Preskočiť na hlavný obsah

Tlačové správy

V tejto časti je k dispozícii zoznam posledných 200 tlačových správ, ktoré boli publikované na portáli finančnej správy. Tlačové správy sú zoradené podľa dátumu publikovania od najaktuálnejších po najstaršie.

Zoznam tlačových správ je zobrazovaný na 10 stránkach po 20 tlačových správach. Celú tlačovú správu si zobrazíte kliknutím na jej nadpis.

Staršie tlačové správy môžete nájsť v Archíve tlačových správ.

Nový Colný kódex Únie   (31. 10. 2013)

V týchto dňoch vstupuje do platnosti nový Colný kódex európskeho spoločenstva. Dokument je základným predpisom v oblasti colného práva a riadia sa ním colné úrady vo všetkých členských štátoch.  

Novinky v zákone o ERP – uchovávanie údajov   (30. 10. 2013)

Údaje z registračnej pokladne je potrebné uchovávať 5 alebo 10 rokov. Lehoty stanovuje novela zákona, ktorá bude platiť od 1. januára 2014. Všetky novinky, ktoré zákon zavádza, smerujú  k zníženiu krátenia prijatých tržieb a v konečnom dôsledku k zníženiu únikov na daniach.

Väčšia bezpečnosť na bratislavskom letisku   (29. 10. 2013)

Letisko M. R. Štefánika bude opäť o čosi bezpečnejšie. Vďaka spolupráci Slovenska s USA bude na medzinárodnom letisku nainštalovaný systém určený na diskrétnu detekciu rádioaktívnych a jadrových látok. Pôjde o prvý systém tohto typu nainštalovaný v krajinách východného bloku Európy.

Ako vymeniť starú (dohodu o elektronickej komunikácii) za novú?   (28. 10. 2013)

Od nového roka čakajú platcov DPH zmeny. S daňovým či colným úradom budú komunikovať už len elektronicky. Finančná správa preto vyzýva podnikateľov, aby si prišli podpísať dohody o elektronickej komunikácii alebo si zriadili zaručený elektronický podpis.

Za tretí štvrťrok zachytili colníci „fejky“ za viac ako 3 milióny eur   (25. 10. 2013)

Colníci počas leta a v septembri zhabali falzifikáty značkových vecí za 3 241 868,90 eur. Tieto zadržané veci pochádzajú z importu – teda boli zachytené skôr, akosa dostali na slovenský a tým aj európsky trh. Celkovo sme na importe zachytili 5 998 kusov výrobkov.

Novinky v zákone o ERP   (25. 10. 2013)

Presné pravidlá ako postupovať pri odňatí certifikátu fiskálnej pokladni či efektívnejší boj proti daňovým podvodom v segmente pokladníc. Aj to prináša novela zákona o elektronickej registračnej pokladnici (ERP), ktorú schválil parlament. Nové pravidlá budú platiť 1. 1. 2014.

Trnavskí colníci zaistili „fejkové“ hračky a zimné bundy   (23. 10. 2013)

Trnavskí colníci v Dunajskej Strede a v Brodskom zaistili takmer 12 000 falzifikátov. Okrem toho neprepustili do predaja viac ako  5 000 hračiek a slnečných okuliarov, ktoré nespĺňali normy EU. Odhadovaná škoda zaistených falzifikátov bola vyčíslená na takmer pol milióna eur.

Čínsky tovar pred prešovským obchodným domom   (23. 10. 2013)

Colníci z Prešova zaistili pred prešovským obchodným domom 583 ks tovaru, u ktorého je podozrenie, že ide o falzifikát. Občan Českej republiky tvrdil, že tovar kúpil za výhodnú cenu na tržnici v Brne a na Slovensku ho mal v úmysle predať. Odhadovaná škoda, ktorá by vznikla predajom takéhoto tovaru ako originálnych výrobkov, bola vyčíslená na takmer  40 000 eur.

Skontrolovali sme viac ako 9 000 prevádzok   (22. 10. 2013)

Od začiatku kalendárneho roka vykonali zamestnanci finančnej správy 9 326 kontrol elektronických registračných pokladníc (ERP). Podnety nám nahlásili aj občania, ktorí posielali svoje bločky na pokladnica@financnasprava.sk

Finančná správa varuje pred zneužitím odhodených bločkov   (21. 10. 2013)

Finančná správa upozorňuje občanov, aby si dávali pozor na bločky, ktoré dostanú pri nákupe a následne ich odhodia. Na strednom Slovensku sme totiž zaznamenali prípady ich zneužitia. Cudzie osoby si zobrali odhodený blok a vydávali nákup za svoj. Situáciu musela riešiť polícia. 

Dano a Tana uspeli - medzinárodný úspech „štvornohých colníkov“   (18. 10. 2013)

Dano a Tana uspeli na medzinárodných majstrovstvách psovodov v Českej republike. V kategórii vyhľadávania drog skončil Dano s psovodom Ľubomírom Petrušom na skvelom treťom mieste. Tana s psovodom Petrom Prokopom, ktorí sa špecializujú na vyhľadávanie tabaku, sa umiestnili na ôsmej priečke.

Skontrolovali sme pokladnice na jarmoku v Štúrove   (17. 10. 2013)

Viac ako polovica predajcov na tradičnom štúrovskom jarmoku nedodržiavala zákon o používaní elektronickej registračnej pokladnice. Zamestnanci finančnej správy preverili  33 stánkov - chyby našli v 18 z nich.  

Pašerák zaútočil na colníka   (16. 10. 2013)

Colníci z Michaloviec v spolupráci s políciou zadržali v Kráľovskom Chlmci (okr. Trebišov) páchateľa, ktorý nelegálne prepravoval 142 000 cigariet. Tie neboli označené slovenskými kontrolnými známkami. Pri zásahu sa colníci nevyhli streľbe, nakoľko pašerák zaútočil na colníka a následne sa snažil v aute ujsť. Finančný únik predstavuje 20 388,360 eur.

Pomôcka pre podnikateľov   (15. 10. 2013)

Finančná správa pripravila pre podnikateľov pomôcku. Ide o odporučený vzor tlačiva, ktoré poslúži platcom DPH pri vedení a doručovaní záznamov o aute, ktoré si kúpili v EÚ a používajú ho na podnikanie. Platitelia dane tak budú mať jednoduchšiu prácu pri jeho zostavovaní. Vzor je k dispozícii na www.financnasprava.sk.

Obmedzenie prevádzky na PCÚ Dobrá Terminál kombinovanej dopravy   (11. 10. 2013)

Na Pobočke colného úradu Dobrá, Terminál kombinovanej dopravy, bude čiastočne obmedzená prevádzka z dôvodu prerušenia distribúcie elektriny.

Po zásahu daňovej kobry hrozia ďalším osobám vysoké tresty   (11. 10. 2013)

Opäť sa ukázala účinnosť daňovej kobry, ktorá zasahovala v ďalších prípadoch daňovej trestnej činnosti a v tejto práci bude pokračovať. Efektívnou spoluprácou Finančnej správy s Policajným zborom tak dochádza k odhaleniu nových, ale aj starších prípadov a ochrane štátneho rozpočtu, teda peňazí nás všetkých.

Lepšia ochrana verejnosti pred nebezpečnou rádioaktivitou   (11. 10. 2013)

Špeciálne upravené vozidlo na zisťovanie jadrových a rádioaktívnych materiálov dostal dnes do svojej správy Colný úrad Žilina. Ide o dar amerického ministerstva energetiky a jeho celková hodnota je približne 100-tisíc dolárov (74-tisíc eur).

Novinky v elektronickej komunikácii   (10. 10. 2013)

Od nového roka čakajú platcov DPH zmeny. S daňovým či colným úradom budú komunikovať už len elektronicky. Finančná správa preto vyzýva podnikateľov, aby si prišli podpísať dohody o elektronickej komunikácii alebo si zriadili zaručený elektronický podpis.

Milióny nelegálnych cigariet boli v sklade v Michalovciach   (10. 10. 2013)

Colníci z kriminálneho úradu finančnej správy zaistili  cca 8,5 mil. cigariet a dvoch pašerákov. Únik na spotrebnej dani z tabakových výrobkov je vo výške viac ako 770 000 eur.

Finančná správa varuje pred falošným kontrolórom!   (09. 10. 2013)

Na východe Slovenska „úraduje“ falošný daňový kontrolór. Muž volá z utajeného telefónneho čísla a informuje podnikateľov, že vykonáva v ich firme daňovú kontrolu. Pri nej údajne objavil nedoplatky a vyzýva subjekt, aby daň doplatil. Finančná správa žiada každého občana, ktorý sa stretne s podobným postupom, aby nič neplatil a takéto konanie nahlásil. Finančná správa komunikuje v takýchto prípadoch výlučne poštou.