských páleniciach bude možné od 01.01.2019 vyrábať destilát i súkromne. Potrebné je ale splniť niekoľko podmienok. Navyše aj v prípade súkromnej výroby destilátu je potrebné podať colnému úradu príslušné daňové priznanie a zaplatiť príslušnú spotrebnú dať z liehu.

Stanovisko k medializovaným informáciám o zaisťovaní majetku   (17. 12. 2018)

Finančná správa zverejňuje stanovisko k medializovaným informáciám o zaisťovaní majetku zo strany finančnej správy, o ktorých informoval minister spravodlivosti SR Gábor Gál, v súvislosti s daňovým subjektom L. Bašternákom.

Reakcia na článok publikovaný na Aktuality.sk   (14. 12. 2018)

Finančná správa sa dištancuje od nepravdivých a účelovo formulovaných tvrdení redaktora Martina Turčeka v zverejnenom článku s názvom „Daniari uzavreli tajné zmluvy za milióny. Zdôvodnenie je staré 5 rokov“, ktorý bol publikovaný 14.12.2018 na portáli Aktuality.sk. V článku sú uvedené viaceré zavádzajúce a nepravdivé vyjadrenia.

Kontroly registračných pokladníc ukázali viaceré pochybenia   (14. 12. 2018)

Finančná správa pravidelne kontroluje dodržiavanie zákona o elektronických registračných pokladniciach (ERP). V roku 2018, do konca novembra, spravila takmer 6 000 kontrol. V približne 70 % prípadov zistila porušenia a udelila pokuty vo výške takmer 1 mil. eur. Niektoré pokladnice zaistila.

Košická firma podozrivá z podvodov na DPH a DPPO   (14. 12. 2018)

Optimalizácia vlastnej daňovej povinnosti na dani z pridanej z hodnoty (DPH) a dani z príjmov právnickej osoby (DPPO) vo výške takmer štvrť milióna eur. To je výsledok operatívno-pátracej činnosti kriminalistov z Kriminálneho úradu finančnej správy.

Finančná správa odovzdala ceny Merkúr 2018   (13. 12. 2018)

Finančná správa ocenila najväčších platiteľov dane z príjmu za zdaňovacie obdobie roka 2017. Dokopy deväť spoločností získalo ocenenie Merkúr 2018 za najvyššiu zaplatenú daň z príjmov zo všetkých spoločností registrovaných na daňových úradoch v jednotlivých krajoch, ako aj v rámci Daňového úradu pre vybrané daňové subjekty (DÚ VDS). Finančná správa udelila aj ďalšiu cenu - Skokan roka.

Tisíce napodobenín známych značiek   (12. 12. 2018)

Takmer 15 000 kusov „fejkov“ objavili colníci z Kriminálneho úradu finančnej správy v sklade na Kysuciach. Vzhľadom na veľký rozsah a počet dotknutých značiek, bude škoda vyčíslená až po vyjadrení sa oprávnených osôb. Páchateľom hrozí v prípade dokázania viny za spáchanie trestného činu trest odňatia slobody vo výške tri až osem rokov.

Kontrola v „shisha“ baroch nedopadla najlepšie   (07. 12. 2018)

Colníci z Colného úradu (CÚ) Bratislava kontrolovali v uplynulých týždňoch podniky predávajúce tabak do vodných fajok, kde sa dá tento tabak aj vyfajčiť. V „shisha“ baroch zistili viaceré porušenia zákona a zaistili viac ako 10 kg tabaku do vodných fajok.

Rodina cez internet objednala 12 mobilných telefónov - všetky boli falzifikáty   (07. 12. 2018)

Žilinskí colníci členom jednej domácnosti postupne zaistili 12 kusov čínskych mobilov. Objednávali si ich od rovnakého obchodníka.

Colný úrad likvidoval rôzny tovar   (06. 12. 2018)

Trenčianski colníci v ostatných dňoch zabezpečovali likvidáciu tovaru, ktorý prepadol v prospech štátu. Išlo o alkohol, cigarety a tabakové výrobky a drobný tovar vykazujúci znaky falzifikátov.

Finančná správa už zakročila voči 603 nelegálnym webstránkam   (05. 12. 2018)

Finančná správa už zakročila voči 603 webovým sídlam so zakázanou ponukou. Aktívne vyhľadáva webstránky s nelegálnymi hazardnými hrami a rieši takéto nezákonné konanie s prevádzkovateľmi. V zozname zakázaných webových sídiel je aktuálne zverejnených 168 webstránok.